invisalign - aparat ortodontyczny - invisalign niewidoczny aparat
Invisalign – przezroczysty aparat na zęby
13 stycznia, 2022
MOSTY PROTETYCZNE W GABINECIE STOMATOLOGICZNYM - Protetyka stomatologiczna
Zabiegi dentystyczne – wstawienie mostu protetycznego
6 lipca, 2022

Implant stomatologiczny w klinice – z jakiego powodu warto?

Implanty zębów - czy warto je mieć? Stomatolog dentysta implantolog

Implanty zębowe zastępują przerwy w przypadku straty zębów i są jednym ze znanych i bardzo wytrzymałych wypełnień protetycznych. Po odpowiednio przeprowadzonym leczeniu korzeń implantu zębowego spaja się z kością, a ustawiona na nim korona do złudzenia przypomina naturalne zęby.

Poprzez zastosowanie implantów da się wypełniać nie tylko poszczególne luki, ale nawet cały komplet zębów. Implanty są również solidnym oparciem dla protez – mostów protetycznych lub całkowitych uzupełnień.

Jedną z największych zalet implantów zębowych jest ich solidność. Zdaniem dentystów dobrze wstawiony implant może wystarczyć nawet dożywotnio. Zaakceptowane przez tkankę kostną, mimo upływu czasu nie tracą na swojej trwałości, nie niszczą się i nie powodują problemów. Dodatkowo wykorzystanie implantów to wysoki komfort użytkowania. Implanty zębów nie zmieniają miejsca i nie dopuszczają do tego, aby np. założona na nich proteza zsuwała się nieodpowiednio.

Komu można wszczepić implant dentystyczny?

Po pierwsze implantów nie wstawia się kobietom w ciąży ani u osób z zaburzeniami związanymi z krzepliwością krwi czy z zaawansowaną osteoporozą. Ograniczeniem jest również trwający nowotwór i nieleczona cukrzyca. Implanty nie są przeznaczone dla dzieci oraz osób poniżej 16 roku życia, z uwagi na wciąż trwający proces wzrostu szczęki.

Dużo czynników nie wyklucza kompletnie możliwości użycia implantów stomatologicznych, ale muszą być one omówione z dentystą. Są to na przykład osoby ze zdiagnozowanymi wadami serca,chorobami psychicznymi lub z chorobą Parkinsona. Rozmowy z dentystą wymagają również ci, którzy latami nałogowo palą papierosy.

Na co warto się zdecydować: implant zęba czy proteza?

Implanty zapewniają wiele możliwości przywrócenia estetyki uśmiechu. Często zdarza się, że pacjent wymaga wymiany wielu zębów, a czasami całego łuku.

Dentysta protetyk posiada dostępnych parę metod, choć najczęściej wybieranymi metodami są implanty albo wykorzystanie całkowitej protezy. Chociaż oba te rozwiązania doskonale eliminują bezzębie, oba mają zarówno mocne i słabe strony. Zdarza się, że korzystanie z protezy może okazać się nieodpowiednie dla pacjenta przez np. nieodpowiednie warunki anatomiczne szczęki. Protezy te z czasem się niszczą. Raz na parę lat należy je wymienić, ponieważ z czasem przestają być dopasowane, jak na początku.

Wszczepienie implantów zębów z kolei zabiera sporo czasu ze względu na potrzebę osadzenia implantu w kości żuchwy lub szczęki, ale za to implant może utrzymać się nawet do końca życia. Zaaplikowany implant przed osadzeniem korony, jaka będzie imitowała ząb, musi scalić się z tkankami i kośćmi. Dopiero wtedy można kontynuować leczenie protetyczne.

Czy wszczepienie implantu zęba jest lepsze od leczenia kanałowego?

Głównym założeniem leczenia kanałowego jest kuracja zainfekowanej przez próchnicę miazgi zęba. Ten rodzaj leczenia jest jednym z najbardziej skomplikowanych zadań lekarza endodonty wykonującego leczenie kanałowe, ale znaczna część zabiegów daje pożądane efekty. Leczenie kanałowe pod mikroskopem daje możliwość uratowania naturalnego zęba. Za sprawą ogromnej skuteczności tego zabiegu, w tych czasach możliwe jest zatrzymanie zębów, które jeszcze jakiś czas temu były zazwyczaj wyrywane.

Tymczasem implanty budową przypominają naturalne zęby, a obok tego nie psują się, gdy pacjent przestrzega higieny jamy ustnej, implanty stomatologiczne są w świetnym stanie dożywotnio. Dlatego też nie należy martwić się dolegliwościami i bólem, a nie raz wyrwanie całkiem zniszczonego zęba i zastąpienie go implantem , jest bardzo często rozwiązaniem zdecydowanie zyskownym.

Implanty zębów

Jak zachowywać się po zabiegu wszczepienia implantu zęba?

Generalnie trzeba zrezygnować parzących pokarmów i przenieść się na dietę półpłynną. Nie wolno korzystać ze części jamy ustnej. Według stomatologów niewłaściwe jest również sprawdzanie językiem i palcami operowanego miejsca, żeby nie dopuścić do zakażenia albo podrażnień. Należy odłożyć papierosy i alkohol, dlatego że zatrzymują proces zrastania się dziąseł. Oprócz tego na czas  mniej więcej miesiąca nie wolno podejmować wysiłku fizycznego.

Bardzo ważne w takiej sytuacji jest wykonywanie zaleceń stomatologa. Koniecznie jest pojawianie się na wizytach kontrolnych oraz odwiedzanie stomatologa, kiedy tylko zauważy się przejmujące objawy.

Przyjmowanie antybiotyków oraz leków przeciwbólowych powinno odbywać się tylko zgodnie z wytycznymi dentysty. Samodzielne pomniejszanie albo powiększanie dawek bez zgody lekarza może być niebezpieczne dla zdrowia. Warto również płukać jamę ustną przeznaczonymi do tego płukankami. Wykazują one zastosowanie odkażające, łagodzące i przeciwbakteryjne.

Jak troszczyć się o implant ?

O implanty stomatologiczne najlepiej troszczyć się podobnie do tego, jak o nasze zęby. Podstawą jest regularne szczotkowanie chociaż dwa razy za dnia, na początku unikając miejsca zabiegu, a zęby szorować miękką szczoteczką.

Mimo tego, że implanty stomatologiczne nie niszczą się od korozji ani próchnicy, trzeba troszczyć się o nie z zbliżenie dużą uwagą. Bez czyszczenia zębów po posiłkach resztki pokarmów zaczną zbierać się w okolicy dziąseł. To może prowadzi do stopniowego osuwania się dziąseł. Wtedy zwykle uwidacznia się  tytanowa śruba implantu zębowego, w ten sposób tracąc swoje piękno. Co więcej należy minimum 2 razy na rok odwiedzić klinikę dentystyczną na kontrolę.

Sprawdź nasze usługi: implantologia