Klimatyzacja rekuperacja montaż i serwis toruń
Wentylacja klimatyzacjia i rekuperacja montaż i serwis Toruń
1 września, 2020
Mosty protetyczne toruń - stomatologia estetyczna implanty
Zabiegi dentystyczne – wstawienie mostu protetycznego
1 września, 2020

Okna pasywne w budownictwie energooszczędnym

Najważniejszą korzyścią budownictwa pasywnego jest wysoka energooszczędność, która pozwala na redukowanie wydatków na ogrzewania. Jednym wśród najistotniejszych elementów oddziałujących na skuteczność takiego rodzaju budownictwa jest wykorzystanie okien pasywnych. Co je wyróżnia od innych okien? Pasywność cechuje się przede wszystkim efektywną izolacją termiczną. Korzystne parametry cieplne oznaczają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach pasywnych przeważnie nie przerasta 0,8 W/m2K. Warto dodać, że im mniejszą wartość przestawia ten współczynnik tym lepsza izolacja. Głębokość okien energooszczędnych wlicza się w zakresie 88-120mm, ale ich pakiety szybowe zwykle są pakietami trzyszybowymi. Dla lepszego efektu w energooszczędnym budownictwie pasywnym używania jest tównież pianka PUR (poliuretanowa o podobnych właściwościach izolacji termicznej. Jeżeli chodzi o konstrukcję profili okien pasywnych, zazwyczaj spotykane są okna o ramie drewniano-aluminiowej, drewnianej, PCV oraz aluminiowej.

Podział okien pasywnych

Zdecydowanie największą popularnością w budownictwie pasywnym wciąż zyskują okna pasywne PCV. Tego rodzaju okna są kupowane z uwagi na łatwy montaż, bezproblemowe zachowanie czystości i stosunkowo niski koszt. Żeby okna PCV mogły być uznane za pasywne muszą spełnić kilka warunków. Wśród nich jest to wymóg posiadania 6 komór wewnętrznych i aplikacja niezbędnych uszczelek, które chronią przed utratą ciepła, hałasem oraz wilgocią. Tak samo jest w przypadku okien pasywnych z drewna. Drewniane okna są zazwyczaj kupowane z uwagi na elegancję i estetykę. Z reguły, by stały się pasywne posiadają pakiet trzyszybowy z 2 komorami. Następnym rodzajem okien pasywnych są aluminiowe okna. Tak samo jak w zastosowaniu okien pasywnych PCV oraz drewnianych muszą odpowiadać na odpowiednie wymogi, jednak ich główną zaletą jest możliwość powstawania w dowolnych kształtach. W zamian za to w pewnym stopniu tracą korzystne właściwości termicznej izolacji, z tej przyczyny rzadziej stosuje się je w domach i mieszkalnych budowlach. Dla wzmocnienia zalet aluminiowych okien , warto zdecydować się na okna drewniano-aluminiowe, które łączą w sobie zalety okien aluminiowych i drewnianych.  W takiego rodzaju oknach pasywnych ramy wykonane są z drewna w połączeniu z z okuciem z aluminium. W tego rodzaju, drewno da się zastąpić także PCV.

Zalety wyboru okien pasywnych

Rozmawiając o pasywnych oknach przede wszystkim kierujemy uwagę na ich zdolność termoizolacji. Minimalna utrata ciepła jest widoczną zaletą pod względem do środków pieniężnych przeznaczanych na utrzymanie najlepszej temperatury w środku pomieszczeń. Minimalne straty ciepła zapewniają zmniejszenie wykorzystania systemów grzewczych zimą i klimatyzacji w lecie. Po zastosowaniu okien pasywnych mniej zapłacimy za docieplenie budynku albo ochłodzenie powietrza w ciągu upałów. To sprawia, że o ile koszt związany z założeniem okien pasywnych będzie większy w porównaniu niepasywnych okien, zyski pochodzące z wysokiej termicznej izolacji zwrócą nam wcześniejsze koszty. Poza izolacją termiczną warto wspomnieć także o dobrej akustycznej izolacji. Dobrze zamontowane okna pasywne bardzo efektywnie odcinają nas od zgiełku z zewnątrz, zapewniając nam wysoki komfort. Znaczącą zaletą okien pasywnych jest ich wytrzymałość na warunki pogodowe. Odporność na promienie słoneczne i opady, gwarantuje nam komfortową temperaturę bez przesadnego nagrzewania wnętrz i osłonę przed wilgocią i powstawaniem grzybów i pleśni. Dobrze wskazać na zalety wynikające z konstrukcji okien pasywnych. Dzięki swojej budowie są mało podatne na rozbicie, a wzmocnione okucia zapobiegają włamaniom. To zapewnia nam bezpieczeństwo.

Na co należy zwrócić uwagę decydując się na okna pasywne?

Rzecz jasna w kwestii nabycia okien pasywnych, najważniejsze są właściwe parametry i certyfikaty poświadczające klasę danego produktu. Należy sprawdzić współczynnik przenikania ciepła, głębokość okna, ilość komór i szyb, wielkość ramy oraz materiał, z którego zostanie ono stworzone. Warto także zastanowić się nad dopasowaniem okuć i uszczelek, które mają szczególny wpływ na termoizolację i bezpieczeństwo konkretnego okna. Nowoczesne okna pasywne zapewniają też poprawną wentylację. W ten sposób zyskamy dostęp czystego powietrza i jednocześnie nie dopuścimy do utraty ciepła.

Najistotniejszym aspektem jest właściwie montaż okna. Na nic zdadzą nam się doskonałe parametry okna pasywnego, najlepsze materiały i antywłamaniowe okucia, gdy okno nie będzie zaaplikowane w odpowiedni sposób. Warto tutaj zdecydować się na wynajęcie fachowca, który wykona pracę sumiennie. Nieprawidłowy montaż skutkuje powstawaniem termicznych mostków, gdzie będziemy tracić ciepło. To w dużym stopniu zniży wydajność okna pasywnego, w wyniku czego przestanie być już ono pasywne, ponieważ straci swoje najcenniejsze cechy.

Obok poprawnego montażu trzeba przemyśleć rozmieszczenie okien w projekcie domu. Kiedy zależy nam na całkowitym zastosowaniu właściwości okien pasywnych i czerpania z energii słonecznej. Usytuowanie okien od strony południowej lub północnej jest najkorzystniejsze. Dzięki temu unikniemy przegrzania i konieczności instalacji dodatkowej osłony przed nasłonecznieniem.

Okna PCV Toruń