Maszyny pakujące - niezawodne systemy pakowania kartoniarki i inne maszyny
Maszyny pakujące czyli wydajne systemy pakowania
29 listopada, 2022
nalewarki maszyny rozlewnicze i ich rodzaje
Maszyny rozlewnicze i ich typy w produkcji
7 grudnia, 2022

Typy maszyn pakujących dobrane dla twojej działalności

Rodzaje maszyn pakujących dla linii produkcyjnej

Pakowanie towarów to główny wśród najważniejszych etapów sprzedawania. Konsumenci kierują nie tylko swoją uwagę na metodę pakowania wybranego produktu – czy odpowiada kolorystycznie, czy jest funkcjonalne, ale także na bezpieczeństwo oraz jakość podczas transportu. Istotne jest przecież by towar w pięknym pakunku trafił na półkę sklepową albo do konsumenta w świetnym stanie. Dlatego także samo pakowanie do transportu ma duże znaczenie. Z tego powodu także na rynku pokazany jest ogromy wybór maszyn pakujących, co nie tylko odpowiadają za dobre opakowanie towaru, ale również za opakowania zbiorcze. Dodanie automatycznych systemów pakowania do działalności znacznie ułatwia i popędza proces, dlatego przedsiębiorca zarabia pieniądze i tym samym zyskuje.

Warto dodać, że maszyny pakujące jak na przykład kartoniarki czy celofoniarki odnajdą zastosowanie w odmiennych profilach firm. Automatyzacja jest stale bardziej doceniana  szczególnie, że włączenie maszyn pakowania do firmy przekłada się na więcej efektywnej pracy. Dodatkowo oferowane systemy maszyn pakujących kupowane są od renomowanych producentów, a w razie konieczności zawsze osiągalne są oryginalne części zamienne i usługi serwisowe, które zagwarantują nieprzerwalność produkcji. Przed zakupem odpowiedniego systemu organizowane są prezentacje i testy wybranych maszyn pakujących, żeby pokazać ich atuty i zachęcić, że opłaca się z nich korzystać.

Jakie są typy systemów maszyn pakujących

Rodzaje sytemów możemy podzielić na kilka metod. Inną metodą maszyny będą pakować biorąc pod uwagę rodzaj towaru. Systemy maszyn pakujących dla towarów sypkich, a towarów ciekłych wymagają innych typów opakowań, to jest również innych systemów maszyn pakujących. Tak samo jest, jeżeli patrzymy na rodzaj opakowania. W sprzedaży dostępne są maszyny, co są stworzone do pakowania w kartony, inne przystosowane do plastikowych opakowań, słoików, wiader, garmażeryjnych tacek czy worków foliowych i papierowych. Rodzaje maszyn pakujących podzielimy również z uwagi na typ zamykania . W inny sposób działają maszyny stosujące strunowe zamknięcie, inne stosują korki lub nakrętki. Podobnie opakowania zbiorcze wymagają odpowiedniej maszyny. Mogłoby się wydawać, że ilość koniecznych maszyn pakujących jest ogromna, z tego względu w ofertach dostępne są całe kompletne linie pakujące. Każdy jeden fragment dopasowywany jest do wymagań linii produkcyjnej, wobec tego poprawne wdrożenie maszyn pakujących pod okiem fachowca jest wyjątkowo istotne.

Kartoniarki najczęściej używane maszyny pakujące

Zazwyczaj stosowanym materiałem wśród wszystkich opakowań są kartoniki. Zdarza się, że produkty, które posiadają już konkretne opakowanie, często ukrywane są pod dodatkowym opakowaniem czyli kartonikiem. Taką sytuację z regułu możemy zobaczyć w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym. Co więcej opakowania zbiorcze i transport towarów także stosuje kartonowe opakowania, z tego względu kartoniarki są popularnymi maszynami, które włączane są w niemal każdym rodzaju działalności. Przeważnie używane kartoniarki to maszyny, które robią kartonowe owijki  wrap-around oraz klapowe kartony.

Kartoniarki mają również sporo zalet pod względem automatyzacji pracy. Sporo maszyn pakujących tego typu jest zaprojektowana do chwytania kartonu ze składu czy pakowania pojemników od góry, układając w kartonie produkty o wcześniej przygotowanej konfiguracji. Trzeba zauważyć, że w cały system maszyn pakujących jest zorganizowany na tyle, by ciągłość produkcji była niezaburzona. To oznacza, że kartoniarki pilnują, by produkty nie wypadały z linii, odkrywane były produkty wywrócone, a także żeby możliwa była dowolna separacja towarów. W ten sposób ładowanie towaru przez kartoniarkę przebiega szybko i sprawnie. Podobnie przygotowanie kartonu przebiega z ogromną dbałością. Kartoniarki zaprogramowane są tak, by opakowania kartonowe były porządnie składane, dzięki mechanicznym dociskom, a odpowiedni topliwy klej zabezpiecza karton przed ponownym rozłożeniem i deformacją. Wszystkie te elementy pakowania kartoniarkami sprawiają, że towar jest opakowany estetycznie i bezpiecznie, a wszystko to przy minimalnym wkładzie ludzkiej pracy.

http://www.kartoniarki.eu/

Maszyny i tunele pakujące, czyli zbiorowe opakowania

Szczególną rolę dla firm pełnią również maszyny pakujące, które odpowiadają za tworzenie opakowań zbiorczych. Systemy maszyn i tuneli pakujących stworzone są po to, by pojedyncze opakowania np. butelki, puszki, wiaderka, słoiki czy małe kartoniki pakowane były w zbiorowe opakowania jak np. foliowa zgrzewka lub tekturowa tacka. Nie tylko upraszcza to transport pojedynczych towarów, ponieważ dzięki zbiorczemu opakowaniu są bezpieczniejsze, co zmniejsza ryzyko ich zniszczenia lub potłuczenia, ale też ułatwia sprzedaż sporej liczby towaru . Wygodniej jest zaproponować hurtową sprzedaż towarów w opakowaniach zbiorczych. Co więcej maszyny pakujące zbiorczo, podobnie jak kartoniarki, zaprojektowane są do tego, by pakować produkty w sposób stały, dokładny i bez zbędnych postojów produkcji. Wykorzystywana folia lub elementy kartonowe dobierane są do towarów, żeby pełna linia produkcyjna funkcjonowała sprawnie i szybko.