MOSTY PROTETYCZNE W GABINECIE STOMATOLOGICZNYM - Protetyka stomatologiczna
Zabiegi dentystyczne – wstawienie mostu protetycznego
6 lipca, 2022
Kubek termiczny dla kogo najlepszy - jaki kubek wybrać
Kubek termiczny najlepszy dla Ciebie
14 października, 2022

Rodzaje kartoniarek start stopowe i kontynuacyjne w produkcji

kartoniarki - rodzaje kartoniarek - maszyny pakujące

Proces produkcyjny jest złożony. Jednym z etapów końcowych jest czynność zapakowanie produktów. W dzisiejszych czasach w większości fabryk jest to wykonywane przez specjalne maszyny pakujące. Dzięki temu wszystko dzieje się samoistnie, szybko i sprawnie.

Co to są maszyny pakujące?
Maszyny pakujące (nazywane także pakowaczkami) są urządzeniami, które usprawniają i zwiększają wydajność całego procesu produkcji. To urządzenia stosowane do pakowania różnego rodzaju artykułów w różnej formie. Wyróżniamy pakowaczki do pakowania płynów, sypkich, w kawałkach a także w wielu innych formach. Wszystko zależne jest od tego, co jest produkowane i jak się chce to zapakować. Pakowaczki służą do pakowania pojedynczych sztuk artykułów, jak i do pakowania większej partii w zbiorcze opakowania. Jedną z najbardziej znanych maszyn pakujących jest kartoniarka – urządzenie, którego zadaniem jest zapakowanie przedmiotów w kartonowe opakowania.

Stosowane są w wielu różnych dziedzinach: spożywczej, kosmetycznej i przemyśle chemicznym. Tego typu urządzenia mogą pracować samodzielnie, jak i w połączeniu z innymi maszynami na linii produkcyjnej. Kiedy przedmiot zostanie umieszczony w pudełku, kartoniarka może go prawidłowo zamknąć i zabezpieczyć, a potem oznaczyć.

Jak pracuje kartoniarka?

Praca kartoniarki polega głównie na automatycznym formowaniu z płaskiego, wcześniej sklejonego kartonu pudełek – kartoników, a później umiejscowieniu w nich gotowych przedmiotów bądź materiałów dodatkowych oraz zamykając całość przy pomocy kleju albo zatrzasku. Umieszczanie obiektu do opakowania może być wykonywane ręcznie przez pracownika albo w sposób zautomatyzowany przy pomocy podajnika. Wszystkie działania mają miejsce bez pomocy człowieka, co wpływa na tempo pracy produkcji i oszczędność energii.

Jakie typy kartoniarek można wyróżnić?

W dzisiejszych czasach wiele przedsiębiorstw na rynku przedstawia różnorodne modele tych urządzeń, które przystosowane są do różnych potrzeb i specyfiki konkretnej działalności. Szeroka oferta kartoniarek umożliwia spełnienia oczekiwań klienta w zakresie minimalnych i maksymalnych rozmiarów oraz wydajności.

Różne modele oferowane na rynku zaprojektowane zostały tak, aby mogły sprostać wszystkim etapom powiązanym z pakowaniem obiektu.

Na rynku znaleźć da się modele – kompaktowe kartoniarki do pakowania pojedynczych elementów do opakowań oraz całkowicie połączone ze sobą linie produkcyjne z rozbudowanym systemem kartonowania elementów w pudełku zbiorczym.

Kartoniarka może funkcjonować z innymi maszynami jak automaty pionowe, odbiorniki lub transportery.

Kartoniarkę można łączyć z urządzeniami przystosowanymi do foliowania lub wyposażyć w opcję automatycznego drukowania kodów oraz dat. Wszystkie czynności dzieją się wtedy samodzielnie.

Wyróżnić można dwa typy kartoniarek:

  • start-stopowe – wyróżniające się zatrzymywanym cyklem pracy między następnymi fazami,
  • kontynuacyjne (ciągłe) – wyróżniające się nieprzerwanym cyklem pracy bez etapów postoju między dalszymi fazami.

Należy napomknąć z jakiego powodu tak właściwie opakowania zrobione z kartonu są przydatne. Wszelkiego rodzaju wyroby kartonowe mają wiele korzyści, do których na pewno przypisać można ich dobry wpływ na ekologię, ponieważ materiał ten jest poddawany recyklingowi, a do wykonywania nadruków na kartonach używa się farby wodne. Kolejną zaletą jest ich odporność na zniszczenia a także szeroki obszar zastosowań, dzięki czemu wykorzystać je można w transporcie lub przechowywania lżejszych jak i cięższych rzeczy a także w odpowiedniej aranżacji jako opakowanie na prezent.

Opakowania zrobione z tektury czy kartonu niejednokrotnie służyć mogą do wysyłania różnych przedmiotów przy pomocy poczty bądź kuriera, a także są przydatne przy okazji przeprowadzki. Dodatkowo można w nich przechowywać także wiele towarów, dlatego też poleca się poznać lepiej z ich charakterystyką.

Opakowania zrobione z tektury czy kartonu niejednokrotnie służyć mogą do wysyłania różnych przedmiotów przy pomocy poczty bądź kuriera, a także są przydatne przy okazji przeprowadzki. Dodatkowo można w nich przechowywać także wiele towarów, dlatego też poleca się poznać lepiej z ich charakterystyką.

Praca kartoniarek umożliwia uzyskanie dwóch rodzajów opakowań:

– Kartony klapowe – mają klapy na dole a także na górze, służące do ich zamykania najczęściej za pomocą taśmy klejącej. Takie opakowania dostępne są do złożenia samodzielnie, ponieważ bardzo często są złożone na płasko, z tego powodu nie zajmują dużo miejsca i można korzystać z nich nie tylko raz. Przy produkcji kartonów klapowych używa się tektury mające 3,5 albo 7 warstw, z tego powodu znaleźć mogą one zastosowanie przy transporcie lekkich bądź ciężkich towarów.

– Pudełka fasonowe – ten typ pudełka może posiadać dowolną wielkość i kształt. Trzeba także dodać, że do zamykania takiego rodzaju kartonika nie potrzeba wykorzystywać taśmy klejącej, ponieważ ma specjalne otwory do jego zamykania, a jednym z takich wyrobów jest na przykład kartonik do pizzy.