Księgowość Toruń - BIuro rachunkowe Toruń praca w zawodzie księgowej kadrowej
Jakie są obowiązki księgowej?
2 września, 2020
Depilacja laserowa Bydgoszcz usuwanie owłosienia twarzy kobiet
Depilacja laserowa – nowatorski sposób na usunięcie zbytecznego owłosienia
2 września, 2020

Jak przygotować się do rozwodu?

Co realnie będzie odbywało się na sali rozpraw? I czy trybunał wymierzy w stronę małżonków wyłącznie niezręczne zapytania? Jak „usposobić” się do postępowania, aby uzyskać rozwód? Rozpocznijmy od tego, iż aktualnie postępowania w kwestii rozwodów absolutnie nie są niczym niezwykłym. Sporo obywateli po jakimś czasie rozumie swój błąd, jakiego się dopuścili w kwestii doboru sympatii. Nierzadko współmałżonek ma innego partnera, nadużywa trunku albo innych używek czy dręczy psychicznie. W niniejszej sytuacji każdy spośród nas posiada zezwolenie, by złożyć pozew o rozwód i wyczekiwać potrzebnego werdyktu sądu. Czyhanie na holu przed salą na rozpoczęcie procesu prawdopodobnie jest niesłychanie stresujące. Wcale nie ma się tymczasem czego bać. Wystarczy posiadać fundamentalną wiedzę w temacie tego, kto i o co będzie rzeczywiście na niej pytał. Jeśli przewidujemy, iż samodzielnie właściwie nie damy sobie rady, należałoby wówczas skierować swoje kroki do adwokata rozwodowego, który w pierwszej kolejności pomoże nam zebrać kompletne obligatoryjne dokumenty.

Rozprawę w kwestii rozwodu przeprowadza niezmiennie trzech sędziów, z czego zajmujący miejsce po środku jest sędzią przewodzącym, zaś dwaj na brzegach – to prawnicy ławnicy. Wszystko będzie odbywało się bez współudziału publiki, w konsekwencji z wyjątkiem sędziego centralnego i sędziów ławników, partnerów i powierników nikogo więcej absolutnie nie powinno być podczas tego wydarzenia. Wcale nie musimy się więc niepokoić tym, że przyjaciółka z pracy dowie się za dużo o naszym związku bądź o tym, co konkretnie stało się w naszej rodzinie. Kolejnymi szczeblami rozprawy są: przepytywanie małżonków, przesłuchiwanie najbliższych, przesłuchanie stron i ostatecznie – opublikowanie werdyktu.

Jakie pytania sąd zadaje podczas rozprawy?

Na pierwszej sprawie rozwodowej trybunał niezmiennie startuje od zadawania generalnych zapytań. Czy małżonkowie prowadzą razem dom? (jeśli nie, to od kiedy tak się dzieje); w jaki sposób prezentuje się sytuacja z dziećmi? (czy osiągnęły pełnoletność, kto dziś ma nad nimi opiekę, jeżeli matki albo ojca w niniejszym domu nie ma); czy wcześniej toczyły się względem któregokolwiek spośród partnerów postępowania rodzinne? I czy jest w ogóle jakaś szansa na oszczędzenie małżeństwa? Po owych pytaniach trybunał przechodzi do odpytania najbliższych. Ma szansę to zrealizować na wstępnej rozprawie czy dopiero na kolejnej. Na początku wysłuchiwani są członkowie rodziny strony powodowej, zaś w następnej kolejności – strony pozwanej. Od liczebności świadków wydarzeń uzależniona jest liczebność postępowań, zaś każdy z partnerów ma możliwość pytać o konkrety. Jeżeli małżonkowie i świadkowie będą już przepytani, w takiej sytuacji trybunał przechodzi do przepytania małżonków. Mogą oni zaprezentować swój punkt widzenia, odnieść się do tego, co konkretnie rzekł któryś z najbliższych czy sam partner.

W jakiej sytuacji sąd może nie orzec rozwodu?

  • Wówczas, gdy ucierpiałoby na orzeczeniu o rozwodzie szczęście dziecka, szczególnie nieletniego
  • Byłoby to w sprzeczności z normami współżycia społecznego
  • Rozwodu pożąda tylko winny współmałżonek, np. ten który dopuścił się niewierności (drugi partner jest zobowiązany przejawić zgodę na rozwód)

Dlaczego warto zdecydować się na adwokata rozwodowego?

W wielu postępowaniach może pomóc nam mecenas, szczególnie jeżeli planujemy, by trybunał zawyrokował winę jednej ze stron za upadek małżeństwa. Mamy szansę się też do niego udać w takiej sytuacji, kiedy: strony zajmowały łączny inwentarz, zaś jedno spośród nich ma działalność gospodarczą na etapie ruiny; pragniemy, by były orzeczone alimenty na drugiego partnera albo na najmłodszych członków rodziny; chcemy posiadać całkowitą władzę rodzicielską albo chcemy drugiej stronie zredukować stosunki z dzieckiem; sytuacja potrzebuje osądzenia wariantu użytkowania ze wspólnego mieszkania, jego przydziału czy powierzeniu go jednemu spośród partnerów; należy zasądzić rozkład kompletnego majątku. Adwokat może nas poratować nie tylko w przypadku rozwodu, lecz też podczas separacji. Powinniśmy mieć na uwadze, iż rozwód i separacją określają dwie przeróżne sprawy, które choć są zbieżne, lecz różnią się konsekwencjami. Wyrok sądu o rozwodzie sprawia, iż małżeństwo przestaje istnieć. W sytuacji separacji małżeństwo w dalszym ciągu istnieje formalnie. Osoby, które wskazały w sądzie na separację, z dowolnych względów nie planują zdecydować się na rozwód, np. jeżeli są religijne czy posiadają na wychowaniu nieletnie dzieci. Istnieje także coś wyjątkowego, jak separacja praktyczna, gdzie mąż i żona żyją rozdzielnie, mianowicie nie zamieszkują tego samego mieszkania.

O czym powinniśmy pamiętać?

Bezwarunkowo powinniśmy mieć ze sobą wszystkie dowody obciążające drugą stronę, jeżeli zależy nam na osądzeniu wyłącznej winy. Mogą to być kawałki zdjęć, sms-y, wiadomości internetowe czy materiały audio-wizualne. Powinniśmy udowodnić, iż współmałżonek, np. dopuścił się oszustwa czy dalej nadużywa napojów wysokoprocentowych. Jeżeli staniemy przed sądem nie mając dowolnych dowodów w niniejszej materii (lub nie mając świadków) zdobycie rozwodu potrafi trwać nadzwyczaj przewlekle. Orzeczenie sądu będzie opierało się na przepytaniu współmałżonków i świadków wydarzeń. Jeśli potrzebujesz solidnego pełnomocnika, to kliknij w ów link – Prawnik