Firma sprzątająca dla firmy – ile to kosztuje
11 lutego, 2021
Nawadnianie ogrodów
11 lutego, 2021

Zostanie kierowcą pojazdów uprzywilejowanych wymaga odpowiednich uprawnień. Według przepisów prawa niezbędne jest podstawowe prawo jazdy w odpowiedniej kategorii, zezwolenie Starosty, zaświadczenie ukończenia szkolenia dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych. Ponadto konieczne są pozytywne wyniki badań lekarskich i psychologicznych, które poświadczą możliwość prowadzenia pojazdów. Pełne szkolenie zapewnia uzyskanie wszystkich potrzebnych dokumentów. Dla kierowców, którzy zdobyli uprawnienia wcześniej w ofercie znajdują się uzupełniające szkolenia, które poszerzą posiadane zdolności. By podjąć szkolenie na pojazdy uprzywilejowane, nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Głównym wymogiem oprócz posiadania tradycyjnego prawa jady odpowiedniej kategorii jest przekroczenie wieku 21 lat. Same lekarskie badania można odbyć po szkoleniu albo w jego trakcie.

Dla kogo szkolenie na pojazdy uprzywilejowane?

Szkolenie na pojazdy uprzywilejowane ciekawi przede wszystkim osoby, które planują prowadzić te pojazdy w pracy w służbach publicznych. Zawód kierowcy pojazdu uprzywilejowanego wiąże się z wysokim ryzykiem kolizji. Zgodnie z kodeksem drogowym są sytuacje, w których pojazd uprzywilejowany nie musi przestrzegać przepisów ruchu drogowego. W określonych sytuacjach nie musi zwracać uwagi na sygnalizację świetlną oraz poziome i pionowe znaki, przy czym wymagane jest zachowanie szczególnej ostrożności. Ze względu na to kierowca musi wyróżniać się szybką reakcją, zdolnościami oraz opanowaniem. Dzięki temu uniknie niebezpiecznych sytuacji drogowych.

Do pojazdów uprzywilejowanych wlicza się wszystkie te, które nadają błyskowe, niebieskie sygnały świetlne oraz sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie. Między innymi są to pojazdy policji, straży pożarnej, miejskiej i gminnej. Według przepisów ruchu drogowego to są również pojazdy ratownictwa medycznego, wodnego lub chemicznego. Szkolenie na pojazdy uprzywilejowane zainteresuje także kierowców chcących podjąć pracę w Straży Granicznej, Służbie Celnej, oraz innych służbach bezpieczeństwa. Posiadając te uprawnienia można również prowadzić bankowozy i pojazdy przewożące wartości pieniężne. Szkolenie na pojazdy uprzywilejowane kompleksowo przygotuje kierowcę do zatrudnienia w tym charakterze.

Program i organizacja szkolenia

Program szkolenia na pojazdy uprzywilejowane został przygotowany tak, aby przygotowywał kierowcę na niebezpieczne sytuacje drogowe i unikania kolizji. Za pomocą technik ekstremalnej jazdy, kierowca zachowuje bezpieczeństwo zarówno swoje, a także pasażerów lub osób trzecich wymagających pomocy. Szkolenie prezentuje ekstremalne sytuacje, gdy realna jest strata panowania nad pojazdem. Podczas szkolenia kierowcy doskonalą swoje umiejętności, które są niezbędne do bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym.

Szkolenie na pojazdy uprzywilejowane dostępne jest w kategoriach A, A2, A1, kat. B, B1, B+E oraz w kat. C, C1, C+E. Podstawowy kurs przeznaczony jest dla każdego kierowcy, z kolei szkolenie uzupełniające stworzono dla kierowców, mających już uprawnienia. W szkolenie wliczają się zajęcia praktyczne i teoretyczne oraz wewnętrzny egzamin. Wśród tematów, które są w teoretycznych zajęciach są skutki i mechanizmy wypadków drogowych, psychologiczne podstawy transportu uprzywilejowanego oraz kierowanie pojazdem w trudnych warunkach. Istotnym segmentem jest również przypomnienie przepisów ruchu drogowego. Natomiast zajęcia praktyczne polegają na ćwiczeniach na płytach poślizgowych.

Ukończenie zajęć teoretycznych i praktycznych oraz końcowego egzaminu, skutkuje zdobyciem zaświadczenia, które będzie podstawą do uzyskania zezwolenia do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi. Pozyskanie zaświadczenia równa się z ukończeniem szkolenia na pojazdy uprzywilejowane. Po dokonaniu wszystkich formalności kierowca posiada uprawnienia do pracy jako kierowca pojazdów uprzywilejowanych.

Co należy przygotować przed szkoleniem na pojazdy uprzywilejowane

Każdy kierowca chcący ukończyć szkolenie na pojazdy uprzywilejowane, musi mieć co najmniej 21 lat i prawo jazdy właściwej kategorii. To wszystkie wymagania wstępne. Najłatwiejszą formą zapisania się na szkolenie, jest przygotowanie zgłoszeniowego formularza. Wszelkie materiały szkoleniowe oraz egzaminy zapewnia ośrodek szkolenia. Również wykonanie badań psychologicznych oraz lekarskich znajduje się w ofercie.

Szkolenie pojazdu uprzywilejowanego kompleksowo przygotowuje i dostarcza fachową wiedzę, dzięki wyspecjalizowanej kadrze instruktorów. Instruktorzy opierają się na wiedzy i latach doświadczeń, które szczegółowo przekazują kierowcom. Utworzony program szkolenia za pomocą znakomitej organizacji i użyciu nowoczesnych narzędzi i technologii uczy kierowców prowadzenia pojazdu w ciężkich warunkach. Kształcenie zgodne z aktualnymi normami, warunki nauczania oraz przygotowana kadra instruktorów znających techniki jazdy, czyni szkolenie na pojazdy uprzywilejowane fundamentem bezpiecznej jazdy i odpowiedzialnego uczestnictwa w ruchu drogowym w nawet najbardziej ekstremalnej sytuacji.

Już teraz zapisz się na:  Kurs na kierowcę straży pożarnej