Nowoczesne techniki termoizolacji
29 sierpnia, 2020
Termos obiadowy turystyczny- najlepszy termos na wycieczki - termos na zupe
Termosy Stanley Thermos Esbit – jaki najlepszy i jak go znaleźć
29 sierpnia, 2020

Natryskowe ocieplanie pianką PUR

Ocieplanie natryskowe pianką PUR (poliuretanową stało się znane, ponieważ wyróżniają ją bardzo dobre właściwości termicznej izolacji. Współcześnie oceniana jest jako jeden z najlepszych materiałów stosowanych do ocieplania , dlatego co raz częściej znajdziemy ją w domach jednorodzinnych, innych budynkach mieszkalnych i nie tylko. Główną wartością, dzięki której prześciga pozostałe materiały termicznej izolacji jest sposób ocieplania natryskowego. Pianę PUR rozprowadza się po powierzchniach poprzez specjalny agregat. Natryskowe ocieplanie powoduje, że pianka dopasowuje się do przestrzeni, co sprawia, że ściśle przywiera i formuje się w załamaniach i w kątach. Inne materiały termicznej izolacji trzeba docinać i układać, a z tej przyczyny ryzykujemy powstawanie mostków termicznych i zmniejszenie właściwości izolacyjnych. Odpowiednio nałożona pianka PUR będzie spełniać swoją rolę na lata, ponieważ pomimo upływu czasu nie traci swojej jakości.

Co można ocieplać natryskowo pianką PUR?

Wyróżniamy dwa rodzaje pianki PUR: pianka zamkniętokomórkowa oraz otwartokomórkowa. Obie różnią się od siebie konstrukcją i atrybutami, z tego względu nadają się do ocieplania innych części budynku. Orwartokomórkowa pianka PUR stosowana jest szczególnie do natryskowego ocieplania dachów, poddasza oraz wewnętrznych powierzchni. Doskonale nadaje się również do ocieplania natryskowego belkowych stropów, podłóg na legarach czy ścian szkieletowych. Tymczasem  zamkniętokomórkowa pianka PUR najkorzystniejsza jest do izolacji termicznej zewnętrznych powierzchni, fundamentów oraz podłóg. Taki typ pianki PUR da się także położyć na dachu płaskim, wentylowanych stropodachach lub np. na stropach nad nieogrzewanymi pomieszczeniami

Dodatkowo piankę PUR wyróżnia doskonała przyczepność. Z uwagi na to bez wysiłku można wykonać natrysk na różne, poprawnie przygotowane powierzchnie, takie jak drewno lub elementy metalowe, a nawet blachę. Lepiej, aby przed natryskiem powierzchnia została wolna od brudu, pyłu i kurzu oraz osuszona.  W ten sposób gwarantujemy dobrą przyczepność, co sprawi, że pianka PUR zachowa się na odpowiednim miejscu. Natrysk pianki PUR najlepiej zostawić fachowcom. Aby przeprowadzić natrysk poprawnie konieczne są odpowiednie warunki, na przykład optymalna temperatura i wilgoć powietrza. Co więcej pianka musi zostać ułożona równo.

Pianka PUR – dane techniczne

Kategoryzacja na otwartokomórkową i zamkniętokomórkową piankę PUR motywuje odrębność parametrów i właściwości. Otwartokomórkowa pianka PUR ma gąbczastą budowę, co sprawia, że jest całkowicie elastyczna. Pianka PUR po zastygnięciu staje się półsztywna i robi za wyjątkowo dobrą termiczną izolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) oraz akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, lecz słabo chroni przed wilgocią. Co więcej pianka otwarokomórkowa PUR ma niewielką masę (ok. 8-10 kg/m3), dzięki czemu ani trochę nie obarcza konstrukcji domu. Co do grubości nakładanej warstwy przyjmuje się, że pojedyncza warstwa nie może być większa 30 mm.

Zamkniętokomórkowa pianka PUR ma niski wymiernik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a na dodatek jest praktycznie hydrofobowa. Z uwagi na to tak często wykorzystuje się ją do termicznej izolacji fundamentów. Nie jest niestety paroprzepuszczalna, a do tego po zastygnięciu jest sztywna, przez co nietrudno ją uszkodzić.

Decydując się na piankę PUR należy wiedzieć o jeszcze innych istotnych informacjach. Pianki PUR są niezbyt odporne na promienie UV, przez co niezbędna będzie specjalna osłona. Ponadto według oznaczeń łatwopalności, pianka PUR osiąga kategorię E, więc jest to surowiec łatwopalny, choć samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do podstawowych plusów pianki PUR należy jej łatwa i lekka aplikacja. Jej umiejętność do powiększania swojej objętości i dopasowanie się do załamań i zakamarków, zmniejsza ryzyko powstania termicznych mostków. Dodatkowo natryskowe ocieplanie pianką PUR nie pochłania wiele czasu. W porównaniu do innych surowców termoizolacyjnych to najszybsza metoda ogrzania domu. Pianka łatwo się układa i ekspresowo zastyga, a do tego pozostaje lekka i elastyczna. Co więcej jest bardzo przyczepna, z uwagi na co trzyma się na różnych powierzchniach, a z biegiem lat nie gubi przyczepności czy właściwości. Nie ubija się, nie gubi obszerności, co oznacza, że się nie deformuje. Ponadto istotne jest również to, że po poprawnej aplikacji  tego ocieplenia natryskowego, nie oddaje substancji szkodliwych czy pyłów. Dodatkowo pianka PUR daje całkiem dobrą izolację akustyczną.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR powstają przede wszystkim z jej parametrów. Za minus możemy uznać słabą wytrzymałość na promienie UV, co dodaje nam następnych kosztów połączonych z ochroną przed UV. Inną wadą pianki PUR uznajmeny jej łatwopalność. W zależności od komponentów, może być mniej lub bardziej łatwopalna, jednak według ogólnych zasad pianka PUR zalicza się do w kategorii E, a więc pali się, ale jest samogasnąca. Też w tej sytuacji da się zamontować dodatkowe zabezpieczenie, które będzie osłaniać piankę w czasie pożaru. Przeważnie jednak tym, co wpływa na to, że pianka PUR traci właściwości termicznej izolacji jest nieprawidłowy natrysk, błędne utworzenie pianki albo położenie zbyt małych warstw izolacyjnych. Z tego powodu w celu ocieplania natryskowego pianką PUR lepiej zatrudnić profesjonalistów.

Ocieplanie pianką Bydgoszcz