Ortodonta Toruń - leczenie wad zgryzu gabinet ortodontyczny
Leczenie wad zgryzu – Ortodonta Toruń
2 września, 2020
Chirurgia stomatologiczna usuwanie ósemek ekstrakcja zęba
Chirurgia szczękowa
2 września, 2020

DENTYSTA DLA DZIECKA- JAK WYBRAĆ?

Niektórzy z nas swoją pierwszą wizytę u dentysty mają w pamięci aż za dobrze. Wielu z nas ma też złe doświadczenia na myśl o nakazanych wizytach u dentysty szkolnego, który niedelikatnie wpychał duże paluchy do ust, rozrywając nam kąciki. Żeby oszczędzić naszemu maluchowi podobnych doświadczeń i nauczyć go, że zdrowie zębów jest ważną sprawą, trzeba dobrze wybrać specjalistę, który nie zestresuje, a zabawi malucha. Jakie warunki powinien spełniać dobry stomatolog dla najmłodszego pacjenta?

  1. Oswój dziecko z gabinetem

Lekarze uważają, że pierwsza wizyta u dentysty powinna mieć miejsce w wieku 2-3 lat. Gabinet dentystyczny, który nierzadko przeraża dorosłych, tym bardziej jest źródłem stresu dla naszej pociechy. Jeżeli zatem planujesz umówić swoje dziecko do lekarza, zdecyduj się na tego specjalistę, który oferuje specjalne usługi powstałe z myślą o dzieciach. Wiele gabinetów dziecięcych ma w ofercie wizyty adaptacyjne. Jak wygląda wizyta adaptacyjna? To powolne zaprzyjaźnianie się najmłodszych z gabinetem stomatologicznym. Kluczową sprawą jest dobra zabawa: podczas wizyty adaptacyjnej maluchom wolno pooglądać narzędzia dentystyczne, a nawet wykonać mały zabieg stomatologiczny na zabawce. Istotny jest także udział rodziców w takiej wizycie- powinni oni dawać swoim pociechom przykład-  najpierw mogą sami zbadać ząbki, grzecznie siedzieć na fotelu, szeroko otwierać buzię i pokazywać, że nie ma powodów do strachu. Młody pacjent wyczuwa stres rodziców, dlatego niezwykle istotna jest też miła rozmowa z lekarzem i tłumaczenie maluchowi najprostszych reguł dbania o higienę jamy ustnej już podczas pierwszej wizyty.

  1. Jak powinien wyglądać dziecięcy gabinet dentystyczny?

Wielobarwne fotele o kształcie zwierząt, zabawki,klocki  w poczekalni, monitor z bajkami odwracające uwagę malucha, pastelowe kolory, postacie z ulubionych kreskówek na ścianach, zabawne maseczki ochronne lekarza… Może się wydawać, że to jedynie małe detale, jednak dla malucha mają one fundamentalne znaczenie. Kolorowo urządzony gabinet dentystyczny sprawia, że malec czuje się bardziej komfortowo, pomieszczenie nie jest dla niego dziwne. Dlatego nie wpada w panikę i prościej rozproszyć jego uwagę i wykonać potrzebne zabiegi.

  1. Najbardziej skuteczne formy znieczuleń dla dzieci

Są wśród nas osoby, które uznają, że „mlecznych zębów nie należy leczyć, przecież i tak wypadną”. Oczywiście nie jest to prawda! Zaniedbane mleczaki sukcesywnie niszczone są przez próchnicę i w końcu będzie trzeba je usunąć. Przedwczesne wyrywanie zębów mlecznych może skutkować natomiast do nieprawidłowości zgryzu przy wyrastaniu zębów stałych. Dlatego bardzo ważne jest, by systematycznie sprawdzać stan uzębienia dziecka i nie doprowadzić do tego, by konieczne było usuwanie zęba.

Jeszcze kilkanaście lat temu specjalne gabinety stomatologiczne dla dzieci nie istniały. Dlatego prawie każdy z nas, wzdrygając się, przypomina sobie pierwsze nerwy na fotelu u dentysty, czy ból przy wierceniu. Szczęśliwie dzisiejsza medycyna dysponuje już nie tylko wymyślnymi gabinetami dla maluchów ale także nowoczesnymi sposobami znieczulenia. Jedną z nich jest stosowanie gazu rozweselającego. Dziecko po sedacji jest zrelaksowane wręcz trochę oszołomione. Tutaj należy podkreślić, że sedacja jest w stu procentach bezpieczna dla dziecka i ma o wiele mniej efektów ubocznych niż tradycyjne znieczulenie, z którym wiąże się nie tylko zastosowanie budzącej strach strzykawki, ale też niepokojące poczucie zdrętwienia dziąseł i policzków.

Kolejną innowacyjną techniką jest znieczulenie komputerowe– jak ono wygląda? To zupełnie bezpieczna, choć innowacyjna technika znieczulania za pomocą dźwięku. Komputer emituje fale dźwiękowe o odmiennym natężeniu i powoli wprowadza małego pacjenta w stan odprężenia. Ten typ znieczulenia, podobnie jak sedacja, bardzo bezpieczny i szeroko rekomendowany przez dentystów głównie dlatego, że nie ma potrzeby użycia igieł, a dodatkowo unikamy nieciekawych efektów ubocznych.

W większości gabinetów dentystycznych wśród usług dla dzieci znajdziemy także opcję założenia kolorowych plomb. W tym wypadku jednak możemy z całą pewnością stwierdzić, że „to jedynie mleczaki, przecież wypadną!” i pozwolić maluchowi wybrać plombę w wymarzonym kolorze.

  1. Dobry dentysta dla najmłodszych

Podczas szukania gabinetu dla swojej pociechy powinniśmy zwrócić też uwagę na samego dentystę. Musi on być nie tylko doskonale wyszkolony i profesjonalny. Koniecznie musi lubić dzieci, potrafić z nimi rozmawiać i mieć dużo cierpliwości. To bardzo ważne by dziecko zaufało lekarzowi i się go nie bało, dlatego ważne jest, czy wybrany przez ciebie stomatolog ma odpowiednie podejście do swoich pacjentów.

Podczas wizyty lekarz powinien też opowiedzieć maluszkowi jak będzie wyglądał cały zabieg, dlaczego jest on przeprowadzany i co konkretnie się dzieje w ustach malca. Bardzo dobrze świadczy o dentyście, jeśli dodatkowo opowie i zaprezentuje naszemu dziecku, jak powinno dbać o swoje zęby- jak i ile razy dziennie je szorować i dlaczego jest to takie ważne. Młodego pacjenta po wizycie u dentysty warto też nagrodzić kolorową szczoteczką do zębów, by miał poczucie, że wizyta u dentysty to zupełnie przyjemna rzecz, której nie trzeba się obawiać.

Dentysta Grudziądz