W firmach przemysłowych, gdzie bazowym elementem są substancje płynne np. napoje, żele dodanie maszyn rozlewniczych do działalności jest szczególnym krokiem w kierunku poprawy efektywności pracy i obniżenia jej kosztów. Automatyzacja pracy: nalewania i dozowania cieczy sprawdzi się tak samo w przemyśle spożywczym, jak i kosmetycznym i wielu innych typach działalności. Pośród maszyn rozlewniczych oferowanych jest sporo rodzajów maszyn, jakie pozwolą na rozwój działalności.
Nalewarki automatyczne oraz specjalistyczne systemy rozlewnicze
Specjalne nalewarki doskonale sprawdzają się do rozlewania cieczy o odmiennej konsystencji: od produktów rzadkich i gęstych przez substancje lepkie i te, co się mocno się pienią. Ponadto ich ogromną zaletą jest możliwość napełniania różnych rodzajów pojemników tak samo plastikowych jak i szklanych o odmiennych kształtach. Nalewarki mają wśród funkcji wrażliwe czujniki, przez co dokładnie dozują produkt. Tą metodą właściciele linii produkcyjnych nie muszą martwić się o utratę produktu. To znacząco zwiększa efektywność produkcji.
Obok dokładnej pracy nalewarek specjalne dozowniki mogą również wlewać produkt do wielu pojemników w tym samym czasie. Tą metodą znaczna ilość produktu trafia do pojemników w tym samym czasie. Wielkość pojemników również nie musi być taka sama. Ponadto warto wspomnieć, że nalewarki posiadają również funkcję dozowania towaru rozpoczynając od dna opakowania, w ten sposób chroni produkty pieniące się przed spienieniem.
Nowoczesne nalewarki pracują bez koniecznej stałej kontroli operatora. Wystarczy kontrolować pracę nalewarki według wytycznych. Poprawne programowanie nalewarki gwarantuje sukces.
Zaawansowane nalewarki stworzone dla linii produkcyjnych
Na rynku maszyn rozlewniczych znajdziemy wiele rodzajów zaawansowanych nalewarek z różnymi systemami pracy. Możemy wymienić nalewarki ciśnieniowe, próżniowe, wagowe i grawitacyjne. Każda jedna wśród tych nalewarek przyda się w nieprzerwanym udoskonalaniu procesów produkcyjnych w działalności i zwiększaniu wydajności linii produkcyjnej, za sprawą usunięcia częstych pomyłek ludzkich. Wysoko rozwinięta automatyzacja stanowi gwarancję dobrej jakości kojarzonej z oszczędnością czasu. W tym artykule omawiamy bliżej rodzaje maszyn rozlewniczych.
Nalewarki z przepływomierzami
Największą zaletą maszyn rozlewniczych z przepływomierzami jest ich niesamowita dokładność, której wyniki wydajności nie siegają progu 0,5% błędu, co oznacza, że w sumie zdarza się, żeby opakowanie było źle odmierzone albo zalane produktem. Specjalne przepływomierze maszyn rozlewniczych wykonują pomiary strumienia według określonych danych, według rodzaju produktu i odmierzonej ilości w odniesieniu do pojemnika. Te nalewarki stosowane są przede wszystkim przy produktach pieniących się, żelach i napojach.
Nalewarki tłokowe
Przy maszynach rozlewniczych tłokowych system wykorzystuje tłoki poruszające się|ruszające się} w przygotowanych w tym celu cylindrach, a dzięki wytwarzanemu ciśnieniu produkt jest właściwie dozowany do pojemników. W środku cylindra nalewarki metodą góra-dół pracuje specjalny tłok wypychający lub zasysający ciecz do dozownika wlewającego produkt do opakowania.
Nalewarki podciśnieniowe
Podciśnieniowe maszyny rozlewnicze wykorzystuje się w głównej mierze w działalności alkoholowej, kiedy rozlewane są płyny bez dwutlenku węgla. Nalewarki te pobierają ze zbiornika ciecz pod ciśnieniem mniejeszym w porównaniu do atmosferycznego, żeby zatrzymać jak najważniejsze walory wybranego produktu. Bardzo istotne jest, żeby przy stosowaniu tego systemu maszyn rozlewniczych płyny charakteryzował minimalny stopień lepkości i gęstości, aby praca nalewarki była odpowiednia.
Nalewarki nadciśnieniowe
Nalewarki nadciśnieniowe były stworzone dla produkcji, gdzie pakowane są produkty gazowane z zawartością CO2 wewnątrz. Duża jakość nalewarek wytrzymuje wysokie ciśnienie tworzące się w procesie rozlewniczym, wobec tego charakteryzuje się wysokim bezpieczeństwem w pracy z płynami gazowanymi. To istotne, dlatego że cylindry chodzą tam pod wysokim ciśnieniem, tym damym potrzebują lepszej ochrony. Warto wspomnieć, że tego rodzaju nalewarki posiadają zaprojektowane czujniki kontrolne, jakie badają zawartość dwutlenku węgla w rozlewanym napoju. Zazwyczaj tego typu nalewarki używane są przy produkcji napojów gazowanych, alkoholu i wody gazowanej.
Nalewarki ciśnieniowo-przelewowe
Nalewarki ciśnieniowo-przelewowe skonstruowane są do pracy głównie w produkcji kosmetycznej oraz spożywczej z uwagi na typ opakowań i typ produktu. Takie nalewarki nadają się w głównej mierze do płynów rzadkich o średniej kleistości. Powidła, dżemy czy gęste sosy mogłyby zaburzyć działanie nalewarek. Zaprojektowane były one głównie do pracy z opakowaniami szklanymi lub PET.
To pokazuje, że kolejne wśród nalewarek ma trochę inne zadania, dlatego by poprawnie wybrać systemy rozlewnicze do linii produkcyjnej, najlepiej sięgnąć porady specjalistów. Renomowany producent maszyn rozlewniczych na pewno pomoże wybrać odpowiednie sprzęty do wymagań posiadanych linii produkcyjnych. Duża oferta zapewnia nie tylko nalewarki, ale również kompletne linie rozlewnicze wyposażone w etykieciarki i kartoniarki.