Jak wygląda współpraca z biurem rachunkowym
Jak wygląda współpraca z księgową
14 grudnia, 2022
Na czym polega leczenie zachowawcze? Leczenie bólu zębów
Jak przebiega leczenie zachowawcze w gabinecie dentystycznym
30 grudnia, 2022

Jak pacjent powinien przygotować się do wszczepienia implantów stomatologicznych

Jak przygotować się do wszczepienia implantów zębów

Zabieg wszczepienia implantów to całkowicie rozbudowany proces więc niezbędne są wstępne przygotowania. Od pacjenta stomatolog wymaga niewiele. Głównym wymaganiem wobec pacjenta jest opisanie zespołowi dentystów własnych preferencji i przybliżenie historii chorób, które mogą okazać się przeciwwskazaniem. Znaczna część pacjentów w tym momencie decyduje się na cyfrowe projektowanie uśmiechu, to jest technologię, jaka ukaże pacjentowi finał kompletnego leczenia implantologicznego przed rozpoczęciem.

Na etapie przygotowania przeprowadzone będą potrzebne działania diagnostyczne. Dla stomatologów bezpieczeństwo to baza pracy, dlatego przed aplikacją implantów zębowych niezbędne są badania krwi. Kluczowy jest tu czas krzepliwości krwi, ilość elektrolitów i oznaczenie OB. Potrzebne to do tego, aby stomatolog mógł dokładnie zbadać, czy czas zasklepiania się rany po założeniu implantu zęba przejdzie pomyślnie. Poza przeprowadzeniem badań krwi potrzebne są także badania dotyczące stanu zdrowia jamy ustnej, dziąseł i zębów. W ten sposób będą wykluczone problemy z próchnicą i choroby błon śluzowych i dziąseł. Przed wszczepieniem implantów potrzebne będzie usunięcie problemów jamy ustnej, by infekcje w jamie ustnej pacjenta, nie przeszkodziło w poprawnym złączeniu się implantu z kością. Ponadto koniecznym działaniem przygotowującym do wszczepienia implantów stomatologicznych są badania obrazowe zgryzu. Stomatolog za sprawą zdjęć RTG oraz tomografii komputerowej, ocenia zdrowie kości, zatok szczękowych i przebiegu nerwów.

Po odrzuceniu ewentualnych przeciwwskazań i odpowiednim przystosowaniu jamy ustnej, kolejnym etapem będzie pobranie wycisków. Taką metodą lekarz stomatolog dopasowuje średnicę, długość implantu zęba i sposób protezy do wybranych warunków jamy ustnej pacjenta. Tak pacjent uzyska doskonale dopasowaną do niego odbudowę.

Kiedy najlepsze są implanty ?

Te same przygotowania do aplikacji implantów zębów wykonuje się nie patrząc na powody braku zębów. Potrzeba zastosowania implantów może pojawić się na skutek ekstrakcji, czyli całkowitego usunięcia zęba; utraty zębów z uwagi na obecność ignorowanych chorób dziąseł i przyzębia lub z uwagi na uraz; zachowania niewykształconych  zawiązek zębowych lub pełnego bezzębia. Zwykle do gabinetu dentystycznego przychodzą pacjenci, którzy już stracili ząb i chcą go odbudować.

Może być tak, że diagnoza stomatologiczna pokaże, że leczenie zainfekowanego zęba jest niemożliwe lub nieopłacalne a najrozsądniejszym sposobem jest jego ekstrakcja a następnie zastąpienie go porządnym implantem . Większość dentystów za każdym razem jako pierwsze stawia na leczenie zachowawcze zębów. Kompleksowa diagnostyka jamy ustnej pozwala stomatologowi stwierdzić, czy w wybranym przypadku opłaca się podjąć próbę ratowania zęba, czy mądrzejszym rozwiązaniem będzie wyrwanie zęba a potem jego odbudowa protetyczna.

Dziś dzięki nowoczesnym rozwiązaniom w stomatologii, implantami można odbudować pojedynczy ząb lub więcej zębów. Współczesne możliwości technologiczne można wykorzystać do szerszego zastosowania implantów, niż do odbudowy pojedynczego zęba. Brak przeciwwskazań, żeby jeden obok drugiego aplikować implanty zębów, ale obecnie mogą stać się podstawą dla protez . Da się na nich opierać między innymi mosty protetyczne i zwykłe protezy odtwarzające szersze luki. Żeby osadzić odbudowę na stałe wystarczą ledwie 4-6 implantów dentystycznych.

http://www.dentysta-torun.eu/

Co robić po aplikacji implantu zęba

Po aplikacji implantów implantolog ma dla pacjenta listę zaleceń, jakich powinien się trzymać. Tuż po wszczepieniu implantów należy przygryzać gazę na co najmniej trzydzieści minut po zabiegu. Przez parę godzin nie wolno sięgać po jedzenie, a najbliższe posiłki powinny być płynne lub półpłynne i lekkie. Trzeba też unikać parzących potraw, by nie ogrzewać obszaru zabiegowego, co może wzmocnić dolegliwości bólowe. Implantolodzy w tego rodzaju sytuacjach przeważnie zalecają stosowanie lodowatych okładów, a także ssania lodowych kostek i picia zimnych napojów.

Po wszczepieniu implantów zębów mogą wystąpić takie objawy jak ból i opuchlizna. Trzeba koniecznie trzymać się przepisanych przez stomatologa ilości leków przeciwbólowych. Przekraczanie dawek nie umniejszy dolegliwości, ale może zaszkodzić. Implanty wymagają szczególnej higieny jamy ustnej. Tu najlepsze są łagodzące płukanki i pasty. Tak samo w przypadku szorowania zębów powinno się kupować miękką szczoteczkę i ostrożnie oczyszczać jamę ustną, aby nie urazić obszaru zabiegowego i nie zepsuć szwów.

Kilka dni ważne jest odłożenie używek na przykład papierosów. W trakcie minimum dwóch tygodni powinno się unikać solarium, sauny, basenu i innych rodzajów wysiłku fizycznego. Stomatolodzy zawsze powtarzają pacjentom, by nie dotykali palcami ani językiem obszaru zabiegowego, aby uniknąć powikłań. Najistotniejszym wymaganiem jest pilnowanie wszystkich wyznaczonych wizyt kontrolnych u stomatologa, nawet gdy pacjent nie widzi martwiących objawów. W czasie wizyt, stomatolog ocenia przebieg procesu integracji i może stwierdzić, czy integracja implantu z kością przebiega pomyślnie. Po zakończeniu leczenia niezbędne są zaledwie okresowe kontrolne wizyty dwa razy w roku.