Dywany nowoczesne wełniane dziecięce wyposażenie domu
Nowoczesne dywany dla Ciebie – szeroki wybór i doskonała jakość
7 września, 2016
Pożyczka przez internet bez zaświadczeń na konto - Pożyczki przez internet bez zaświadczeń na konto - Szybka pożyczka
Potrzebujesz pieniędzy? Pożyczka przez internet jest dla Ciebie!
18 września, 2016

Masz tylko godzinę, aby znaleźć klucz!

Escape room - Escape room Toruń - Dom Kłódek Toruń

Dlaczego gra escape room stała się tak popularna w naszym kraju?

Ostatnimi czasy na dominującym miejscu były rozrywki odbywające się za pośrednictwem Internetu, które nie miały de facto nic wspólnego z rzeczywistością. Co ważne – w ekspresowym tempie wyparły gry planszowe, prawdziwe szachy, scrabble itp. Paru użytkowników zasiadało przy swoich laptopach w domu na niezliczone godziny oraz wpadało w nierealny świat (z myszkami takiej wydajności, iż ciężko było normalnej osobie nadążyć wzrokiem za kursorem). Efekt był taki, że zależności międzyludzkie w sporym zakresie przeniosły się właśnie tam. Miały miejsce okoliczności, w których osoby mieszkające w tym samym budynku (np. na pierwszym oraz drugim piętrze), zamiast spotkać się twarzą w twarz, przesyłały sobie sms-y, korespondowały ze sobą na Facebook’u albo grały ze sobą w sieci. Z jednej strony można dyskutować o znacznym wpływie technologii na życie każdego człowieka, z innej – o bierności, lenistwie oraz zaraźliwej nieczułości na innych.Wyjątkowym projektem okazała się osobliwa rozrywka escape room. Swoje początki posiada wprawdzie w świecie zabaw wirtualnych, jednak później przeszła ważne transformacje. Oparta była jedynie na tekście wyświetlającym się na ekranie peceta, który dotyczył opisu pomieszczenia i zamiaru: ucieczki z niego. Sama treść sprawiała, że gra ekscytowała od samego startu. Na przestrzeni kolejnych lat gra escape room została przeniesiona do scenariuszy gier online. Dopracowano grafię i tym samym przyszła era „point and click”, czyli rozgrywek toczonych przed monitorem komputera z myszką w ręku. Zabawa Escape room dotarł także do Polski i spotyka się każdego dnia z coraz szerszym zainteresowaniem. W niej nie ma miejsca na znane scenariusze czy przeciętne dialogi. Gracz jest przeniesiony do określonego pokoju, w którym spotyka się z innymi graczami.
Znajdują się tam ciekawe przedmioty, trzeba wyjaśnić trochę skomplikowanych zagadek, dowieść umiejętności logicznego myślenia oraz pomysłowością. Escape room to gra akcji, która rozstrzyga się na żywo. Podstawowy punktem wszystkich przedsięwzięć jest opuszczenie pokoju wraz z przyjaciółmi. Wydaje się, iż to wszystko jest znane. Gracze jednak mają określony czas na wydostanie się z pomieszczenia.

Co trzeba zrobić, aby wydostać się z pokoju?

Na początku wszyscy gracze, którzy wybrali dokładny termin oraz porę, zostają zatrzymani w pokoju. Muszą zbadać całe pomieszczenie. A odszukać w nim można niewątpliwie mnóstwo dziwnych rzeczy! Gracze posiadają od 45 minut do godziny, aby rozwiązać wszystkie zagadki i opuścić pomieszczenie. Klucz może być schowany dosłownie wszędzie. Każdy pokój to całkowicie odmienna struktura zabawy. Scenarzyści dopracowali je w najmniejszych szczegółach, by dostarczyć świetnej rozrywki i fascynować do samego końca. Nie wszystkim udaje się zbiec z z escape room. Wtedy przychodzi osoba sprawująca pieczę nad pokojami i je otwiera. Na tymże etapie towarzysze zabawy mogą od niej otrzymać informacje, jak trzeba było się wydostać albo odpowiedź pozostaje zagadką. Ciekawostką jest z pewnością fakt, że uczestnicy sami muszą poznać historię pokoju – nikt im tego nie przekazuje. Zdarza się, że gracze potrafią wprawić w zdumienie samych autorów zagadek oraz rozstrzygają je w niestandardowy sposób, a mianowicie taki, którego nie przewidział scenariusz. Ważnym wymogiem jest nieużywanie siły, aby uciec z pokoju.

Garaż słynnego żużlowca czy Smerfowa Kraina?

Pierwszym wariantem pokoju jest „Garaż słynnego żużlowca”. Scenariusz zakłada, że zainteresowani zakradają się do warsztatu słynnego żużlowca i próbują poznać tajnik jego zwycięstw. Ściślej mówiąc mają odnaleźć ukryty „skarb” w 60 minut, ale okazuje się nim nie tajemnica sportowca, lecz klucz do normalnych drzwi, które zatrzasnęły się za nimi. Czy gracze dadzą się zdemaskować? Czy zachowają przytomność umysłu i uciekną z pokoju? Innym typem pokoju jest „Czar PRL-u”. Drzwi, które się zatrzasnęły, okazują się tunelem do podróży między wymiarami i gracze przemieszczają się kilkadziesiąt lat wstecz. By powrócić do swoich czasów muszą rozwiązać wszelkie tajemnice i uciec z pomieszczenia. Czy „za komuny” ludziom lepiej się „powodziło”? Jakie składniki znajdują się w eliksirze szczęścia? Trzeci rodzaj pokoju nawiązuje do słynnej historii o Smerfach i nazywa się „Smerfowa Kraina”. Scenariusz opiera się na ujęciu smerfów przez nikczemnego czarownika Gargamela do swojego ciemnego zamku. Tam robi eliksir, który ma na zawsze wyeliminować wszystkie niebieskie istoty. Za jednym ze elementów musi udać się w podróż i to jest jedyny czas, aby ocalić porwane smerfy. W zamku skrywa się wiele pułapek, a uczestnicy są jedyną nadzieją na wyzwolenie. Ostatni pokój, posiada nazwę: „Tajemniczy pokój nr 4”, to pomieszczenie, które dopiero co przenosi się do innego wymiaru. Niczego więcej nie można dowiedzieć się przed wejściem do niego. Czy ktoś jest chętny? Escaping room można zarezerwować na szczególne okoliczności (np. na urodziny, wieczór kawalerski) a dla pracowników korporacji, aby połączyć ich oraz pobudzić do kreatywnego działania. Dom Kłódek w Toruniu może także przygotować indywidualną propozycję, czyli przystosowaną do oczekiwań przyszłych graczy. Zapraszamy na stronę Domu Kłódek w Toruniu: Escape Room Toruń.