Po czym poznać dobrą księgową?
Cechy dobrej księgowej
9 grudnia, 2022
Jak przygotować się do wszczepienia implantów zębów
Jak pacjent powinien przygotować się do wszczepienia implantów stomatologicznych
23 grudnia, 2022

Jak wygląda współpraca z księgową

Jak wygląda współpraca z biurem rachunkowym

Plusy pracy z księgową możemy wyliczać długo startując od rzetelności i terminowości obsługi, a stopując na przyjemnej atmosferze podczas wizyt. Warto jednak zastanowić się na chwilę nad tym, w jaki sposób faktycznie wygląda współpraca klienta z księgową, jakie są oczekiwania w stosunku do klienta oraz co właściciel firmy zyskuje dzięki współpracy.

Celem biura rachunkowego jest troska o interesy przedsiębiorcy, by pobierał jak największe korzyści w zakresie rachunkowości. Czerpanie z obowiązujących przepisów daje możliwość księgowej sprawdzenie, które odliczenia i ulgi są w zasięgu klienta oraz czy je stosuje. Dzięki temu właściciele firm zyskują możliwość zmniejszenia wydatków wciąż nie stroniąc od wszystkich praw i zasad. Biuro rachunkowe ciągle przyswaja rotacje w prawach, dlatego przedsiębiorca może zgłosić się o pomoc lub z pytaniem, jeśli wprowadzane zmiany są niezrozumiałe. Nawet jeżeli księgowa nie posiada doradztwa, właściciel firmy zwykle może zapytać, gdy coś jest trudne. Warto zauważyć, że biuro rachunkowe, podejmując się obsługi księgowej troszczy się o to, żeby wszelkie rozliczenia były tworzone terinowo, a dzięki nowoczesnym systemom informatycznym, większość powtarzających się działań jest zautomatyzowana, a rozliczenia są skrupulatnie przygotowywane oraz weryfikowane. Dzięki temu właściciele firm nie muszą martwić się sprawami księgowymi i mogą poświęcić uwagę innym obszarom działania firmy.

Ważnym elementem pracy z księgową jest stały kontakt opierający się na przyjaznej relacji. Właściciel firmy ma sposobność kontaktu z księgową w potrzebnych sprawach, ale niezbędne jest również to, żeby klienci również byli osiągalni dla księgowej. Może się zdarzyć, że będzie należało coś wyjaśnić i przedyskutować, z tego względu ważne jest, żeby właściciele firm nie bali się kontaktu z księgową. Bez względu na sytuację, celem księgowej jest wsparcie klienta. Jeżeli jedna ze stron w danej chwili jest niedostępna, z pewnością uda się porozumieć w innym czasie. Świetny kontakt wpływa na łatwy przepływ wiadomości, co sprawia, że współpraca jest znacznie bardziej miła.

Przyjazna atmosfera w relacji między księgową, a klientem, wyróżniająca się zrozumieniem i otwartością wpływa też na budowanie zaufania. W ten sposób właściciele firm bez strachu powierzają do biura rachunkowego swoje dokumenty i inne sprawy, tym samym otrzymując rzetelną i terminową obsługę.

Podstawowe obszary pracy z księgową

Współpraca zawsze opiera się o konkretne omówione odgórnie wytyczne, dzięki którym obie strony wiedzą, czego mogą się spodziewać oraz jakie oczekiwania realizuje współpraca. Niezależnie od tego, czy do księgowej zgłasza się przedsiębiorca, który dopiero chce założyć działalność gospodarczą czy przedsiębiorca, który prowadzi firmę od wielu lat, ale stawia na nowe biuro rachunkowe przejmujące jego księgowość, za każdym razem na początku trzeba ustalić zasady, które będą panowały w ciągu współpracy. Takie ustalone odgórnie obszary zapewniają, że nie pojawią się żadne niejasności.

http://www.biuro-rachunkowe-wloclawek.pl/

Omówienie warunków pracy między biurem rachunkowym a klientem

Współpraca z każdą księgową opiera się o stworzoną umowę, jednak nim obie strony usiądą do jej podpisania, w pierwszym kroku księgowa wspólnie z klientem omawia warunki pracy. Pośród takich rozmów będą wytyczne określające dostępność klienta i biura w celu kontaktu, sposobu przywożenia, przetrzymywania oraz rozliczania dokumentów, odpowiednie terminy, które mają zostać przestrzegane, by biuro rachunkowe miało czas wykonać wszelkie rozliczenia, nim upłynie ostateczny termin ich wysyłania np. do US oraz ZUS. W ciągu ustalania warunków współpracy z biurem rachunkowym omawiane są również koszty usług księgowych. Te kwoty zazwyczaj zależą od ilości dokumentów, ilości zatrudnionych osób, przystąpienia do VAT-u oraz równie ważnych kryteriów, które oddziałują na potrzebę zaangażowania księgowej. Gdy niezbędne ustalenia będą już omówione oraz zaakceptowane przez obie strony, stworzona zostanie umowa.

Przygotowanie i podpisanie umowy z księgową

Umowa z księgową opisuje poszczególne ustalenia, których księgowa dokonała z przedsiębiorcą. W tej umowie nie ma prawa pojawić się nic, o czym nie byłoby mowy w trakcie ustalania warunków pracy. W momencie podpisania umowy współpraca zostaje rozpoczęta i od tego momentu księgowa zobowiązuje się do wykonywania usług jak najlepszej jakości trzymając się ustalonych kryteriów. Złamanie omówionych zasad może poskutkować zerwaniem umowy również ze strony księgowej, jeśli przedsiębiorca nie dopełnia określonych zobowiązań.

Udostępnianie dokumentów

Podstawowym wśród najważniejszych obowiązków, które wymagane są od klienta, jest prawidłowe przekazywanie dokumentów . Przeważnie umowy mówią kiedy przedsiębiorca ma przesyłać niezbędne dokumenty , by wszystkie rozliczenia mogły zostać wyliczone terminowo. Dla przykładu w biur rachunkowych niewłaściwe jest, żeby właściciele firm przesyłali dokumenty w końcowym terminie   rozliczeń oraz liczyli na to, że zostaną one gotowe na czas. Zazwyczaj biura rachunkowe proszą, by dokumenty docierały do biura nie później niż 15 dnia miesiąca, by znalazł się czas na wdrożenie ich do systemu, a następnie poprawne rozliczenie. W większości przypadków dokumenty można udostępniać elektronicznie oraz osobiście w biurze.

Księgowa jako przedstawiciel przedsiębiorcy

Wiele księgowych oferuje przedstawicielstwo przedsiębiorców w instytucjach jak Urząd Skarbowy czy ZUS. Trzeba tylko wydać odpowiednie pełnomocnictwa, dzięki którym księgowa otrzyma prawo przedstawicielstwa klienta z patrzeniem na dobro klienta.

Porady z obszaru księgowości

Nawet gdy księgowa nie oferuje doradztwa, z pewnością odpowie na nurtujące pytania lub wytłumaczy dodawane do zasad przez rząd nowości. To wskazuje, jak bardzo istotne jest dla księgowych, by współpraca z klientem była jak najlepsza oraz dobra dla każdej ze stron. Warto więc korzystać z usług księgowych.