wybielanie zębów toruń - esthetic dental clinic
Wybielanie zębów – w domu czy u dentysty
4 marca, 2019
Kursy angielskiego dla dzieci Toruń - najlepsza szkoła językowa w toruniu
Kursy angielskiego – Kiedy zacząć naukę
25 marca, 2019

Haluksy – jak zapobiegać? Kiedy zastosować leczenie profilaktyczne a kiedy operować?

Co to są Haluksy

Haluksy są częstą przypadłość przeważającej części społeczeństwa. Wśród osób zmagających się z haluksami przeważają jednak kobiety. Co jest tego powodem? O tym, że „lepiej zapobiegać niż leczyć” wiemy od dawna. Jak uciec przed haluksami, co zrobić, żeby zatrzymać ekspansję zwyrodnień?

Czym właściwie jest haluks? W języku łacińskim hallux to paluch koślawy. Jest to wykrzywienie kości palucha u stopy oraz zmiany w obrębie stawu. Zaniedbane haluksy są powodem coraz silniejszego bólu. Skąd się biorą? Zwyrodnienia te spotykają dużo częściej panie niż mężczyzn. Haluksy powstają w dużej mierze dlatego, że nosimy wysokie buty, które mocno obciążają i deformują stopę. Szpilki powodują przeciążenie przedniej części stopy. Paluch jest wówczas silnie obciążony, nadmiernie eksploatowana jest także wewnętrzna krawędź stopy. U osób z nadwagą przeciążenia te są dużo większe, a kiedy połączymy te czynniki ze z pracą w pozycji stojącej, mamy gotową ruinę dla naszych stóp.

Haluksy to przeważnie skłonność zapisana w genach- elastyczność tkanek łącznych i skłonność do skrzywień w 70% ma podłoże w dziedziczeniu. Jeżeli więc twoi dziadkowie lub rodzice mają problem z haluksami, jak najszybciej skontaktuj się ze specjalistą, by zapobiegać im najwcześniej jak to możliwe.

Jak zapobiegać

Przede wszystkim trzeba zadbać o wygodne obuwie. Nie mogą to być absolutnie szpilki. Nie jest też wskazane też noszenia obuwia z cienkimi noskami, w których stopa nie ma miejsca do poprawnego ułożenia palców. Ludzie z haluksami muszą też wykonywać systematycznie specjalne ćwiczenia stóp. Przede wszystkim należy dbać o prawidłową dietę i wykluczenie ewentualnej nadwagi. Jeśli zaobserwowałeś u siebie początki palucha koślawego, koniecznie zapisz się do lekarza, który dobierze dla ciebie odpowiedni sposób, który zahamuje postępowanie deformacji.

Obecna medycyna proponuje przeróżne metody profilaktyki i zatrzymywania deformacji. Najpopularniejsze to:

plastry na haluksy – są to środki niwelujące dyskomfort spowodowany przez zwyrodnienia. Zazwyczaj nasączone są leczniczymi olejkami przeciwzapalnymi;
kliny międzypalcowe – pomagają ustawić palce i stopę w odpowiedniej pozycji, dzięki czemu ograniczamy tarcie i ból powodowany przez haluksy.
peloty w kształcie litery T – są to specjalne wkładki żelowe, które umieszczają stopę w zdrowej pozycji, niwelują nacisk i hamują postępowanie wykrzywień. Zalecane są przede wszystkim dla kobiet, które codziennie noszą obcasy.
wkładki metatarsalne – są zrobione z silikonu; stosuje się je do leczenia płaskostopia poprzecznego oraz zwyrodnień palucha. Wkładki te naprawiają ułożenie palucha i całej stopy.
opaski na haluksy – ten środek ma postać wkładki żelowej, która ma działanie łagodząca, niweluje otarcia i rozkłada przeciążenia na stopie.
aparaty korekcyjne na dzień lub na noc – stosuje się je głównie do profilaktyki haluksów a także do przyspieszenia rekonwalescencji po operacji (tak, tak, haluksy niestety trzeba operować)
Bunito duo – to lecznicza szyna, która jest używana zarówno żeby zapobiegać deformacjom ale też by działać w zalążkowej fazie haluksów. Bunito duo nie ogranicza ruchów, nosić ją można zarówno w dzień jak i w nocy. Bunito duo to jedyny dwuzawiasowy aparat korygujący

W przypadku gdy leczenie profilaktyczne nie przynosi skutków lub zostało wdrożone za późno, może się okazać, że konieczna będzie interwencja chirurga. Współcześnie wykonuje się kilka rodzajów zabiegów dokonywanych w obrębie stopy dotkniętej haluksem. Część zabiegów opiera się na chirurgicznej korekcji tkanek miękkich, czyli stawu i ścięgien. Inne metody to osteotomie, czyli korekcja kształtu kości palucha i śródstopia.

Jeżeli czujesz, że stan twoich stóp potrzebuje poprawy, obowiązkowo pomyśl, czy twój tryb życia nie jest obciążający dla twoich stóp. Przeanalizuj czy ktoś z bliskich cierpiał na podobne dolegliwości. Postaraj się zrezygnować z z wysokich obcasów. Jeśli masz nadwagę, pomyśl nad zmianą diety. Najważniejsza jest jednak konsultacja specjalisty, który fachowo zbada stopę i w razie potrzeby dobierze potrzebne środki profilaktyczne. Pamiętaj, że stopy są jedne na całe życie. To na nich wspiera się całe nasze ciało, więc musimy o nie dbać. Jeśli odczuwasz bóle, dyskomfort podczas przemieszczania się, po całym dniu pracy Twoje stopy są zmęczone, to najwyższy czas, by zareagować. Nie pozwól, by zwyrodnienia zwiększały się z dnia na dzień.

Szyna na haluksy