enova 365 wdrożenia oprogramowania dla firm program księgowy do produkcji
Program enova365
15 września, 2020
Stomatolog toruń gabinet stomatologii estetycznej Toruń
Stomatolog Toruń
15 września, 2020

Kupujemy dom. Jak kupić i nie stracić.

Zakup domu dla większości jest realizacją najskrytszych marzeń. Po latach wynajmowania mieszkania w bloku, marzy się nam taras na którym będziemy mogli wypić poranną kawę, czy wieczorami świętować ze znajomymi. Wieczorami przeglądamy oferty biur i agencji nieruchomości. Ofert jest wiele. Jak w tym nawale znaleźć tę,która w pełni nas zadowoli i nie będzie wiązała się dodatkowymi kosztami? Kilka spraw należy bardzo dokładnie przemyśleć.

Zastanów się co jest Ci potrzebne?

Od tego powinno się rozpocząć. Jeżeli Twoje dzieci mieszkają już na swoim, to duży dom może być tylko obciążeniem. Natomiast jeżeli cenisz sobie wielopokoleniowy charakter rodziny, dom mający 70 metrów kwadratowych będzie za mały i odczujecie brak miejsca. Przeanalizować należy też kwestię garaży. Obecnie jedno stanowisko często jest niewystarczające, a nie na każdej działce jest dostatecznie dużo miejsca na wybudowanie wiaty, czy powiększenie istniejącego już garażu. Przeanalizować trzeba też rozmiar działki. Za duża może być trudna do utrzymania. Niewielka będzie utrudniać wiele rzeczy, a nie taka jest idea posiadania własnego domu. Najpierw należy uściślić ogólne położenie. Nie każdemu pasują osiedla z licznymi domami, czy szeregowymi budynkami. Jeżeli poszukujemy czegoś bardziej ustronnego powinniśmy pomyśleć o domu na terenie wiejskim – wiąże się to jednak z dłuższym czasem dojazdu do sklepów.

Stare kontra nowe

Zarówno decyzja kupna nowego budynku, jak i starego, ma swoje wady i zalety. Jeśli nabyliśmy już działkę, sami możemy przystąpić do prac związanych z budową lub kupić nieużywany dom od dewelopera. Nowy dom pozwala nam zrealizować konkretne wizje związane z rozplanowaniem przestrzeni, a jednocześnie dochodzi poczucie komfortu. Używany dom także ma swoje dobre strony. Najczęściej znajduje się on w zagospodarowanym już sąsiedztwie. Umożliwia to dogłębnie przyjrzeć się okolicznym mieszkańcom i prowadzonym przez nich firmom. Nikt przecież nie chce mieszkać przy autokomisie. Wybudowane w ubiegłym wieku, domy posiadają własny charakter i urokliwe pomieszczenia. Najczęściej bywa tak, że odnowienie takiego budynku pochłonie sporo pieniędzy.

O lokalizacji w kilku słowach

Położenie jest kluczowe. Dom nie stoi w próżni. Niezmiernie istotna jest droga dojazdowa. Przeanalizować należy do kogo ona należy, czy jest publiczna. Wszystkie niejasności mogą powodować w przyszłości niepotrzebne spory. Uwagę należy zwrócić także na stan drogi. Najlepiej, gdy jest to asfalt albo przynajmniej droga utwardzona. W przypadku kupna działki pod budowę budynku trzeba sprawdzić dostępność wszystkich mediów: sieci elektroenergetycznej, sieci gazowej i wodnokanalizacyjnej. Jeżeli nie ma przyłącza, trzeba liczyć się z opłatami.

Lokalizacja wpływa na cenę. Zagadnienie to można omówić na przykładzie Torunia i okolicznych miejscowości. Działki pod budowę leżące na terenie miejskim są znacznie droższe niż te, które leżą poza jego granicami. Wystarczy porównać cenę nieruchomości na Wrzosach czy w Czerniewicach i podobną nieruchomość w Rozgartach, czy Wielkiej Nieszawce. Może okazać się, że będą to rzeczywiście mające wpływ kwoty i w takim przypadku warto zastanowić się nad odrobinę dłuższym dojazdem do pracy.

Stan prawny

Jest to najistotniejsza kwestia do sprawdzenia. W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy nieruchomość nie jest zadłużona. Dane znajdziemy w dziale czwartym księgi wieczystej, dotyczącym hipoteki. Należy przejrzeć też, kto jest właścicielem, kto współwłaścicielem. Wnikliwe przestudiowanie dokumentów przed kupnem, to mniej problemów prawnych w późniejszym czasie. Pamiętać należy także o tym że każdy budynek musi zostać odebrany,czyli musimy uzyskać zgodę na korzystanie z niego.

Stan techniczny

Jeżeli decydujemy się na zakup używanego, a zwłaszcza starego domu powinniśmy bardzo szczegółowo sprawdzić, jaki jest jego stan techniczny. Projekt budowy jest dokumentem, w którym powinny zostać zawarte wszelkie informacje dotyczące budynku, pomieszczeń, dokładnego metrażu. Stan techniczny powinien ocenić ktoś kto bardzo dobrze zna się na budowlance. Nie powinno się na tym oszczędzać albo liczyć, że sami dostrzeżemy, zauważymy wszelkie usterki. Najniebezpieczniejsze są pęknięcia ścian, bo mogą one oznaczać wadę podstawy domu. Równie ważną kwestią na jaką trzeba zwrócić uwagę to zawilgocenie i pleśń. Pozbycie się pleśni wymaga profesjonalnych środków i dużo kosztuje.

Ogrzewanie i termoizolacja

Dla wielu spośród nas kluczowa jest też sprawa grzania w budynku. To, czy działka ma dostęp do sieci gazowej może zdeterminować kwestie ogrzewania. Jeżeli takiego przyłącza nie ma, należy zastanowić się nad alternatywnymi metodami. Koniecznie trzeba zastanowić się nad ceną i wygodą każdej z form. Gdy kupiliśmy używany dom, to warto upewnić się, czy czy posiada on termoizolację.

Zakup domu to najistotniejsza życiowa decyzja. Nie należy podchodzić do niej zbyt pochopnie, bo zdarza się, że za to przyjdzie nam słono zapłacić. Przemyśleć musimy jakie są nasze potrzeby Bardzo starannie należy przyglądać się wszelkim dokumentom związanym z nieruchomością. W przypadku używanego budynku należy koniecznie sprawdzić stan techniczny budynku, nie oszczędzając jednocześnie na osobach, które zajmują się budownictwem.

www.mieszkania-torun.eu