Kurs na pojazdy uprzywilejowane
11 lutego, 2021
Regularny serwis klimatyzatora w domu i biurze
11 lutego, 2021

Jeżeli chcemy, by ogród wspaniale wyglądał, głównym elementem, jaki zachowa go w pięknym stanie jest nawadnianie. Nie wystarczy dbać o rośliny przycinając je, czy dopasowując ich warunki glebowe. Każdy ogród potrzebuje wody, jednak tradycyjne metody nawadniania nie dość, że zajmują dużo czasu i wysiłek, to jeszcze wymagają stałego pamiętania o potrzebie wykonania tej czynności. Często przyjmuje się, że na równi z wyrównywaniem trawy, nawadnianie ogrodu pochłania najwięcej czasu wśród innych czynności pielęgnacyjnych. Z uwagi na to stworzono systemy nawadniania ogrodów, jakie będą „pamiętały” o potrzebie podlania roślin, ale także mogą dopasowywać ilość rozprowadzanej wody.

Tradycyjne metody nawadniania ogrodów

Codzienne stosowanie zwykłej konewki zajmuje niezwykle dużo czasu i sprawdzi się zaledwie w maleńkim ogrodzie, ze względu na to wiele osób co najmniej decyduje się na zakup ogrodowego węża. To o wiele wygodniejsze, ponieważ dzięki tzw. szybkozłączkom można podpiąć wąż pod kran, co zdecydowanie upraszcza dotarcie do każdego zakątka ogrodu, biegania z konewką i stałego dolewania wody. Do ręcznego podlewania możemy przyłączyć pistolet, jaki umożliwia dopasowanie ciśnienia wody, a także zatrzymanie strumienia bez konieczności zamykania kranu, a także ogrodowe zraszacze, które wystarczy podpiąć pod wąż i które też ułatwiają nawodnienie ogrodu i znacznie ograniczają nasz wkład pracy.

Jeżeli jednak myślimy o zautomatyzowaniu nawadniania ogrodu, lepiej pomyśleć systemie nawodnienia . Jednym z najprostszych jest specjalny elektroniczny sterownik nakładany na kran, który pozwala na programowanie momentu podlewania. Minusem tej metody są widoczne rozciągnięte po ogrodzie węże oraz niemożliwość rozbudowy systemu.

Automatyka do nawadniania ogrodu

Utrzymanie ogrodu w ciągłym nawodnieniu nie oznacza jednak, że trzeba przyzywczaić się do widocznych. rozprowadzenie dużego systemu nawadniania znajdzie zastosowanie nie tylko w ogromnych ogrodach, ale też w niewielkich i całkiem małych. System nawadniania potrzebuje co prawda przygotowania w postaci rozplanowania i montażu pełnego systemu. Zazwyczaj system umieszczany jest pod powierzchnią. Konieczne jest zamontowanie programatora, systemów rozlewających wodę, podłączonych do wodnej instalacji w formie zaworów, a także zraszaczy, jakie niezbędnych do rozlania wody po samym ogrodzie. Nie trzeba się martwić tym, że system musi zostać zamontowany przed projektem ogrodu.

Zraszacze ogrodowe do nawadniania

Pośród ogrodowych zraszaczy znajdziemy kilka odrębnych rodzajów, jakie mogą posłużyć do nawodnienia ogrodu. Spisują się one wspaniale jako element całego systemu nawadniającego.

Zraszacze stałe – są bardzo popularne z uwago na to, że ich największą zaletą jest miarowe nawodnienie konkretnej części ogrodu. Zaopatrzone w nadające rozmiar strumienia sterowniki oraz dysze odpowiadają za ciśnienie wody sprawdzają się doskonale. Zraszacze stałe dzielą się na dwa rodzaje: wynurzane – są one dość niskie, ale ich fundamentalną zaletą uznajemy to, że po ukończeniu pracy chowają się pod powierzchnią. Z kolei zraszacze niewynurzane są stale obecne na powierzchni ziemi.

Zraszacze ruchome – przede wszystkim są wybierane, ponieważ mogą zostać wyregulowane w zakresie 360o. Wspaniale znajdą zastosowanie w nawodnieniu trawników i mają wiele funkcji i są wyższe jakościowo w porównaniu do zraszaczy stałych. Szczególnie polecane są do nawadniania mniejszych oraz średnich ogrodów. Zasięg wody może dojść 3-22 metrów, a dodatkowym plusem tego systemu jest to, że możemy nawadniać w danym czasie tylko wybrany sektor.

Mikrozraszacze –w głównej mierze są dobre w wytwarzaniu delikatnej mgiełki, z tego względu okażą się najlepsze dla roślin, jakie nie potrzebują zbyt dużej ilości wody.

Nawadnianie liniami kroplującymi

Drugim typem systemu nawadniania ogrodu są instalacje linii kroplujących. Najczęściej wykorzystywane są przy nawadnianiu korzeni roślin. Z uwagi na to będą doskonałe do nawadniania żywopłotów, drzew, ozdobnych krzewów i warzywników. Korzyścią tego systemu nawadniania jest to, że nie moczy łodyg, liści ani kwiatów, za sprawą czego nie dojdzie do poparzenia roślin. Ponadto to system wyjątkowo ekonomiczny, ze względu na zmniejszenie użycia wody. Linie kroplujące wykonuje się z kabli ze specjalnymi kroplówkami, jakie kroplują wodę. Kroplowniki wydajnie doprowadzają wodę do roślin dostarczając im odpowiednią ilość wody.

Mini linie kroplujące

Warto je stosować zaledwie na małych przestrzeniach, do nawadniania małych skalniaków, rabat kwiatowych, czy mało rozrośniętych żywopłotów. Ogromnym plusem jest możliwość łatwiej instalacji i samodzielnego wyboru nawadnianych miejsc. Mini linie kroplujące sprawdzają się przede wszystkim w ogrodach, gdzie rośliny rosną nieregularnie

 

Ogrody