Projekt dachu – solidne budownictwo
8 lutego, 2021
Leczenie ortodontyczne
8 lutego, 2021

Chirurgia stomatologiczna – Najczęściej wykonywane zabiegi

Chirurg stomatolog szczękowy podejmuje się wielu odrębnych, zwykle problematycznych zabiegów z zakresu stomatologii. Dotyczy to niwelowania chorób szczęki, jamy ustnej, miękkich tkanek czy twarzoczaszki. Mowa o zabiegach z zakresu leczenia wad zgryzu, niwelowania zapaleń, eliminowania torbieli czy guzów, plastyki tkanek miękkich oraz kostnych. Chirurg stomatolog szczękowy także wszczepia implanty. Do najczęstszych zabiegów wykonywanych przez chirurga stomatologa należy usuwanie ósemek, chirurgiczna resekcja zęba oraz sterowana regeneracja kości pod stomatologczny implant, a ponadto jego wszczepienie.

Usuwanie ósemek

Pomimo tego, że ósemki wybijają się w ludzkiej jamie ustnej na samym końcu, zazwyczaj powodują sporo trudu. Przyjmuje się, że właściwie umiejscowionych zębów się nie narusza. Czasem są jednak takie czynniki, jakie oznaczają, że konieczne jest wyrwanie ósemki. Wtedy powinno się zgłosić się do chirurga stomatologa , który rozwiąże problem.

Niekiedy proces wyżynania się ósemek jest nieprzyjemny np. przez brak przestrzeni wśród zębów. Ósemki, gdy mają za mało miejsca, napierają na pozostałe zęby. To sprawia zazwyczaj ból i poruszanie sie innych zębów. Zbyt mała przestrzeń dla wybranych zębów może oznaczać kłopoty podczas szerokiego otwierania ust. Dla pacjenta to pewien dyskomfort, którego warto się pozbyć.

Usuwanie ósemek przez chirurga stomatologa przydatne jest także wtedy, kiedy ząb niszczy próchnica. Ta przypadłość może szybko przenosić się na pozostałe zęby, z uwagi na to powinno się zlikwidować jej źródło. Bywa też tak, że blisko zęba rozwija się zaawansowany stan zapalny , z reguły wywołany właśnie próchnicą. W takiej sytuacji usunięcie ósemki przez chirurga stomatologa szczękowego okazuje się jedyną metodą zlikwidowania problemu.

Chirurgiczna resekcja zęba

Zabieg endodontyczny jest oceniany jako bardzo dokładnym zabiegiem, a endodonta, czyli stomatolog, który robi leczenie kanałowe, używa mikroskopu, bywa tak, że niełatwo jest dostać się do każdego z rozwidleń kanału zębowego. W takiej sytuacji niezbędna jest chirurgiczna resekcja zęba. Taki zabieg polega na dotarciu do niewypełnionej części kanału zębowego, w którym mieści się zakażenie.

Z reguły resekcja zęba nieunikniona jest, kiedy chirurg stomatolog nie może zobaczyć dobrze zęba. Na przykład z uwagi na inną budowę kanału. Bywa tak, że wokół zmienionej tkanki pojawia się ropień lub torbiel okołowierzchołkowy. W takim wypadku nie ma możliwości dotarcia do zęba poprzez leczenie kanałowe.

Przeprowadzający zabieg stomatolog chirurg tnie tkankę śluzówki, by dojść do kości oraz dobrze obejrzeć ząb i wyciąć zaatakowane przez próchnicę fragmenty. Chirurg stomatolog przeprowadza resekcję zęba używając mikroskopu. To oznacza, że ten zabieg jest bardzo dokładny i umożliwia dentyście dotrzeć do wszelkich odnóg kanału zębowego. W momencie, kiedy kanał jest już dokładnie oczyszczony nabija go stomatologicznym cementem.

Sterowana regeneracja kości pod implant zębowy

Z powodu utraty lub ekstrakcji zęba z upływem czasu rozpoczyna się proces zaniku kości. Dzieje się tak poprzez stratę nacisku będącą skutkiem braku zęba. Jeśli na czas chirurg stomatolog szczękowy nie przeprowadzi zabiegu implantacji zęba, zanik kości staje się przeszkodą do wykonania zabiegu. Żeby móc użyć implant niebezpośrednio niezbędna będzie sterowana regeneracja kości. Polega ona na odbudowie kości przy użyciu biomateriałów. Surowce pobierane są bezpośrednio od pacjenta albo ewentualnie krowy albo świni. Dzięki zawartm leukocytom i białkom zabieg jest bezpieczniejszy, a proces gojenia odbywa się zdecydowanie szybciej. Jeżeli materiał kostny pobierany jest od pacjenta, z reguły chirurg stomatolog szczękowy bierze go z brody, bądź żuchwy. Zasadniczym przeznaczeniem tego zabiegu jest uaktywnienie komórek budujących kość. Po wykonaniu sterowanej regeneracji kości chirurg stomatolog szczękowy może bezpiecznie zająć się wszczepieniem implantu dentystycznego.

Stomatolog Toruń