Montaż okien toruń - okna pcv - pasywne okna Toruń
Okna pasywne Toruń montaż
1 września, 2020
Meble wypoczynkowe - projektowanie wnętrz
Aranżacja domu -meble amerykańskie
1 września, 2020

Utrata zęba łączy się z potrzebą jego odbudowy, by nie doszło do następnych zmartwień. Oboczne zęby oraz zęby przeciwstawne potrzebują podparcia, inaczej one też mogą zacząć się poruszać,  a w rezultacie wypadać. W związku z tym lepiej błyskawicznie wypełnić brak. Jednym z często wykorzystywanych w stomatologii protez, są mosty protetyczne. Aby móc zastosować most protetyczny, w jamie ustnej muszą nadal mieścić się zęby, które będą oparciem dla filarów mostu. Taki rodzaj uzupełnienia protetycznego może więc być używany kiedy brak znajduje się pomiędzy zębami sąsiadującymi. Dużym atutem tego wyjścia jest to, że można tak zastąpić do nawet trzech zębów jeden przy drugim na raz. Mosty protetyczne są zakładane na stałe, z uwagi na co są znacznie bardziej komfortowe w przeciwieństwie do protez ruchomych. Chociaż wielu pacjentów boi się resztek pokarmów przenikających pod most, stomatolodzy uspokajają – nie trzeba się martwić, bo właściwie dobrany most temu zapobiega i pokarm nie wnika do środka. Warto wziąć pod uwagę wybór mostu protetycznego, bo jest to komfortowe oraz estetyczne uzupełnienie.

Rodzaje i budowa mostów protetycznych

Most protetyczny odznacza się bardzo prostą budową. Skonstruowany jest z 2 filarów, które nakłada się na graniczących z luką zębach oraz z przęsła, jakie zastępuje brak zęba. Wyróżniamy dwa rodzaje mostów protetycznych. Taki najbardziej powszechny montuje się na odpowiednio przyległe zęby, czasami bywa także tak, że zamiast zębów filarami są implanty stomatologiczne. Taki typ mostu jest niezwykle wytrzymały oraz stosowany w większości gabinetów dentystycznych. Bywają jednak miejsca, w jakich koronę zastępującą usunięty ząb przykleja się do pobliskich zębów pacjenta. Ta metoda jest rzadziej wykorzystywana, bo jest mniej trwała i można nią zastąpić zaledwie jeden ząb.

Zazwyczaj mosty protetyczne dentystyczne tworzone są z paru różnych materiałów. Najbardziej estetyczne są pełnoceramiczne mosty, w jakich zarówno most jak i jego podbudowa są wykonane z cyrkonu. Równie często stosowane są mosty porcelanowe na podbudowie metalowej – najczęściej ze stali, a czasami na życzenie pacjenta ze złota. Nie tak wytrzymałe oraz mniej estetyczne są stworzone z kompozytu (tworzywa, z którego robione są białe plomby dentystyczne) na podbudowie zrobionej z włókna szklanego.

Most protetyczny – kiedy warto?

Przygotowanie mostu protetycznego wskazanie przed dentystów jest szczególnie takim pacjentom, którzy chcą trwale uzupełnić brak po utracie zęba lub zębów, jednak nie mogą wydać na droższe implanty dentystyczne. Mosty protetyczne w zupełności wystarczają, aby wyeliminować powstałą lukę oraz zatrzymać nasilające się chwianie się zębów pobocznych oraz opóźnić utratę kości w przestrzeni braku zęba. Utrata kości to ciężka sprawa, bo rzutuje nie tylko na samo zdrowie jamy ustnej, ale także wygląd twarzy, która może z tego powodu wyglądać staro. Uzupełnienie luki po zębie w gabinecie stomatologicznym oznacza, że przywracamy właściwy podział sił w ciągu żucia oraz prawidłowe funkcje oraz konstrukcję zgryzu. Tą techniką zmniejszamy ryzyko tworzenia się chorób przyzębia i dziąseł ze względu na odkładające się w przerwie resztki jedzenia. Głównym dla pacjentów aspektem założenia mostu protetycznego jest przywrócenie piękna uśmiechu. Wymóg, który powinno się spełnić, aby dentysta mógł zaaplikować most protetyczny jest właściwa ilość filarów do oparcia mostu. Filary muszą być zdrowe, aby obciążenie nie przyczyniło się do ich wczesnego zepsucia.

Etapy wykonania mostu protetycznego?

Podstawowym etapem każdego leczenia stomatologicznego jest ogólna diagnoza oraz badania, które pomogą stomatologowi sprawdzić, czy wykonanie mostu protetycznego jest odpowiednim rozwiązaniem, biorąc pod uwagę zdrowie jamy ustnej pacjenta. Jeśli dentysta nie dopatrzy się żadnych ograniczeń, będzie mógł przystąpić do pracy. Jeśli według planu oparciem dla mostu protetycznego mają zostać naturalne zęby pacjenta, należy je przyszykować. Zgodnie z tym dentysta musi trochę je oszlifować, aby następnie możliwe było idealne dopasowanie mostu. Mimo obaw wielu pacjentów szlifowanie zębów nie boli, bo zachodzi w zakresie szkliwa. Zabieg ten nie psuje zębów, a wykonujący go lekarz dentysta zawsze wie, jak dużą część zęba może oszlifować. Zabieg szlifowania nie będzie potrzebny przy założeniu mostu protetycznego na implantach. Kiedy zęby zostaną już oszlifowane, następnym krokiem zakładania mostu jest pobranie odpowiednich wycisków. Zgodnie z nimi, dentysta protetyk wykona doskonale dobrany most. W czasie, kiedy w pracowni protetycznej powstaje dopasowany most protetyczny, dentysta aplikuje tymczasowy most, którego przeznaczeniem jest ochrona przygotowanych zębów. Kiedy finalnie most będzie już gotowy, dentysta dostosuje go do kształtu jamy ustnej, po czym aplikuje na stałe.

Zalety stosowania mostów protetycznych

Wielkimi zaletami mostów protetycznych jest ich trwałość oraz duża estetyka. Za ich sprawą możemy zastąpić parę zębów na raz oraz przywracamy wszelkie funkcje żucia. Uzupełnienie braku zęba mostem protetycznym oddaje piękno uśmiechu oraz pełen komfort.

Protezy zębów  Toruń