Jak założyć firmę i dlaczego warto nawiązać współpracę z biurem rachunkowym
W jaki sposób założyć firmę i czy opłaca się zatrudnić księgowego
8 grudnia, 2022
Jak wygląda współpraca z biurem rachunkowym
Jak wygląda współpraca z księgową
14 grudnia, 2022

Cechy dobrej księgowej

Po czym poznać dobrą księgową?

Znalezienie dobrej księgowej to najważniejszy krok dla wszystkich, którzy rozpoczynają działalność lub wymagają wsparcia w prowadzeniu obszarów księgowych. Spora liczba obowiązków, przepisów, podatków i zobowiązań sprawia, że dla niejednej osoby księgowość jest trudniejszą wśród elementów prowadzenia firmy. Nic zaskakującego, że znakomita większość przedsiębiorców sięga po prowadzenie księgowości w profesjonalnych biurach rachunkowych. Wybór idealnej księgowej ma więc ogromne znaczenie. To od wiedzy i doświadczenia księgowej zależy całokształt pracy i odpowiedność koniecznych rozliczeń, więc chcąc zatrudnić księgową należy sprawdzić najistotniejsze cechy.

Najistotniejsze cechy charakteru dobrej księgowej

Niezależnie od tego, czy znajdziesz księgową do przedsiębiorstwa, czy oddasz swoje sprawy z zakresu księgowości pod opiekę biura rachunkowego, najlepiej jeżeli najpierw zobaczysz kilka ważnych cech, jakie mówią o tym, że biuro rachunkowe zna się na tym co robi oraz warto nawiązać współpracę. W większości przypadków nie wystarczy osiągnąć wykształcenia, potrzebne są również dodatkowe cechy, jakie gwarantują księgowej dobrą posadę.

Wykształcenie jest na dobrą sprawę podstawą, ale to niejedyna cecha charakterystyczna. Trzeba dodać, że zaawansowanie nauczania również może się różnić. Studia kierunkowe są wyłącznie minimum. Jeżeli jednak księgowa wciąż się uczy, uczestniczy w kolejnych szkoleniach oraz wciąż zwiększa kompetencje, ma większe szanse na to, że osiągnie pracę na bardziej odpowiedzialnym stanowisku. Im bardziej odpowiedzialne stanowisko księgowe, tym bardziej rozległy zakres umiejętności, a tym samym większe możliwości rozwoju firm. Dlatego samoszkolenie oraz stałe polepszanie swoich kompetencji także ma ogromną wartość. W księgowości ciągle coś się zmienia, dlatego aktualizowanie wiedzy przekłada się na renomę księgowej.

Kolejnym kluczowym aspektem jest wielkość doświadczenia. Wielu przyszłych księgowych wchodzi do branży zaczynając od praktyk oraz staży jeszcze w czasie studiów. Im dłużej księgowa w branży, tym posiada większą wiedzę, zetknęła się z odmiennymi sytuacjami i problemami wymagającymi pracy z klientem i wie, jak sobie z nimi radzić. Doświadczenie w połączeniu z ciągłym podnoszeniem kompetnecji sprawia, że księgowa ma szansę sprawnie wykorzystywać swoich zalet w kontakcie z klientem.

http://taxbiuro.net/

Warto dodać, że to jak księgowa współpracuje z klientem tak samo nie może być bez znaczenia. By współpraca między przedsiębiorcą a księgową miała sens, księgowa musi mieć odpowiednie cechy charakteru umożliwiające łatwą współpracę z klientami. Dbanie o przyjazną atmosferę to element, który umożliwi klientom poczuć się pewnie, ale jeszcze wyższą wartość mają takie cechy jak terminowość, rzetelność oraz dokładność. W ten sposób właściciele firm nie muszą się martwić, pamiętając, że księgowe sprawy firmy znajdują się w właściwych rękach, a wszelkie zestawienia, deklaracje lub sprawozdania będą przyszykowane terminowo.

W obecnej księgowości spora część biur rachunkowych używa innowacyjne programy wspomagające rządzenie firmą. Umiejętność używania programów do księgowości i aktywne zastosowanie ich podczas pracy, nie tylko powoduje automatyzację pracy oraz jest dodatkową umiejętnością, jaką dobrze posiadać w tej branży, ale także gwarantuje korzyści samemu klientowi. Nowoczesne programy zawierają w sobie wszystkie potrzebne dane oraz ułatwiają przygotowywanie koniecznych rozliczeń, wszystko po to, aby sprawy z zakresu księgowości wykonywane były skrupulatnie oraz na czas.

Niemniej ważną pośród najważniejszych cech charakterystycznych dla dobrej księgowej jest łatwa komunikacja. Wszelkie wymienione aspekty, np. wiedza i doświadczenie itp., nie sprawdzą się, jeśli księgowa nie umie dzielić się wiedzą. W księgowości nie ma miejsca na nieporozumienia, dlatego umiejętność komunikacji jest taka ważna. Przeważnie dodatkowym atutem jest znajomość języków obcych, dlatego że w ten sposób księgowa może świadczyć usługi przedsiębiorstwom, jakie rozszerzają działalność na rynek zagraniczny.

Możliwości pracy dla księgowej

Bez względu na etap, w którym jest księgowa, na poszczególnych etapach jej zaangażowanie gwarantuje wartościową pomoc dla przedsiębiorców. Głównie w biurach rachunkowych da się ustalić jasny rozdział obowiązków, jakie różnią się między sobą obszarem zadań, obowiązków oraz posiadaną wiedzą. Najlepiej jest, jeżeli firmą może zająć się szersza kadra księgowa, ale również w małe biura rachunkowe świetnie radzą sobie ze świadczeniem wielu usług.

Najistotniejsze stanowiska to najwyższe stanowisko należące do głównej księgowej w biurze rachunkowym, to jest osoba z najobszerniejszym doświadczeniem oraz umiejętnościami i wiedzą; samodzielna księgowa z jasno określonym zakresem działania w księgowości i starszy księgowy wyspecjalizowany się w określonym zakresie pracy. Obok tego w biurze rachunkowym znajdziemy kolejne mniejsze, jednak wciąż istotne stanowiska: młodszego księgowego, czyli osobę z małym doświadczeniem, ale już ugruntowaną oraz istotną wiedzą, a także kadrowych odpowiadających za sprawy pracowników i ich wynagrodzeń. Mniejsze pole działania mają fakturzyści, czyli osoby odpowiedzialne za wprowadzanie dokumentów do programów księgowych i asystenci w księgowości będący na początku swojej pracy w branży.

Dzięki temu widzimy, że mniejsze i większe biura rachunkowe mają sporo do zaoferowania. Bez względu na stanowiska, działanie wszystkich osób zaangażowanych w sprawy księgowe przedsiębiorstwa gwarantuje rzetelną obsługę firmy. Sięgając do usług fachowców można tylko zyskać.