Kupujemy dom od developera -domy na sprzedaż toruń
Jak kupić dom
15 września, 2020
Izolacja termiczna dachów i poddaszy ocieplanie pianką lub wełną
Izolacja termiczna poddaszy
17 września, 2020

Nowoczesna klimatyzacja i rekuperacja

Świeże powietrze w domu czy w pracy, wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale i na wydajność. Najlepsza jakość powietrza I komfortowa temperatura, stanowią podstawę naszego komfortu i dodatnio oddziałują na naszą motywację i zdolność wykonywania zadań. Aby zapewnić sobie korzystne warunki zazwyczaj decydujemy się na kupno klimatyzacji. Jako pewny zwycięzca pośród wszystkich wentylatorów, klimatyzacja najefektywniej wyrównuje temperaturę w środku budynku zapewniając nam chłód w czasie lata. Wadą tego wynalazku jest to, że klimatyzacja studzi powietrze, jakie już mamy i nie gwarantuje dojścia świeżego powietrza. W tym zakresie doskonale działa mechaniczny system wentylacji, czyli rekuperacja. Co to jest rekuperacja i z jakiego powodu dobrze jest łączyć rekuperację z klimatyzacją? Wszystko po to, aby osiągnąć jak najlepszy komfort.

Klimatyzacja, a rekuperacja – czym się różnią?

Nowoczesna klimatyzacja wpływa na zachowanie przyjemnej temperatury w środku budynku szczególnie latem, gdy zmagamy się z uderzeniami gorąca. Nowoczesne klimatyzacje pozwalają nam na nastawienie idealnej temperatury we wnętrzu budynku, zapewniając wychłodzenie i cieplny komfort bez względu na to, jaka temperatura panuje na zewnątrz. System działania klimatyzacji bazuje na wyziębianiu powietrza do wskazanej temperatury. W domach i mieszkaniach zazwyczaj wykorzystywanymi klimatyzacjami są klimatyzacje typu split. Ich wewnętrzna część odpowiada za oziębianie powietrza w środku, z kolei ich zewnętrzna część odprowadza gorąco z domu. Wyjątkowo nowoczesna klimatyzacja zaopatrzona jest w systemy usuwające roztocza, kurz oraz bakterie i alergeny. To nie znaczy, że klimatyzacja sprawdza się jedynie w trakcie lata. Sporo klimatyzatorów potrafi również ogrzewać powietrze. Nie wyręcza to rzecz jasna zimowego ogrzewania lub pozostałych grzewczych systemów, ale nadaje się w okresie przejściowym.

Nowoczesna rekuperacja natomiast działa w wentylacji mieszkań. Na temperaturę panującą w środku oddziałuje wiele różnych czynników, ale koszty ogrzewania i chłodzenia budynków wynikają ze strat ciepła. Z reguły wentylacja wynosi powietrze ciepłe i zbiera z zewnątrz zimne. Dla unormowania temperatury we wnętrzu domu czy mieszkania, powietrze zimne trzeba ogrzać, do czego przeznaczana jest większość energii przygotowanych do tego urządzeń. Oszczędnym rozwiązaniem jest montaż nowoczesnej rekuperacji. Rekuperator pozyskuje gorąco z wentylacji. W tym celu rekuperator ogrzewa wpływające chłodne powietrze, wykorzystując ciepło odprowadzanego powietrza. Tak minimalizuje zapotrzebowanie na ogrzewanie powietrza z innego źródła. Co więcej rekuperator ma filtry, jakie chronią jego wentylatory i tą metodą filtrują powietrze wchodzące do domu.

Klimatyzacja z rekuperacją – na dostarczanie komfortu

Klimatyzacja czy rekuperacja – na co się zdecydować? Myślimy, jaki z tych systemów lepiej się zdecydować. Jeśli planujemy kupno któregoś z nich, najlepiej w pierwszej kolejności pomyśleć o rekuperacji. Korzystna wentylacja powietrza redukuje nasze potrzeby na ogrzanie oraz chłodzenie pomieszczeń czy również oczyszcza powietrze. Gwarantuje nam wysoką oszczędność energii oraz osłonę przed alergenami, wilgocią i zanieczyszczeniami, a ponadto stale świeże powietrze. Klimatyzacja z kolei troszczy się o nasz termiczny komfort. Idealnym systemem zapewnienia komfortu we wnętrzu pomieszczeń jest połączenie tych dwóch systemów i kupno rekuperacji z klimatyzacją. Nowoczesna klimatyzacja i rekuperacja jako jedność stanowi połączenie zalet z posiadania klimatyzacji i wentylacji. Rekuperacja ma też korzystny wpływ na systemy grzewcze, dlatego montaż rekuperacji będzie korzystna o każdej porze roku.

Zalety instalacji nowoczesnej klimatyzacji z rekuperacją

Aplikacja systemu rekuperacji i klimatyzacji dostarcza sporo widocznych zalet. Najważniejszą z nich jest termiczny komfort we wnętrzu mieszkania oraz dojście czystego i świeżego powietrza, bez potrzeby otwierania okien. Bez względu na sposób działania systemów, trzymamy pod kontrolą temperaturę oraz eliminujemy występowanie niekorzystnych przeciągów. Co więcej używając nowoczesnej rekuperacji i klimatyzacji zmniejszamy koszty wychładzania oraz dogrzewania budynku, za sprawą wysokiej energooszczędności. Brak potrzeby otwarcia okien do wentylacji pomieszczeń oznacza, że da się odciąć się od hałasu ulicznego. Używanie systemu ma też dodatni wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Taką metodą kontrolowany jest poziom wilgotności powietrza, co oznacza, że nie ryzykujemy rozwoju grzybów i pleśni. Te wskazane zalety mówią o porządnej jakości systemów. Ich dobry wpływ na komfort termiczny panujący w środku budynku zachęca do tego, że warto pomyśleć nad zakupem klimatyzatora z rekuperacją.

klimatyzacja