Izolacje natryskowe -Pianka pur do cieplania poddaszy stropów domów
Ocieplanie natryskowe budynku pianką PUR
29 sierpnia, 2020
depilacja woskiem wszystko o zabiegu
Depilacja pach woskiem – jak depilować
29 sierpnia, 2020

Termos turystyczny – który najlepszy oraz jak go wybrać ?

Planując podróż należy zatroszczyć się o solidne przygotowanie. Szczególnie gdy wybieramy się w góry albo czeka nas wielogodzinne zwiedzanie, należy pamiętać nie tylko o zaopatrzeniu prowiantu czy wody, ale także ciepłego lub zimnego napoju. Wiele osób uwielbia wyprawy z turystycznymi termosami, które przez wiele godzin zachowują temperaturę herbaty, kawy albo innego napoju. Jakie termosy turystyczne są uznawane za najlepsze oraz z jakiej przyczyny? Zazwyczaj przede wszystkim interesującym nas kryterium jest długość utrzymywania temperatury, choć równie istotna jest wytrzymałość oraz szczelność. Wśród szczególnie zananych turystycznych termosów znajdują się termosy firm Thermos, Stanley i Esbit, dlatego warto się im przyjrzeć.

Który turystyczny termos wybrać?

Chcąc wybrać turystyczny termos nalepiej popatrzeć na kilka istotnych kryteriów, jakie mówią, czy dany produkt nada się w konkretnych warunkach, czy nie. Istotna jest tu praktyczność, forma oraz surowce, z których termos turystyczny jest wykonany. Im mocniej zależy nam na trwałości, tym rozsądniej szukać termosu wykonanego z dobrej jakości surowców, jakie nie zawierają szkodliwych substancji oraz korzystnie oddziałują na sprawne funkcjonowanie turystycznego termosu.

Najlepiej także zastanowić nad tym, aby termos był wyposażony w powłokę zewnętrzną, dzięki której mamy pewność, że turystyczny termos nie wysunie się nam z dłoni też w rękawiczkach. Oceniając po tym, jak długie planujemy wędrówki, powinniśmy dopasować obszerność wybranego termosu. Zazwyczaj termosy turystyczne sprzedawane są w pojemności: 0.5l, 0.75l oraz 1l. Im mniejsza wędrówka tym mniejszy termos wystarczy. Na długie wycieczki warto zaopatrzyć się w większy termos.

Kluczowym parametrem, jakim powinniśmy się kierować, chcąc zdecydować, który turystyczny termos wybrać jest oczywiście długość zachowania chłodu lub ciepła. W tym zakresie znaczący jest nie tylko sam czas zatrzymania zimna bądź ciepła, bo w przypadku świetnych termosów będzie to nawet pełna doba, ale także zakres temperatur. Nie istnieje termos, który zatrznyma przez wiele godzin dokładnie tą samą temperaturę. Warto nie zapominać, że im lepiej wypełniony termos, tym lepiej będzie on spełniał swoją funkcję. Aby termos turystyczny mógł być dobry, musi posiadać dobry korek. To ten element decyduje o trwałości termosu. Zazwyczaj korki są odkręcane albo mają automatyczny przycisk. Jeżeli zamknięcie nie będzie szczelne, termos nie utrzyma temperatury.

Najbardziej polecane termosy turystyczne

W sklepach mają bardzo sporo turystycznych termosów, choć szczególnie znane oraz polecane należą do 3 firm, od lat produkujących zarówno termosy na żywność oraz termosy do napojów, a do tego kubki termiczne (te mniej spisują się podczas długich wycieczek oraz charakteryzują się mniejszą pojemnością) wysokiej jakości. Bardzo znane termosy turystyczne pochodzą z firm: Thermos, Stanley i Esbit. Są one bardzo cenione przez różnych pasjonatów wycieczek i podróży. Czym cechują się ich termosy turystyczne?

Termosy firma Stanley

Termosy turystyczne producenta Stanley mają prawie wiekową tradycję powstawania. Projektowane od niemal 100 lat termosy z wkładem stolowym są całkiem wytrzymałe oraz przez lata uczestniczą w najdłuższych wyprawach. Według producenta są tak trwałe, że dadzą radę przetrwać wiele lat w najtrudniejszych warunkach, nie tracąc na swoich zdolnościach izolacji termicznej. Jak już wiemy, zdolność utrzymania zimna lub ciepła zależy od napełnienia i wielkości turystycznego termosu oraz jego budowy. Wszystkie modele mają inne możliwości.

W zależności od modeli termosy turystyczne firmy Stanley do napojów lub posiłków zatrzymają:

  • termoizolację cieplną – od 12h przy mniejszych termosach do 20-24h przy większych, a nawet do 40h przy największych (1,3l);
  • termiczną izolację zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Jak widać termoizolacja w przypadku turystycznych termosów Stanley jest naprawdę bardzo wysoka. Trzeba jednak wiedzieć, że w każdym termosie temperatura nie jest stała i z upływem kolejnych godzin będzie stawała się co raz wyższa/niższa.

Termosy firma Thermos

Inną równie znaną oraz bardzo polecaną firmą projektującą termosy turystyczne oraz kubki termiczne jest firma Thermos. Ta firma jest jedną z największych wśród projektujących termosy od lat, z porządnych materiałów i surowców. Ponadto Thermos produkuje produkty w swoich fabrykach, bez udziału firm zewnętrznych.

Produkty marki Thermos utrzymują:

  • termiczną izolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termiczną izolację  zimna – od 12 do 24 godzin.

Termosy firma Esbit

Niemiecka firma Esbit od lat odnosi sukcesy w tworzeniu swoich obiadowych termosów oraz termosów na picie. Ich obszerna oferta termosów i kubków zachęca pasjonatów podróży, a świetne właściwości utrzymywania zimna lub ciepła, jakość i dobra cena, przekonują, aby co najmniej przetestować ich produkty.

Termosy Esbit utrzymują:

  • termiczną izolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termiczną izolację zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że według danych producenta, zachowanie ciepła dla płynu ok. 98 °C i temperaturze na zewnątrz 20 °C wyniesie 70 °C po 6 godzinach, 55 °C po 12 godzinach, a po 24 godzinach w przybliżeniu 40 °C.

Czy termos nadaje się do mycia w zmywarce?

Pamiętajmy, że termosów oraz kubków termicznych nie należy myć w zmywarce. Producenci termosów mówią, że w zmywarce da się myć zaledwie korek, choć nie dotyczy to wszystkich modeli. Przeważnie termosów nie wkładamy do zmywarki, dlatego że mocne detergenty oraz wpływ wysokiej temperatury podczas czyszczenia, może ujemnie wpłynąć na ich umiejętność do zatrzymywania temperatury.

Termos Stanley