Nawadnianie ogrodów
11 lutego, 2021
Izolacje natryskowe pianką poliuretanową
11 lutego, 2021

Główną zaletą klimatyzacji jest przede wszystkim uchowanie najlepszej wilgotności powietrza i ciepła. Dzięki dostosowanej temperaturze stajemy się bardziej skoncentrowani, lepiej śpimy i wypoczywamy oraz ogólnie funkcjonujemy. Nie bez powodu klimatyzacja stała się praktycznie stałym elementem biur i co raz częściej pojawia się w domach, a nawet w mieszkaniach. W zależności od funkcji, niektóre klimatyzatory czyszczą i jonizują powietrze, co również jest ważnym plusem. Chcemy przecież, aby jakość naszego powietrza była najwyższa. By klimatyzator chodził sprawnie przez długi czas, niezależnie od częstotliwości jego użycia, należy dobrze o niego dbać, tj. okresowo go serwisować.

Z jakiego powodu powinno się serwisować klimatyzację w biurze i w domu?

Klimatyzator oferuje nie tylko zalety wynikające z jego pracy, chcemy więc korzystać z niego jak najdłużej. Tak jak większość urządzeń, z biegiem czasu zbiera kurz i zabrudzenia, z tego powodu mycie jej jest niezwykle ważne pod względem jakości pracy oraz bezpieczeństwa. Zanieczyszczenie klimatyzacji w domu i w biurze może wywoływać problemy techniczne. Ponadto nieprzestrzeganie instrukcji producenckich może prowadzić do straty gwarancji. Utrzymanie gwarancji jest istotne dlatego że klimatyzacja działa przez lata. Zależy nam przecież, by przez cały ten czas sprawowała się jak najbardziej efektywnie. Regularne mycie chroni przed awariami, w wyniku czego korzystanie z klimatyzacji jest mniej kosztowne, dłuższe oraz zdecydowanie bardziej efektywne. Likwidowanie usterek naraża nas na dodatkowe koszty, jakich nie lubimy ponosić.

Brak serwisowania wiąże się również z ryzykowaniem zdrowia. Gromadzące się wewnątrz biurowej albo domowej klimatyzacji brud oraz kurz, a także grzyby i pleśnie są niebezpieczne dla ludzi. To z ich powodu jesteśmy bardziej podatni na alergie i choroby układu oddechowego. Dlatego też używanie klimatyzatora, który wydmuchuje powietrze pełne drobnoustrojów i bakterii zwiększa ryzyko dla zdrowia znajdujących się w pobliżu osób. Dlatego bazą długiej pracy klimatyzacji w domu i w biurze są okresowe kontrole techniczne oraz gruntowne czyszczenie i odgrzybianie.

Z czego się składa serwis klimatyzacji biurowej i domowej?

Serwis klimatyzacji powinien być dokładny. Nie wolno ominąć żadnej przestrzeni, nawet samej obudowy klimatyzacji. Jakby nie patrzeć chcemy mieć pewność, że nigdzie nie jest uszkodzony i nadal jest poprawnie zamontowany. Niezwykle istotne jest skontrolowanie instalacji elektrycznych – zwłaszcza ich połączeń, a także układu chłodniczego. Zazwyczaj potrzebny jest również pomiar wydajności chłodniczej oraz ocena ciśnienia podczas ssania i tłocznia przy działaniu klimatyzatora. Po przeglądzie wszystkich segmentów instalacji, następuje dokładne czyszczenie parownika, filtrów, przewodów oraz kanałów, a także wymiana filtrów i niezbędnych elementów w razie konieczności. W czasie serwisowania klimatyzacji mamy szansę instalacji zamiennych części. W tym samym czasie odbywa się dogłębne oczyszczanie i odgrzybianie. Ważnym elementem jest również ocena drożności systemu odprowadzania skroplin.

Wszystkie te czynności przeprowadzane w czasie serwisu klimatyzacji w domu i w biurze to gwarancja, że klimatyzacja będzie pracowała bezawaryjnie i bezpiecznie. Dzięki temu polepszy się jakość powietrza, gdzie nie ma już brudu, kurzu i bakterii. To szczególnie istotne biorąc pod uwagę np. alergików. Wyeliminowanie czynników alergennych i chorobotwórczych gwarantuje użytkownikom klimatyzatorów komfort i bezpieczeństwo.

Co ile trzeba przeprowadzać serwis klimatyzacji i komu warto go zlecić?

Częstotliwość wykonywania serwisu klimatyzacji zależy od kilku czynników. Po pierwsze warto stosować się instrukcji producenta dającego gwarancję. Warto też sprawdzić przestrzeń, w jakiej znajduje się klimatyzator oraz jego długość pracy. Jeżeli działa z rzadkimi przerwami lub nawet ciągle albo jest zamontowany w miejscu o szczególnym zapyleniu, serwisowanie będzie konieczne częściej. Zwykle przyjmuje się, że klimatyzację w biurze i w domu trzeba serwisować około 2 razy na rok. Jeżeli klimatyzator jest szczególnie często używany warto wykonywać trzy albo cztery przeglądy w roku. Zwykle ilość serwisów to sprawa indywidualna i z uwagi na bezpieczeństwo warto ocenić, jak częste serwisowanie okaże się dla naszej klimatyzacji najodpowiedniejsze.

Oczyszczanie klimatyzacji warto zostawić profesjonalistom. Samodzielne oczyszczanie może być nie do końca dokładne. Zlecenie serwisu klimatyzacji fachowcom zapewnia solidne oczyszczenie i odgrzybienie. W taki sposób nie ma powodów do obaw, że któryś element będzie przeoczony i nie będzie poprawnie odkażony. Fachowcy wykorzystują posiadające pożądane atesty środki chemiczne, które wyeliminują bakterie i grzyby, a sami serwisanci z pewnością mogą okazać świadectwa kwalifikacji.

Poprzez takie działania zdobywamy pewność, że serwis klimatyzacji w domu i w biurze jest rzetelny i kompleksowy. Okresowo oczyszczany klimatyzator przez długie lata będzie gwarantował termiczny komfort w bezpieczny dla zdrowia sposób.

Montaż i serwis klimatyzatorów w Toruniu