Stomatolog dziecięcy grudziądz gabinet stomatologiczny dla dzieci
Dentysta dziecięcy Grudziądz
2 września, 2020
Kubek termiczny contigo - Kubek termiczny na prezent najlepszy kubek do pracy
Termokubek Contigo idealny dla każdego
3 września, 2020

Chirurgia szczękowa jest częścią medycyny, która łączy ze sobą części składowe medycyny ogólnej, chirurgii plastycznej i stomatologicznej. Polega na leczeniu schorzeń jamy ustnej w tym zębów, szczęki, tkanek miękkich oraz twarzoczaszki.

Na oddział chirurgii szczękowej przyjmują najtrudniejsze przypadki, takie jak uszkodzenia lub odkształcenie jamy ustnej. Dotyczy to także kuracji przewlekłych stanów zapalnych i wyrywania zębów , eliminacji wad zgryzu, czy wstawiania implantów.

Chirurg stomatolog, nie zajmuje się tym samym, co lekarz dentysta. Mają podobny zakres działania, ale to dwie odrębne dziedziny zabiegowe. Dział stomatologiczny trudni się naprawą wyłącznie w obrębie jamy ustnej. Podczas gdy chirurgia szczękowa zawiera w sobie leczenie w zakresie twarzowej części czaszki, więc jest szerszym pojęciem.

KTO TO JEST CHIRURG SZCZĘKOWY?

Zniekształcenia twarzy i wady zgryzu

Wykrzywienie twarzy może być skutkiem nabytych lub wrodzonych wad zgryzu, takich jak: wysunięta żuchwa, tyłozgryz, zgryz głęboki czy zgryz otwarty to jedne z najczęstszych dolegliwości, którymi zajmuje się chirurg szczękowy. Zmiana twarzoczaszki może także nastąpić w przypadku urazów mechanicznych – wypadku samochodowego, upadku lub pobicia. Chirurg szczękowo-twarzowy może także polepszyć estetykę twarzy pacjenta, formując pożądany kształt czy proporcje podbródkowi.

Zęby zatrzymane

Zatrzymanie zębów jest wtedy, gdy przestają rosnąć, lecz nie wyrzynają się nad błonę śluzową lub kształcą się wewnątrz kości. Skutkiem tego jest groźny stan zapalny, mogą też przemieszczać pobliskie zęby w nieodpowiednie, co łączy się z przykrymi dolegliwościami bólowymi. Najczęściej zatrzymanie zębów odnosi się do ósemek. Chirurg szczękowo-twarzowy gwarantuje ich usunięcie.

Stany zapalne, guz lub torbiel w obrębie jamy ustnej

Interwencja chirurga szczękowo-twarzowego to konieczne działanie, kiedy guz lub torbiel występuje w trudno dostępnym miejscu lub w okolicach zatok szczękowych. Chirurg także pomaga wyleczyć stany zapalne kości, które biorą się od zębów.

Złamania kości żuchwy

Złamania są możliwe w rezultacie wypadku, mocnego uderzenia lub urazu. Tego typu zabiegi chirurgii twarzowo-szczękowej wykonuje się w miejscowym znieczuleniu. W cięższych przypadkach stosowane jest ogólne znieczulenie. W punkcie złamania zwykle umieszczane są specjalne protezy, szyny bądź metalowe mikropłytki. Przyjmują one różne kształty, ze względu na możliwość nadawania im wybranego kształtu, dla złamanej kości.

Resekcje korzeni zębów

Ten zabieg wykonuje się głównie na zębach jedno-korzeniowych zwłaszcza w sytuacji, gdy zmiany w wierzchołku korzenia są powodem stanów zapalnych żuchwy. Kwalifikują się też zmiany chorobowe w pobliżu wierzchołka korzenia, zapalanie w przypadku utkwienia ciała obcego, złamanie korzenia zęba z martwą miazgą. W przypadku resekcji nie ma konieczności usuwania całego zęba. Likwiduje się przeważnie powody dolegliwości. Wyrywany jest zaledwie zepsuty ułamek korzenia. Pacjent jest pod znieczuleniem w trakcie zabiegu. Po usunięciu zmienionej tkanki razem z wierzchołkiem korzenia, osłania przed ryzykiem kolejnego stanu zapalnego, dzięki uszczelnieniu kanału i wypełnieniu ubytku.

Chirurgiczne sprowadzenie do łuku zębów zatrzymanych

Najczęściej dotyczy kłów. Gdy ząb, w procesie rozwoju miał zbyt mało miejsca w szczęce albo wykrzywił się, ortodoncyjnie wprowadza się go do łuku zębowego. Po zbadaniu jego położenia diagnostyką radiologiczną, odkrywa się go chirurgicznie i przykleja zamek ortodontyczny, by przemieścił się na właściwą pozycję w łuku zębowym.

Implanty zębowe

Ubytki w uzębieniu są rezultatem różnych przyczyn. Najczęściej jest to pomijanie higieny jamy ustnej, osteoporoza czy cukrzyca, wypadek albo palenie tytoniu. Chirurg szczękowo-twarzowy, oferuje możliwość wypełnienia ubytków , wszczepiając implanty . Takie działanie ma wiele zalet, w tym gwarantuje pełną estetykę i funkcje, podobne do pozostałych zębów.

Plastyczność tkanki kostnej i tkanek miękkich

Chirurg szczękowo-twarzowy zajmuje się zabiegami na tkankach kostnych i miękkich, aby polepszyć estetykę twarzy. Wykonywane są także przed wszczepieniem implantów zębowych czy leczeniem protetycznym. Kuracja ma wówczas na celu zlikwidowanie zgrubień, fałdek i nierówności, aby jama ustna spełniała warunki stabilizowania ruchomej protezy. Te zabiegi obejmują też rozszczepienie wyrostka zębodołowego, zwiększenie gęstości tkanki kostnej albo polepszenia dna jamy nosowej i zatoki szczękowej.

Co jeszcze należy wiedzieć?

Na konsultację u chirurga szczękowego konieczne jest skierowanie. Może być wystawione przez każdego lekarza – nie tylko stomatologa, lecz także lekarza rodzinnego. Wyłącznie pacjenci po urazach albo w ostrych stanach zapalnych zostaną przyjęci bez skierowania.

Plusem jest to, że chirurgia szczękowo-twarzowa jest dostępna na NFZ w placówkach, które mają podpisane umowy na świadczenia z działu chirurgii szczękowej. Czas oczekiwania zazwyczaj jest zależny od wielkości miasta i ilości pacjentów.

Chirurgia stomatologiczna Toruń