Kiedy warto instalować system nawadniania ogrodu?
23 września, 2021
Implanty zębów - czy warto je mieć? Stomatolog dentysta implantolog
Implant stomatologiczny w klinice – z jakiego powodu warto?
21 czerwca, 2022

Invisalign – przezroczysty aparat na zęby

invisalign - aparat ortodontyczny - invisalign niewidoczny aparat

Aparat ortodontyczny Invisalign to nowoczesna technologia korekcji wad zgryzu. Niewidoczne nakładki przywędrowały do Polski Z Ameryki i obecnie są w ofercie wielu ortodontów w Toruniu. Przezroczyste nakładki Invisalign to idealne rozwiązanie dla pacjentów, którzy wolą uniknąć leczenia tradycyjnym aparatem zębowym.

ortodoncja toruń

Czym jest Invisalign?

Aparat na zęby Invisalign koryguje wadę uzębienia z użyciem przezroczystych nakładek, czyli alignerów, które wykonuje się ze specjalistycznego materiału termokurczliwego. W przeciwieństwie do klasycznych aparatów na zęby, aparat Invisalign nie jest mocowany na stałe. Pozwala to na większą wygodę podczas noszenia oraz zapewnia większą elastyczność. Aparat Invisalign można wyjąć przed posiłkiem. Istotne jest, by aparat były noszone na zębach 22 godziny na dzień. Co więcej, sama korekcja nakładkami zębowymi Invisalign trwa szybciej niż w przypadku tradycyjnych aparatów .

ortodoncja toruń

Niewidzialny aparat na zęby – jak on działa oraz jak wygląda przebieg leczenia?

Aparat zębowy Invisalign koryguje wady zębów przez odpowiedni nacisk na wybrane zęby. Noszony przed odpowiednią ilość czasu sprawia, że zęby stopniowo przemieszczają się. Niewidoczne nakładki ortodontyczne – alignery pacjent wymienia co dwa tygodnie na nowe, których ułożenie różni się od poprzednich. Taki cykliczny proces noszenia i wymiany trwa tak długo, gdy wada uzębienia pacjenta zostanie zupełnie skorygowana.

Proces leczenia zaczyna się od konsultacji w gabinecie ortodonty. Ortodonta uzyskuje wywiad od pacjenta oraz przeprowadza wstępne badania . Następnie pobiera zdjęcia RTG oraz wycisk szczęki. W trakcie wizyty diagnostycznej pacjent otrzymuje również komputerowy model uzębienia, który pozwala zobaczyć efekt procesu korekcji aparatem zębowym Invisalign ortodoncja toruń.

Na podstawie wykonanego modelu cyfrowego lekarz ortodonta toruń wręcza pacjentowi zestaw silikonowych nakładek na zęby, które pacjent nosi zgodnie z zaleceniami swojego ortodonty. Ortodonta ustala też długość trwania korekcji uzębienia pacjenta.

Konsultacje w gabinecie ortodonty odbywają się co 6-8 tygodni, czyli są dużo rzadsze niż w przypadku leczenia tradycyjnym aparatem ortodontycznym. Podczas takiej wizyty ortodonta zaobserwuje postępy w leczeniu i wyda pacjentowi następne nakładki ortodontyczne.

Jakie są zalety z korekcji aparatem zębowym Invisalign?

Niewątpliwie największą korzyścią leczenia Invisalign jest przezroczystość samych nakładek zębowych. Nakładki noszone na zębach w ciągu dnia są praktycznie wcale niewidoczne dla otoczenia. Co więcej aparat można zdjąć przed posiłkiem, jak i również na przykład przed ważnym wydarzeniem.

Czas trwania korekcji jest znacznie krótszy niż korekcja tradycyjnym aparatem zębowym. Jeśli wada zgryzu jest niewielka, proces korekcji może trwać nawet kilka miesięcy.

Aparat na zęby Invisalign to też niezwykła wygoda i komfort w noszeniu. Nakładki zostały stworzone ze specjalistycznego materiału termokurczliwego, a więc są pozbawione metalowych elementów. Powoduje to, że ryzyko otarć lub zranień jest znikome.

Poprzez łatwość w zdejmowaniu, nakładki zębowe Invisalign bez trudu można utrzymać w czystości. Najskuteczniejszym narzędziem podczas higienizacji aparatu jest używanie własnej szczoteczki . Aparat ortodontyczny Invisalign powinno się czyścić po każdym posiłku. Dodatkowo pacjent nie potrzebuje modyfikować swoich nawyków higienizacji jamy ustnej. Wystarczy zdjąć nakładkę ortodontyczną przez myciem zębów.

Noszenie nakładek ortodontycznych na zębach nie powoduje, że pacjent ma trudności podczas mówienia. Takie problemy mogą wystąpić w początkowych dniach po rozpoczęciu noszenia.

ortodoncja toruń

Jakie wady koryguje się za pomocą nakładek zębowych Invisalign?

Korekcja niewidocznymi nakładkami zębowymi Invisalign jest efektywna w przypadku zarówno poważnych wad uzębienia, jak i tych delikatnych wad. Leczenie polecane jest w szczególności polecane osobom zmagającym się z przerwami między zębami, zgryzem krzyżowym, zgryzem głębokim, przodozgryzem albo stłoczeniem zębów.

Przerwy między zębami

To małe albo znaczne przerwy pomiędzy poszczególnymi zębami. Wada pojawia się, kiedy szczęka jest zbyt obszerna w stosunku do zębów.

Zgryz krzyżowy

Zgryz krzyżowy pojawia się, podczas kiedy pacjent zamyka usta, a wtedy wybrane zęby dolne nachodzą zęby górne. Taka nieprawidłowość sprawia, że zęby ocierają się o siebie, powodując widoczne uszkodzenia.

Zgryz głęboki

To wada, która objawia się zbyt mocnym zachodzeniem zębów górnych na zęby dolne. Rezultatem są liczne problemy, takie jak zużycie się zębów albo ból w szczęce. Jeśli wada nie jest leczona u ortodonty, może dojść do całkowitego starcia zębów dolnych oraz ich martwicy.

Przodozgryz

Przodozgryz to wada odwrotna – to zachodzenie zębów górnych na dolne. Cechą, która wyróżnia tą wadę jest wysunięcie zębów dolnych w przód. Z reguły jest to problem samej żuchwy, czyli dolnej szczęki, która mocno w przód.

Stłoczenie zębów

Tę wadę charakteryzuje szczęka, która nie jest w stanie pomieścić wszystkich zębów. Pacjent, który boryka się z tą wadą, nie ma wystarczającego miejsca w żuchwie na pomieszczenie wszystkich zębów na łuku zębowym.

ortodoncja toruń