Przeprowadzki Wrocław Usługi transportowe dla firm Lokalne przeprowadzki
Krajowe usługi transportowe
15 marca, 2017
Zabiegi usuwające cellulit Wyszczuplanie ciała Modelowanie sylwetki
Najskuteczniejsze sposoby redukcji tkanki tłuszczowej
16 marca, 2017

Kierowcy karetek muszą kończyć specjalistyczne kursy

Kursy na karetki pogotowia szkolenia dla kierowców karetek

Czy zajmuje się kierowca karetki?

Nie istnieje prawdopodobnie osoba, która nie zaobserwowałaby sanitarki jadącej na sygnale. Nie tylko z powodu znanego odgłosu, jaki robi na ulicy, ale także ze względu na ważność sytuacji. Karetka na sygnale oznacza albowiem jedno: w środku jest poszkodowany wymagający pilnie pomocy, gdyż w niebezpieczeństwie jest jego zdrowie lub życie. Ratownicy medyczni – oczywiście – są konieczni, jednakże kierowca pogotowia również pełni istotną rolę. Co konkretnie robi? Inaczej mówiąc: czym naprawdę zajmuje się osoba, która zasiada za kierownicą pojazdu uprzywilejowanego?

Głównym jego celem jest transportowanie chorych osób, które wymagają bezzwłocznej pomocy bądź rehabilitacji, do szpitala bądź innej placówki leczniczej. Przewozi również materiały medyczne, które wymagają profesjonalnych warunków przewozu. Kierowca ambulansu przejmuje wezwania od osób zatrudnionych w dyspozytorni. To oni informują go, w które miejsce musi się natychmiast udać, ile pacjentów wymaga pomocy itp. Jeżeli jeździ indywidualnie oraz natrafi na wypadek, jest upoważniony udzielić poszkodowanym pierwszej pomocy. Kierowca pomaga również ratownikom umieszczać chorych w sanitarce (z wykorzystaniem noszy).

Czego wymaga się od kierowcy karetki?

Ewidentnie prócz udzielenia pomocy osobie poszkodowanej, egzekwuje się od kierowcy pogotowia, ażeby unikał ryzykownych manewrów na drodze. Nadrzędnym obowiązkiem jest nieszkodzenie pacjentowi, który jest transportowany do placówki medycznej. Kierowca jadący ambulansem jest zobligowany do zachowania jej w dobrym stanie technicznym, w czystości oraz w gotowości do niezwłocznego wyjazdu do chorego. Raz po raz musi koniecznie trzymać łączność ze stacją medyczną. Kiedy jedzie już karetką, musi dosyć wcześnie zasygnalizować pozostałym kierowcom, że wyrusza z nagłym przypadkiem. Chodzi tu o sygnały akustyczne i wizualne. Każdy kierowca karetki musi obowiązkowo wcześniej ukończyć specjalistyczny kurs dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych, ażeby móc w ogóle zacząć pracę w niniejszym zawodzie. Takie szkolenia są oferowane przez ośrodki kształcenia kierowców. Należy mieć prawo jazdy z właściwej kategorii, skończone 21 lat, dokument od lekarza medycyny pracy oraz psychologa o nieistnieniu żadnych przeciwwskazań zdrowotnych, wykazać się doświadczeniem w prowadzeniu samochodu, jak również posiadać przydatne predyspozycje emocjonalne.

Czy opłaca się robić kurs na kierowce pogotowia?

Wszystko zależy od tego, czego się spodziewamy po tymże zawodzie. Należałoby początkowo upewnić się, że mamy właściwą wiedzę z warunków w których się go wykonuje. Kierowca ambulansu widuje się z chorymi zakaźnie, więc pogorszyć się może także jego zdrowie. Co więcej jest wystawiony na głęboki stres w trakcie prowadzenia sanitarki. Istnieje spore zagrożenie, że ulegnie wypadkowi jeżdżąc z rannym z ogromną prędkością. Na dodatek kierowcy asystują przy przenoszeniu pacjentów do szpitala lub podobnych instytucji. Może to prowadzić do zranień kończyn, barków bądź kręgosłupa. Co istotne – praca bynajmniej nie odbywa się w regularnych godzinach. Tu właściwie przyjdzie zmierzyć się z systemem 12-godzinnym. Następnym podłożem stresu są kryzysowe sprawy życiowe pacjentów, z jakimi kierowcy karetek mają kontakt przez cały dzień.

Częstokroć mocno oddziałuje to na ujemne usposobienie, jest przyczyną melancholii albo przynajmniej zaniżonego nastroju. Bez wątpienia trzeba ukończyć kurs na kierowcę karetki wtedy, kiedy mamy pewność, iż pochłania nas jedynie niniejszy fach i jesteśmy silni psychicznie.

Na jakie komplikacje są narażeni kierowcy karetek?

Najbardziej na niezdrowy hałas (syreny sygnalizacyjne), styczność z izotopami radioaktywnymi (istnieje możliwość napromieniowania), wypadki (m in. prowadzenie ambulansu z dużą prędkością, przebieganie skrzyżowań mimo czerwonego światła), kłopotliwe wyniki oddziaływania środków oczyszczających, mikroorganizmy chorobotwórcze (jakie potrafią egzystować, m in. we krwi), nadmierny wysiłek fizyczny oraz wymuszoną pozycję w trakcie prowadzenia pojazdu, noszenia chorych. Niezwykle istotnym (oraz jednocześnie destrukcyjnym) czynnikiem jest stykanie się z umierającymi pacjentami lub zmarłymi, co potęguje zasadniczo stan napięcia wewnętrznego. Kierowca ambulansu może także ulec odmiennym urazom, np. tym, jakie wywołają sami chorzy. Ma to miejsce w przypadku poszkodowanych chorych psychicznie.

O tym trzeba wiedzieć!

Comiesięczne wynagrodzenie kierowcy ambulansu mieści się w obrębie 3.000 zł brutto oraz jest uzależnione od różnych czynników, przykładowo lat pracy, możliwości finansowych szpitala albo regionu. Przełożony zwraca szczególną uwagę na kwalifikacje oraz zdolności, jakie zatrudniony mógł wypracować wcześniej na analogicznym stanowisku. Uprawnienia do kierowania sanitarką można nabyć tylko na fachowym kursie, zaś zleceniodawcy patrzą na nie przychylnym okiem. Zwykle do wykonywania tego zawodu jest nieodzowne średnie wykształcenie oraz pozytywnie ocenione psychotesty. Praca kierowcy ambulansu jest pracą niezależną, innymi słowy, iż wyłącznie osoba kierująca takim pojazdem jest za niego całkiem odpowiedzialna. Planujesz dowiedzieć się więcej o kursach dla kierowców sanitarek? wejdź tutaj – Kursy i szkolenia dla kierowców