Kredyty toruń pożyczki gotówkowe bez bik na dowód
Chwilówki gotówkowe
2 września, 2020
Adwokat Rozwody Toruń - Prawnik do rozwodu
Adwokat rozwodowy
2 września, 2020

Księgowość sporej liczbie osób kojarzy się z czasochłonnym wypełnianiem dużych ksiąg, z osobą w okularach nachyloną nad kalkulatorem oraz niejasnymi przeliczeniami i niezbyt wygórowanym wynagrodzeniem Oczywiście ten obraz pasuje raczej do ujęcia z filmu, niż do sytuacji faktycznej. W praktyce księgowa ma dostęp do specjalistycznych programów komputerowych, własnoręcznie nie sporządza żadnych druków oraz bynajmniej nie zarabia skromnie (najbardziej jako główna księgowa w dużej firmie).

Prowadzenie rachunków jest najważniejszym obszarem w każdej firmie, chociażby wówczas, kiedy jest prowadzona na odległość oraz w związku z tym jakakolwiek księgowa nie podejmuje się wykonywania wszelkich czynności stacjonarnie w wydzielonym pokoju. Do jej kluczowych powinności zalicza się: sporządzanie ksiąg rachunkowych, odbieranie faktur, zachowywanie faktur, analizowanie badań statystycznych, zapisywanie danych do systemu księgowego, wyliczanie opłat dla różnorodnych instytucji, przykładowo GUS.

Osoba zajmująca się księgowością może jednocześnie ze zdobywaniem kompetencji wnioskować o lepszą posadę w firmie. Na sto procent najlepszą posadą jest posada głównej księgowej, która nadzoruje ruch zasobów finansowych w firmie. Dodatkowo zajmuje się kwestiami oficjalnymi, kieruje pomocnikami oraz ma pod opieką rozrost własnego resortu.

Osoba zajmująca się księgowością może ponadto założyć własną działalność gospodarczą, a mianowicie prowadzić osobiste biuro rachunkowe oraz samodzielnie obsługiwać Klientów. Tutaj aczkolwiek nieunikniona jest aprobata Ministra Finansów – należy udowodnić wiedzę i umiejętności w zawodzie oraz uzyskać pozytywną ocenę z egzaminu (niedługo po skończeniu odpowiednich studiów). Żeby pozyskać pracę zarobkową jako księgowa, wcale nie trzeba „wyrabiać” jakiejkolwiek licencji.

Jak zostać księgową?

Opracowywanie księgowości nie jest takie proste. Należy koniecznie opanować konkretne regulaminy, razem z takimi, które obowiązują od paru dni. Księgowa powinna posiadać zatem dokładną wiedzę, bowiem to na jej barkach leży odpowiedzialność za zasoby finansowe firmy. W zaprezentowanym przypadku nieuniknione jest ukończenie studiów wyższych na kierunku księgowość, finanse albo rachunkowość (kierunki na niektórych uczelniach potrafią się odrobinę od siebie różnić). W ogóle nie chodzi w tym przypadku o pokazanie stopnia magistra, lecz o konkretną wiedzę. Natomiast takiej nie da się zdobyć na konkurencyjnych profilach. W dalszej kolejności księgowa powinna odebrać certyfikat księgowego, jeżeli ma zamiar, np. prowadzić własną firmę. O certyfikat mogą wnioskować osoby mające wiedzę i umiejętności w zawodzie (nie mniej niż 2 lata w przypadku ukończenia szkoły średniej oraz trzy lata po zrealizowaniu studiów magisterskich czy podyplomowych).

Księgowa oprócz kompetencji nabytych, powinna posiadać dodatkowo umiejętności „wrodzone”, np. staranność oraz obowiązkowość w wypełnianiu jakichkolwiek powinności. Mały defekt w rozliczeniach może mieć tragiczne skutki dla całej firmy.

Jakie usługi świadczą biura rachunkowe?

Z obsługi profesjonalnego biura rachunkowego korzystają nie tylko wielkie przedsiębiorstwa (w jakich mamy kontakt ze sporym transferem pieniędzy), ale również mniejsze i Klienci indywidualni. Księgowa potrafi zaoferować każdemu Odbiorcy załatwianie spraw z działu opracowywania księgi dochodów oraz rozchodów (KPIR), prowadzenia pełnej oraz częściowej księgowości, usług kadrowo-płacowych, sporządzania rozliczeń z US, jak również projektowania podsumowań, np. dla ZUS. Należałoby mieć na uwadze, iż powinnością osoby zatrudnionej w rachunkowości jest poszerzanie wiedzy oraz ćwiczenie zdolności. Mówiąc inaczej, stopnia magistra jest dopiero podstawą do wykonywania tego zajęcia, zaś długie praktyki tym, czym mamy możliwość pozyskać sporą liczbę Klientów.

Ostatnio wyjątkowo atrakcyjna stała się „księgowość online” lub oferta „mobilnego biura księgowego”. W takiej sytuacji Interesanci nie muszą wyruszać z mieszkania albo firmy, żeby ich potrzeby zostały korzystnie załatwione. Księgowa sama pojawia się w uprzednio omówionym miejscu oraz odbiera wszelkie papiery na potrzeby rozliczeń. Niekiedy może także posiedzieć w firmie, dla której świadczy swoje usługi oraz tam bezzwłocznie zająć się daną sprawą.

Co jest potrzebne do otwarcia własnego biura rachunkowego?

Własna firma jest interesującym wyjściem dla księgowych, które od paru lat działają w branży oraz w zasadzie nie zamierzają aktualnie podejmować pracy u kogoś. Utworzenie biura księgowego jest połączone jednakże z wieloma warunkami, przykładowo dużymi nakładami środków finansowych. Koszt utworzenia oddzielnego biura księgowego zależy szczególnie od miejsca, w jakim miałoby ono się mieścić. W centrum metropolii wydzierżawienie lokum na biuro będzie dużo kosztowniejsze niż na pograniczach. Trzeba wiedzieć, iż większość rachunków można bezproblemowo załatwić online. Więc mobilne biuro księgowe jest rzeczywiście interesującym pomysłem, w szczególności, jeśli świeżo zapoczątkowujemy przygodę z własną działalnością. Do uruchomienia przedsiębiorstwa rachunkowego obowiązkowe są: zarejestrowanie niezależnej placówki, ukończenie dobrej uczelni, certyfikat księgowego i obowiązkowe ubezpieczenie OC na sumę najmniej 10 tysięcy euro.

Mówiąc w skrócie nie możemy narzucać Interesantom przypadkowym stawek, np. takich, jakie wypatrzymy w taryfikatorach innych firm. Taryfikator jest zdeterminowany paroma rzeczami: rangą firmy, lokalizacją biura oraz profilem usług. Opracowywanie pełnej rachunkowości niekiedy może wynosić zarówno 350 zł, a także 2.000 zł. Najczęściej przygotowuje się podział na ilość papierów.

Jeśli pragniesz wiedzieć o wiele więcej, wejdź w odsyłacz tutaj

Biuro rachunkowe