nalewarki maszyny rozlewnicze i ich rodzaje
Maszyny rozlewnicze i ich typy w produkcji
7 grudnia, 2022
Po czym poznać dobrą księgową?
Cechy dobrej księgowej
9 grudnia, 2022

W jaki sposób założyć firmę i czy opłaca się zatrudnić księgowego

Jak założyć firmę i dlaczego warto nawiązać współpracę z biurem rachunkowym

Utworzenie firmy to wielkie  wyzwanie, dlatego że już na starcie trzeba wiedzieć, w jaki sposób firma będzie działała. Z uwagi na to znaczna część raczkujących przedsiębiorców zgłasza się w tym celu po pomoc profesjonalnej księgowej. Warto zdecydować się na ten krok, dlatego że w biurach rachunkowych znajdują się fachowcy, jacy swobodnie poruszają się po nowych ustawach oraz wymaganych formalnościach. Dlatego też nawiązanie współpracy, zwłaszcza długofalowej może przynieść firmie sporo plusów.

Najważniejszymi pytaniami, które powinna zadać sobie osoba planująca założyć firmę są pytania o charakterystykę oraz zakres działania. Ten kto prowadzi działalność powinien wiedzieć, jakie chce oferować usługi i jakie dystrybuować towary. Powinno się odgórnie ustalić liczbę pracowników, współwłaścicieli i tym samym zależną od tego formę gospodarczej działalności. Już na starcie najlepiej ustalić sposób regulowania składek i podatków, a także sprawdzić, czy ten obszar działania firmy wymaga wstąpienia do VAT-u. Podczas zakładania działalności biuro rachunkowe chętnie odpowie na wszystkie ważne pytania, a obok tego pomoże uzupełnić wniosek do CEIDG potrzebny do tego, aby założyć działalność.

Jak się przygotować przed rozpoczęciem działalności

Podstawowym obszarem, który powinno się mieć przygotowany to charakter działalności. Zakładając firmę właściciel powinien mieć ciekawy pomysł na swoją firmę. Znaczna część osób na tym etapie opracowuje biznesplan i w oparciu o niego określa, czym będzie zajmowała się firma, jakie usługi bądź towary będzie dostarczać oraz kto będzie docelowym klientem, jakim sposobem będzie się rozliczać, jaki będzie miała status prawny itp. Oprócz tego najlepiej już na starcie zdobyć kwalifikowany podpis elektroniczny. Prawdopodobnie każda księgowa poleci nowemu przedsiębiorcy pozyskanie kwalifikowanego podpisu elektronicznego albo profilu zaufanego. To z tego powodu posiadanie takiego profilu czy podpisu oznacza podpisywanie wniosków, ważnych dokumentów urzędowych lub także umów elektronicznie, dzięki czemu oszczędza czas, bo niweluje potrzebę udawania się do urzędów w różnych sprawach. Podpisany tak dokument można wysłać elektronicznie i ma to tę samą wartość, co dokument podpisany odręcznie.

Jaki złożyć wniosek do CEIDG i jego prawidłowe wypełnienie

Aby zgodnie z wymogami rozpocząć firmę należy zapisać ją do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) poprzez przeznaczony do tego wniosek. CEIDG to specjalny, publiczny zapis firm funkcjonujących w Polsce. Wniosek do CEIDG wypełnia się w formie papierowej z ręcznym podpisem z koniecznością dostarczenia go do wybranego urzędu albo drogą elektroniczną, a tam należy podpisać podpisem elektronicznym albo zaufanym profilem, a po tym wysłać do urzędu.

Księgowa na pewno podpowie jak wypisać wszystkie pola. Każde z nich musi zostać uzupełnione poprawnie, dlatego że za składanie fałszywych informacji grozi karna odpowiedzialność, o czym właściciel firmy dowie się w biurze rachunkowym. Jeżeli zdarzy się, że niektóre informacje zmienią się albo z jakiegokolwiek względu będą nieprawidłowe, zawsze można je zaktualizować. Korzystanie z pomocy księgowej już na początku zapewnia, że wniosek do CEIDG będzie poprawnie uzupełniony. Jeżeli to początek dobrej współpracy z księgową, w formularzu do CEIDG jest rubryka do wpisania numeru NIP i nazwy biura rachunkowego, które będzie rozliczało przedsiębiorstwo w zakresie księgowości.

Sam wpis do CEIDG jest darmowy dlatego nowi przedsiębiorcy powinni uważać na wyłudzenia wysyłane w wiadomości o wymaganiu zapłaty. Spora ilość biur rachunkowych rozlicza pomoc w wypełnieniu wniosku do CEIDG, jako zwykłą usługę, ale jeśli tak jest, zazwyczaj jest to niska opłata za pracę i wiedzę księgowej.

W jakich okolicznościach przedsiębiorca ma obowiązek rejestrować się do VAT

Wejście do VAT nie jest konieczne dla wszystkich, ale są pewne obszary działalności , co są wymagane do wejścia do VAT-u. Dla przykładu VAT, czyli podatek od towarów i usług zobowiązuje osoby prawne i fizyczne, jednostki organizacyjne nie mające prawnej osobowości, ale wykonujące samodzielnie działalność , jako producenci, rolnicy lub usługodawcy. Zobowiązanie rejestracji dotyczy też osób mających zawody prawnicze, doradcze, jubilerskie i osób powiązanych ze ściąganiem długów. Pełna lista jest publiczna. Rejestracja do VAT-u także nie jest wymagające. Trzeba wypełnić wniosek VAT-R, który należy wypełnić zanim przystąpimy do sprzedaży usług i towarów. Również tutaj księgowa z wybranego biura rachunkowego może zapewnić wspracie.

http://www.ksiegowosc-torun.com.pl/

Dlaczego warto powierzyć sprawy księgowe do biura rachunkowego

By dobrze tworzyć działalność nie wystarczy dobrze wypełniać wnioski. Księgowa dba o wszystkie szczegóły rozliczeń, żeby przedsiębiorca siegał po jak najwięcej korzyści oraz martwił się rozliczaniem bez odpowiedniej wiedzy. Zaufanie księgowej równa się rzetelnej współpracy oraz tworzeniu rozliczeń na czas. Księgowa pamięta konieczne ustawy, a dzięki mądremu użyciu wiedzy, umożliwia osobie, która założyła firmę korzystanie z ulg i odliczeń. Kontakt z księgową także jest prosty oraz bazuje na dobrej relacji. Szybki przepływ wiedzy tylko pokazuje, jak istotna jest współpraca pomiędzy właścicielem fimry a biurem rachunkowym. Należy wspomnieć, że biuro rachunkowe, z którym przedsiębiorca założy firmę, będzie znać tę działalność od podszewki i dzięki temu będzie oferować pomoc w wielu sferach pracy.