Jak wybrać DJ-a na wesele
16 września, 2021
invisalign - aparat ortodontyczny - invisalign niewidoczny aparat
Invisalign – przezroczysty aparat na zęby
13 stycznia, 2022

Kiedy warto instalować system nawadniania ogrodu?

Jeżeli zależy nam na tym, aby ogród pięknie się prezentował, podstawowym elementem, który zachowa go w pięknym stanie jest nawadnianie. Nie wystarczy pielęgnować rośliny podcinając je, czy dopasowując ich warunki glebowe. Każdy ogród potrzebuje wody, ale zwykłe sposoby nawadniania nie dość, że zajmują dużo czasu i wysiłek, to jeszcze wymagają stałego pamiętania o wykonaniu tej czynności. Często ocenia się, że podobnie jak z koszeniem trawy, nawadnianie ogrodu pożera najwięcej czasu pośród pozostałych czynności pielęgnacyjnych. Z uwagi na to wymyślono systemy nawadniania ogrodów, jakie nie tylko będą „pamiętały” o potrzebie nawodnienia roślin, ale też mogą dostosowywać ilość wody.

Typowe systemy nawadniania ogrodów

Częste stosowanie zwykłej konewki zabiera bardzo dużo czasu i będzie funkcjonalne jedynie w bardzo małym ogrodzie, z uwagi na to większość z nas co najmniej decyduje się na zakup ogrodowego węża. To znacznie wygodniejsze, dlatego że dzięki tzw. szybkozłączkom możemy podłączyć wąż pod kran, co o wiele ułatwia dojście do wszystkich zakątków ogrodu, biegania z konewką i stałego dodawania wody. Do ręcznego podlewania z węża możemy dołączyć pistolet, który pozwala na dopasowanie ciśnienia wody, a nawet zamknięcie wody bez potrzeby odcinania kranu, a także ogrodowe zraszacze, które wystarczy podpiąć pod wąż i które także ułatwiają nawodnienie ogrodu i znacznie ograniczają wkład pracy.

Jeśli jednak myślimy o znacznym zautomatyzowaniu czynności nawadniania ogrodu, warto zainstalować system nawodnienia ogrodu. Jednym z najmniejszych jest specjalny elektroniczny sterownik nakładany na kran, który umożliwia określanie momentu podlewania. Minusem tego rozwiązania są widoczne rozłożone po ogrodzie węże oraz niemożliwość rozbudowy systemu.

Automatyczne systemy podlewania ogrodu

Zachowanie ogrodu w nieprzerwanym nawodnieniu nie oznacza jednak, że musimy przyzywczaić się do widocznych przewodów. rozprowadzenie dużego systemu nawadniania znajdzie zastosowanie nie tylko w ogromnych ogrodach, ale także w średnich i mniejszych. System nawadniania wymaga dobrego zaangażowania w postaci rozplanowania i instalacji pełnego systemu. Zwykle system zakopywany jest pod powierzchnią. Wymagane jest zamontowanie programatora, systemów rozlewających wodę, podłączonych do instalacji wodnej w formie zaworów, a także zraszaczy, jakie koniecznych do rozprzestrzeniania wody po samym ogrodzie. Nie ma jednak reguły, że system musi być rozłożony przed powstaniem ogrodu.

Nawadnianie ogrodu poprzez zraszacze ogrodowe

Wśród ogrodowych zraszaczy kupimy parę różnych typów, jakie można zastosować do nawodnienia ogrodu. Sprawdzają się one bardzo dobrze jako element pełnego systemu nawadniającego.

Zraszacze stałe – są bardzo popularne z uwago na to, że ich bazową zaletą jest równomierne nawodnienie konkretnej części ogrodu. Wyposażone w formujące rozmiar strumienia dysze oraz sterowniki odpowiedzialne za ciśnienie wody działają doskonale. Zraszacze stałe dzielą się na dwa rodzaje: wynurzane – są one dość niskie, a ich kluczową zaletą uznajemy to, że po ukończeniu czynności podlewania zanurzają się pod ziemią. Natomiast zraszacze niewynurzane są na stałe obecne na powierzchni ziemi.

Zraszacze ruchome – w głównej mierze są kupowane, z uwagi na to, że mogą zostać wyregulowane w zakresie 360o. Wspaniale zdadzą egzamin w podlewaniu trawników i posiadają sporo funkcji i są lepsze jakościowo od zraszaczy stałych. Głównie zalecane są do nawadniania średnich i mniejszych ogrodów. Zasięg wody może docierać 3-22 metrów, a dodatkowym plusem tego systemu jest to, że możemy nawadniać w danym momencie zaledwie konkretny sektor.

Mikrozraszacze –w głównej mierze są dobre w tworzeniu maleńkiej mgiełki, z tej przyczyny okażą się najlepsze dla roślin, jakie nie wymagają zbyt dużej ilości wody.

Linie kroplujące do nawadniania ogrodu

Drugą opcją systemu nawadniania ogrodu są instalacje linii kroplujących. Zazwyczaj używane są przy nawadnianiu korzeni roślin. Z uwagi na to będą najlepsze do nawadniania żywopłotów, drzew, krzewów ozdobnych i warzywników. Zaletą tego systemu nawadniania jest to, że nie moczy liści, łodyg ani kwiatów, przez co nie dojdzie do poparzenia roślin. Co więcej jest to system całkowicie ekonomiczny, z uwagi na zmniejszenie marnowania wody. Linie kroplujące przygotowywane są z kabli z kroplówkami, jakie sączą wodę. Kroplowniki bardzo oszczędnie doprowadzają wodę do roślin dostarczając im wymierzoną ilość wody.

Mini linie kroplujące

Sprawdzają się zaledwie na niewielkich przestrzeniach, do nawadniania małych skalniaków, rabat kwiatowych, czy mało rozbudowanych żywopłotów. Dużym plusem jest możliwość łatwiej instalacji i samodzielnego wyboru podlewanych miejsc. Mini linie kroplujące są najlepsze w głównej mierze w ogrodach, w których rośliny rośliny porastają w odstępach.