Sprzedaż lub najem nieruchomości dzięki przedstawicielowi biura nieruchomości
29 września, 2020
Warsztat serwisowy aut dostawczych
3 października, 2020

Izolacje natryskowe domu pianą PUR

Ocieplanie natryskowe pianką poliuretanową (PUR jest wykorzystywane, ponieważ wyróżniają ją bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. Współcześnie oceniana jest jako jeden z najlepszych pośród surowców używanych do ocieplania budynków, a to sprawia, że co raz chętniej znajdziemy ją w jednorodzinnych domach, różnych budynkach mieszkalnych i nie tylko. Główną wartością, dzięki której wyprzedza inne materiały termoizolacyjne jest sposób aplikacji. Pianę PUR rozprowadza się po powierzchniach poprzez specjalny agregat. Natryskowe ocieplanie powoduje, że pianka dopasowuje się do przestrzeni, dzięki czemu dobrze przylega oraz układa się w zgięciach oraz w kątach. Inne materiały termoizolacyjne należy skracać oraz dopasowywać, z powodu czego ryzykujemy pojawienie się mostków termicznych oraz obniżenie właściwości izolacyjnych. Porządnie rozpylona pianka PUR będzie zdatna na długie lata, ponieważ mimo upływu lat nie traci swojej jakości.

Co można natryskowo ocieplać pianką PUR?

Są dwa typy pianki PUR: pianka zamknięto-komórkowa oraz otwarto-komórkowa. Obie różnią się od siebie strukturą oraz cechami, co sprawia, że są dobre do ocieplania odrębnych części budynku. Otwarto-komórkowa pianka stosowana jest zazwyczaj do natryskowego ocieplania poddasza, dachów i wewnętrznych powierzchni. Doskonale nadaje się też do ocieplania natryskowego belkowych stropów, ścian szkieletowych lub podłóg na legarach. Tymczasem  pianka zamknięto-komórkowa najlepsza jest do termicznej izolacji powierzchni zewnętrznych, fundamentów oraz podłóg. Taki typ pianki PUR da się również położyć na dachu płaskim, stropodachach wentylowanych lub np. na stropach nad zimnymi pomieszczeniami

Co więcej piankę PUR charakteryzuje doskonała przyczepność. Z uwagi na to bez wysiłku można ocieplać natryskiem różne, odpowiednio spreparowane powierzchnie, dla przykładu drewno i metalowe elementy, a także blachę. Lepiej, żeby przed ociepleniem przestrzeń były wyczyszczona z brudu, kurzu i pyłu oraz wysuszona.  Tą techniką zapewniamy dobrą przyczepność, co sprawi, że pianka PUR zachowa się na wyznaczonym miejscu. Natrysk pianki PUR najbezpieczniej zostawić fachowcom. By przeprowadzić to zgodnie  wytycznymi potrzebne są sprzyjające warunki, takie jak temperatura i wilgoć powietrza. Ponadto pianka musi zostać rozprowadzona równomiernie.

Pianka PUR – informacje techniczne

Kategoryzacja na otwarto-komórkową i zamknięto-komórkową piankę PUR tłumaczy inność parametrów i właściwości. Otwarto-komórkowa pianka PUR ma gąbczastą budowę, dzięki czemu jest całkowicie plastyczna. Pianka PUR po stężeniu jest półsztywna oraz stanowi wyjątkowo dobrą izolację termiczną (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) i akustyczną. Jest paro-przepuszczalnia, lecz nie najlepiej chroni przed wilgocią. Ponadto pianka otwarto-komórkowa ma małą wagę (ok. 8-10 kg/m3), dlatego nie obarcza konstrukcji domu. Pod względem grubości nakładanej warstwy mniej więcej jedna warstwa nie może być większa 30 mm.

Zamknięto-komórkowa pianka PUR ma najniższy współczynnik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a na dodatek jest praktycznie hydrofobowa. Z tego powodu tak często używa się ją do ocieplania fundamentów. Natomiast nie jest paro-przepuszczalna, a poza tym po zastygnięciu robi się sztywna, więc łatwiej ją uszkodzić.

Decydując się na piankę PUR należy pamiętać o jeszcze dwóch istotnych informacjach. Pianki PUR są słabo odporne na działanie promieni UV, więc potrzebna będzie dodatkowa osłona. Co więcej w kwestii łatwopalności, pianka PUR zdobywa kategorię E, która oznacza, że jest to surowiec łatwopalny, samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do najczęściej wskazywanych plusów pianki PUR należy jej prosta oraz szybka aplikacja. Jej zdolność do wzrostu przestrzeni oraz dopasowanie się do załamań i zakamarków, minimalizuje ryzyko pojawienia się mostków termicznych. Co więcej ocieplanie natryskowe pianką PUR nie zajmuje wiele czasu. W porównaniu do innych surowców izolacji termicznej to najszybsza metoda ogrzania domu. Pianka szybko się układa oraz szybko utwardza, a do tego pozostaje elastyczna i lekka. Co więcej jest mocno przyczepna, więc trzyma się na różnych powierzchniach, a z biegiem lat nie traci przyczepności czy swoich właściwości. Nie spłaszcza się, nie traci obszerności, co sprawia, że się nie deformuje. Co więcej kluczowe jest też to, że po poprawnej aplikacji  takiego natryskowego ocieplenia, nie wydziela substancji szkodliwych czy pyłów. Warto dodać, że pianka PUR daje bardzo dobrą akustyczną izolację.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR wychodzą w głównej mierze z jej parametrów. Za wadę możemy wziąć małą odporność na promienie słoneczne, co prowadzi do dodatkowych kosztów związanych z zabezpieczeniem przed UV. Następną wadą pianki PUR uznajmey jej palność. W zależności od komponentów, może być mniej lub bardziej palna, ale według ogólnych zasad pianka PUR mieści się w klasie E, a więc pali się, choć jest samogasnąca. Także w tym przypadku da się zastosować dodatkowe zabezpieczenie, które będzie osłaniać piankę w razie pożaru. Zazwyczaj jednak tym, co wpływa na to, że pianka PUR traci właściwości termoizolacyjne jest niepoprawny natrysk, złe przetworzenie pianki lub nałożenie zbyt chudych warstw izolacyjnych. Z tego powodu w celu ocieplania natryskowego pianką PUR warto zatrudnić fachowców.