Implanty zębów - czy warto je mieć? Stomatolog dentysta implantolog
Implant stomatologiczny w klinice – z jakiego powodu warto?
21 czerwca, 2022
kartoniarki - rodzaje kartoniarek - maszyny pakujące
Rodzaje kartoniarek start stopowe i kontynuacyjne w produkcji
4 sierpnia, 2022

Zabiegi dentystyczne – wstawienie mostu protetycznego

MOSTY PROTETYCZNE W GABINECIE STOMATOLOGICZNYM - Protetyka stomatologiczna

Usunięcie zęba równa się z potrzebą jego zastąpienia, by nie doszło do nowych zmartwień. Sąsiednie zęby oraz zęby naprzeciw wymagają wsparcia, inaczej one także mogą zacząć się poruszać,  a ostatecznie wypadać. W związku z tym stomatolodzy zalecają jak najszybciej wypełnić brak. Jednym z często wykorzystywanych w stomatologii wypełnień, są mosty protetyczne. Żeby móc zaaplikować most protetyczny, w jamie ustnej muszą nadal znajdować się zęby, które będą oparciem dla mostu. Ten typ uzupełnienia może więc zostać zastosowany kiedy luka pojawiła się pomiędzy zębami sąsiednimi. Ogromnym plusem tego rozwiązania jest to, że można ta metodą zastąpić do 3 zębów jeden obok drugiego na raz. Mosty protetyczne są aplikowane na stałe, z uwagi na co są znacznie bardziej komfortowe od protez ruchomych. Choć wielu pacjentów boi się drobinek pokarmów wchodzących pod most, dentyści uspokajają – nie ma powodów do zmartwień, ponieważ dobrze dobrany most na to nie pozwala i jedzenie nie przedostaje się do środka. Warto wziąć pod uwagę założenie mostu protetycznego, ponieważ jest to wygodne oraz estetyczne wypełnienie.

Jakie są rodzaje mostów protetycznych

Most protetyczny cechuje się bardzo prostą budową. Składa się z 2 filarów, które zakłada się na sąsiadujących z luką zębach oraz z przęsła, jakie zasłania brak zęba. Istnieją dwa rodzaje mostów protetycznych. Ten najbardziej znany montuje się na spreparowane graniczące zęby, czasami bywa również tak, że zamiast zębów filarami okazują się implanty . Taki rodzaj mostu jest bardzo wytrzymały oraz wykorzystywany w większości klinik stomatologicznych. Bywają jednak miejsca, w których koronę zastępującą usunięty ząb przykleja się do naturalnych zębów pacjenta. Ta metoda jest rzadziej używana, ponieważ jest mniej trwała i można nią zastąpić tylko jeden ząb.

Zwykle mosty protetyczne w stomatologii przygotowywane są z paru różnych materiałów. Najbardziej estetyczne są mosty pełnoceramiczne, w których tak samo most oraz jego podbudowa są wykonane z cyrkonu. Bardzo często zakładane są mosty porcelanowe na metalowej podbudowie – najczęściej ze stali, a w niektórych przypadkach na życzenie pacjenta ze złota. Nie tak trwałe oraz mniej estetyczne są wykonane z kompozytu (tworzywa, z jakiego przygotowywane są plomby dentystyczne) na podbudowie z włókna szklanego.

Wskazania do wykonania mostu protetycznego

Wykonanie mostu protetycznego zalecane przed dentystów jest szczególnie tym pacjentom, którzy pragną na stałe wypełnić brak po utracie zęba lub zębów, jednak nie chcą przeznaczyć kosztów na droższe implanty dentystyczne. Mosty protetyczne absolutnie wystarczają, aby zakryć stworzoną przerwę oraz zahamować narastające chwianie się zębów sąsiednich oraz spowolnić utratę kości w miejscu braku zęba. Zanik kości to poważna sprawa, ponieważ oddziałuje nie tylko na samo zdrowie jamy ustnej, ale również sam wygląd twarzy, która może z tego względu wyglądać staro. Uzupełnienie braku zęba w klinice dentystycznej sprawia, że odzyskujemy właściwy podział sił w czasie żucia oraz właściwe funkcje oraz budowę zgryzu. W ten sposób unikamy też ryzyko wystąpienia chorób dziąseł i przyzębia z uwagi na zbierające się w luce resztki jedzenia. Podstawowym dla pacjentów aspektem wykonania mostu protetycznego jest przywrócenie piękna uśmiechu. Wymóg, który powinno się spełnić, aby dentysta mógł założyć most protetyczny jest odpowiednia ilość i jakość filarów do oparcia mostu. Filary muszą być zdrowe, aby obciążenie nie doprowadziło do ich przedwczesnego zepsucia.

W jaki sposób przebiega wykonanie mostu protetycznego?

Bazowym elementem każdego leczenia stomatologicznego jest pełna diagnoza oraz badania, które pomogą dentyście uznać, czy zastosowanie mostu protetycznego jest właściwym wyborem, biorąc pod uwagę stan jamy ustnej pacjenta. Jeżeli dentysta nie dostrzeże żadnych przeciwwskazań, będzie mógł przystąpić do działania. Gdy zgodnie z planem oparciem dla mostu protetycznego mają być naturalne zęby pacjenta, należy je przyszykować. Zgodnie z tym dentysta musi je oszlifować, aby później możliwe było dokładne dopasowanie mostu. Mimo obaw wielu osób szlifowanie zębów jest bezbolesne, ponieważ zachodzi w zakresie szkliwa. Zabieg ten nie narusza zębów, a wykonujący go lekarz dentysta zawsze wie, ile części zęba może poddać szlifowaniu. Zabieg szlifowania nie będzie potrzebny przy zakładaniu mostu na implantach. Gdy zęby zostaną już gotowe, następnym etapem wykonania mostu protetycznego jest zebranie specjalnych wycisków. Na ich podstawie, dentysta protetyk wykona indywidualnie dobrany most. Na ten czas, gdy w pracowni protetycznej powstaje indywidualny most protetyczny, dentysta aplikuje tymczasowy most, jakiego przeznaczeniem jest ochrona oszlifowanych zębów. Gdy ostatecznie most zostanie przygotowany, dentysta dopasowuje go do jamy ustnej, po czym aplikuje na stałe.

Mosty protetyczne – główne zalety

Głównymi zaletami mostów protetycznych jest ich wytrzymałość oraz wysoka estetyka. Za ich sprawą możemy odzyskać kilka zębów na raz oraz odzyskujemy wszelkie funkcje żucia. Uzupełnienie zęba mostem protetycznym oddaje piękno uśmiechu oraz zupełny komfort.