sklepy internetowe toruń -tworzenie sklepów woo commerce
Sklep internetowy czy łatwo się zakłada
30 sierpnia, 2020
Projektowanie ogrodów Toruń - firma ogrodnicza
Projekty ogrodów – Toruń Bydgoszcz
30 sierpnia, 2020

Kupujemy dom. O tym należy pamiętać.

Zamieszkanie w domu dla większości jest realizacją najskrytszych marzeń. Po latach życia w bloku, marzy się nam trawnik, na którym będziemy mogli zagrać z dziećmi w piłkę. Wieczorami czytamy strony biur i agencji nieruchomości. Ofert jest wiele. Jak w tym natłoku odszukać tę,która będzie odpowiednia dla nas i naszych domowników i nie będzie oznaczała dodatkowych opłat? Kilka spraw należy na spokojnie przemyśleć.

Czego potrzebujesz?

Od tego należy zacząć. Jeśli mieszkasz tylko z partnerem, partnerką, to ogromny dom niekoniecznie jest dla Was. Natomiast jeśli mieszka z Tobą wiele osób, domek mający około siedemdziesięciu m² będzie za mały i domownicy nie będą czuli się dostatecznie komfortowo. Przeanalizować należy też sprawę stanowiska garażowego. W obecnych czasach jedno stanowisko często jest niewystarczające, a nie na każdej działce jest dostatecznie dużo miejsca na wybudowanie wiaty, czy rozbudowę niewielkiego garażu. Przeanalizować trzeba też rozmiar działki. Za duża wiąże się z dodatkowymi obowiązkami, takimi jak pielęgnacja trawnika. Zbyt mała będzie blokować, a nie taka jest idea posiadania własnego domu. We wstępnych przemyśleniach należy sprecyzować ogólną lokalizację. Nie wszystkim odpowiadają przedmieścia z wieloma domkami jednorodzinnymi, czy szeregowymi budynkami. Jeśli szukamy czegoś bardziej na uboczu powinniśmy przeanalizować, czy dom na wsi nie będzie dobrym pomysłem – związane jest to jednak z bardziej uciążliwym dojazdem do sklepów.

Niełatwa decyzja, stary a nowy dom

Zarówno zakup nowego budynku, jak i używanego, ma swoje wady i zalety. Jeśli nabyliśmy już działkę, sami możemy przystąpić do prac związanych z budową lub kupić nieużywany budynek od dewelopera. Nowy dom pozwala nam urzeczywistnić konkretne marzenia związane z rozkładem pomieszczeń, a jednocześnie dochodzi odczucie nowości. Używany dom także ma swoje pozytywy. Najczęściej stoi on w zagospodarowanym już sąsiedztwie. Pozwala to wnikliwie przyjrzeć się okolicznym mieszkańcom i prowadzonym przez nich biznesom. Nikt przecież nie chce mieszkać przy autokomisie. Stare, domy mają swój czar i urokliwe pomieszczenia. Bardzo często okazuje się, że remont takiej nieruchomości pochłonie spore sumy.

O lokalizacji w kilku słowach

Miejsce jest ważne. Budynek zawsze ma sąsiedztwo. Niezmiernie istotna jest droga dojazdowa. Sprawdzić należy kto jest jej właścicielem, czy jest ogólnodostępna. Wszystkie nieścisłości mogą powodować w przyszłości niepotrzebne spory. Uwagę należy zwrócić także na stan drogi. Najlepiej, gdy jest to asfalt albo chociaż droga utwardzona. W przypadku kupna działki pod budowę budynku trzeba sprawdzić czy nieruchomość ma dostęp do sieci gazowej, elektroenergetycznej i wodnokanalizacyjnej. Jeśli nie ma dostępu, trzeba liczyć się z dodatkowymi wydatkami.

Lokalizacja wpływa na koszt. Kwestię tę można omówić na przykładzie Torunia i okolic. Działki budowlane leżące na terenie miasta mają znacznie wyższą cenę niż te, które leżą poza administracyjnymi granicami. Wystarczy porównać koszt działki na Wrzosach czy w Grębocinie i zbliżoną działkę w Lubiczu, czy Małej Nieszawce. Nie powinno być zdziwieniem to, że będą to naprawdę znaczące kwoty i w takim wypadku należy to dobrze przeanalizować.

Zwracamy uwagę na stan prawny

Jest to najważniejsza rzecz do zbadania. Priorytetowo należy przeanalizować, czy nieruchomość nie ma obciążonej hipoteki. Dane odszukamy w dziale 4. księgi wieczystej, dotyczącym hipoteki. Warto przejrzeć też, kto kto ma prawa do nieruchomości. Szczegółowe przestudiowanie papierów przed kupnem, to mniej problemów prawnych w przyszłości. Na uwadze należy mieć też to że każdy dom musi być odebrany,czyli musimy uzyskać zgodę na korzystanie z niego.

Stan techniczny

Jeśli postanowimy kupić stojący już dom, a zwłaszcza taki, który został wybudowany dość dawno powinniśmy bardzo wnikliwie zbadać, jaki jest jego stan techniczny. Wszelkie informacje dotyczące dokładnego metrażu pomieszczeń, rozkładu, czy zastosowanych technologii znajdziemy w projekcie budowy. Stan techniczny powinien ocenić fachowiec. Nie należy żałować na to środków albo mieć nadzieję, że sami dostrzeżemy, zauważymy wszelkie usterki. Najgroźniejsze są pęknięcia ścian, bo mogą one świadczyć o uszkodzeniu podstawy domu. Kolejną sprawą na jaką trzeba zwrócić uwagę to zawilgocenie i pleśń. Wyeliminowanie pleśni wymaga profesjonalnych preparatów i sporo kosztuje.

Sprawy związane z ogrzewaniem i ociepleniem

Dla wielu spośród nas kluczowa jest też kwestia ogrzewania. To, czy działka ma dostęp do sieci gazowej może wpłynąć na wybór metody ogrzewania. Jeżeli takiego dostępu nie ma, trzeba zastanowić się nad alternatywnymi formami. Koniecznie trzeba zastanowić się nad kosztami i wygodą każdej z form. Gdy decydujemy się na używany dom, to koniecznie należy sprawdzić, czy czy posiada on termoizolację.

Kupno domu to najistotniejsza życiowa decyzja. Nie wolno podchodzić do niej pośpiesznie, bo zdarza się, że za pośpiech przyjdzie nam dużo zapłacić. Dokładnie należy zastanowić się na tym, czego szukamy, jakie są nasze wymagania. Bardzo starannie trzeba przyglądać się wszelkim dokumentom związanym z nieruchomością. W wypadku używanego budynku należy koniecznie ocenić stan techniczny budynku, nie oszczędzając przy tym na fachowcach.

mieszkania.torun.pl