Sprzedaż lub najem nieruchomości za pośrednictwem biura nieruchomości
15 lutego, 2021
Zalety i rodzaje pomp ciepła
16 września, 2021

Chirurg stomatolog szczękowy wykonuje wiele odrębnych, zazwyczaj zawiłych zabiegów wśród zabiegów stomatologii. Dotyczy to niwelowania chorób jamy ustnej, szczęki, miękkich tkanek i twarzoczaszki. To są zabiegi z zakresu naprawy wad zgryzu, usuwania zapalnych stanów, usuwania torbieli czy guzów, plastyki tkanek miękkich oraz kostnych. Chirurg stomatolog szczękowy także aplikuje implanty. Do częstych zabiegów wykonywanych przez chirurga stomatologa szczękowego należy ekstrakcja ósemek, chirurgiczna resekcja zęba oraz sterowana regeneracja kości pod dentystyczny implant, a oprócz tego jego wszczepienie.

Wyrywanie ósemek

O ile ósemki rosną w jamie ustnej na samym końcu, często wywołują dużo niedogodności. Co do zasady zdrowych i prawidłowo umieszczonych zębów nie ma potrzeby naruszać. Istnieją jednak pewne czynniki, jakie oznaczają, że potrzebne będzie wyrwanie ósemki. W takiej sytuacji trzeba wybrać się do chirurga stomatologa szczękowego, który rozwiąże problem.

Przważnie proces wyrastania ósemek jest zakłócony np. ze względu na brak przestrzeni wśród zębów. Ósemki, kiedy mają utrudnioną drogę wyrzynania, napierają na inne zęby. To sprawia często ból i ruchy pobocznych zębów. Niewielka przestrzeń w jamie ustnej dla wszystkich zębów może sprawiać trudności podczas całkowitego otwierania ust. To oznacza dyskomfort, którego należy się pozbyć.

Usuwanie ósemek przez chirurga stomatologa szczękowego odpowiednie jest też wtedy, gdy ząb uszkadza próchnica. Ten problem może z łatwością przenosić się na inne zęby, z tego powodu trzeba wyeliminować jej źródło. Zdarza się również tak, że blisko zęba powstaje obszerny stan zapalny dziąsła, zwykle spowodowany właśnie zmianami próchniczymi. W takim wypadku ekstrakcja ósemki przez chirurga stomatologa szczękowego staje się jedyną metodą zlikwidowania problemu.

Chirurgiczna resekcja zęba w gabinecie stomatologicznym

Endodoncja jest uznawany za dokładnym zabiegiem, a dentysta endodonta, który przeprowadza leczenie kanałowe, w tym celu korzysta z mikroskopu, zdarza się, że ciężko jest dostać się do wszystkich rozwidleń kanału zębowego. W takim przypadku potrzebna jest chirurgiczna resekcja zęba. Taki zabieg polega na dojściu do niewypełnionej części kanału zębowego, gdzie gnieździ się zakażenie.

Często resekcja zęba niezbędna jest, gdy chirurg stomatolog nie może zobaczyć dobrze zęba. Na przykład z uwagi na budowę kanału. Bywa tak, że dookoła zainfekowanej tkanki pojawia się torbiel albo ropień. W takim wypadku nie ma możliwości dojścia do zęba przez zabieg endodontyczny.

Wykonujący zabieg chrurg stomatolog rozcina tkankę śluzówki, żeby dojść do kości oraz dobrze ocenić ząb i zlikwidować objęte chorobą fragmenty. Chirurg wykonuje zabieg resekcji zęba pod mikroskopem. To sprawia, że każdy zabieg jest niezwykle dokładny i umożliwia dentyście dotrzeć do wszelkich rozwidleń kanału zębowego. W chwili, gdy kanał jest już dobrze czysty napełnia go dentystycznym cementem.

Sterowana regeneracja kości

W rezultacie ekstrakcji lub utraty zęba z upływem czasu rozpoczyna się zanik kości. Dochodzi do tego przez stratę nacisku będącą skutkiem braku zęba. Kiedy szybko stomatolog chirurg szczękowy nie przeprowadzi zabiegu implantacji zęba, zanik kości uniemożliwia przeprowadzenie zabiegu. Aby dało się użyć implant niebezpośrednio konieczna będzie sterowana regeneracja kości. Działa na zasadzie odbudowy kości za pomocą biomateriałów. Surowce pobierane są bezpośrednio od pacjenta albo ewentualnie świni albo krowy. Dzięki zawartm leukocytom i białkom sterowana regeneracja kości jest bezpieczna, a proces gojenia mija zdecydowanie szybciej. Jeśli materiał kostny pobierany jest od pacjenta, przeważnie stomatolog chirurg szczękowy bierze go z żuchwy lub z brody. Nadrzędnym celem zabiegu sterowanej regeneracji kości jest uaktywnienie komórek odtwarzających kość. Po przeprowadzeniu sterowanej regeneracji kości stomatolog chirurg szczękowy może bezpiecznie zająć się wszczepieniem implantu zębowego.

www.stomatolog-torun.pl