Układanie kostki brukowej Toruń
9 lutego, 2021
Firma sprzątająca dla firmy – ile to kosztuje
11 lutego, 2021

Odpowiednie powietrze w pracy czy w domu, wpływa nie tylko na świetne samopoczucie, ale też na naszą wydajność. Dobra jakość powietrza oraz optymalna temperatura, wyznaczają fundament naszego komfortu i pozytywnie wpływają na zwiększoną motywację i chęć wykonywania zadań. Aby zagwarantować sobie komfortowe warunki często rozważamy zakup klimatyzacji. Jako niewątpliwy zwycięzca wśród innych wentylatorów, klimatyzacja najefektywniej kontroluje temperaturę wewnątrz domu gwarantując nam komfort podczas upałów. Jedynym minusem takiego rozwiązania jest to, że klimatyzacja schładza powietrze, które już jest wewnątrz i nie zapewnia dopływu świeżego powietrza. Z tym problemem świetnie sprawdza się mechaniczny system wentylacji, czyli rekuperacja. Na czym polega rekuperacja i dlaczego dobrze jest łączyć rekuperację z klimatyzacją? A to dlatego, aby uzyskać jak najwyższy komfort.

Rekuperacja i klimatyzacja – co to jest?

Nowoczesna klimatyzacja odpowiada za utrzymanie przyjemnej temperatury wewnątrz budynku szczególnie latem, gdy walczymy z uderzeniami upałów. Nowoczesne klimatyzatory pozwalają nam na ustawienie najbardziej komfortowej temperatury we wnętrzu domu, gwarantując chłód i komfort cieplny niezależnie od tego, jak gorąco jest na zewnątrz. Jego system działania opiera się na wyziębianiu powietrza do wybranej temperatury. W mieszkaniach i domach z reguły wykorzystywanymi klimatyzacjami są klimatyzatory split. Ich wewnętrzna część odpowiada za oziębianie powietrza wewnątrz, natomiast ich zewnętrzna część usuwa ciepło z budynku. Szczególnie nowoczesna klimatyzacja wyposażona jest w systemy eliminujące kurz, roztocza oraz alergeny i bakterie. Funkcja chłodzenia nie oznacza, że klimatyzacja przydaje się tylko w trakcie lata. Sporo klimatyzatorów potrafi również nagrzewać powietrze. Nie wyręcza to rzecz jasna zimowego ogrzewania oraz innych grzewczych systemów, ale nadaje się w okresie przejściowym.

Nowoczesna rekuperacja ma swoje zastosowanie w zakresie wentylacji mieszkań. Na temperaturę wewnątrz oddziałuje wiele okoliczności, a koszty ogrzewania i chłodzenia mieszkań wynikają ze strat cieplnych. Zazwyczaj wentylacja odprowadza powietrze ciepłe i pobiera z zewnątrz powietrze zimne. Dla regulacji temperatury we wnętrzu domu czy mieszkania, zimne powietrze należy rozgrzać, na co wykorzystywana jest znaczna ilość energii stworzonych do tego urządzeń. Ekonomicznym rozwiązaniem jest instalacja nowoczesnej rekuperacji. Rekuperator pozyskuje ciepło z wentylacji. Z tego powodu rekuperator nagrzewa wpływające chłodne powietrze, wykorzystując ciepło wylatującego powietrza. Tym sposobem zmniejsza zapotrzebowanie na ocieplanie powietrza z dodatkowego źródła. Dodatkowo rekuperator posiada specjalne filtry, które osłaniają jego wentylatory i tym samym oczyszczają powietrze wprowadzane do budynku.

Klimatyzacja z rekuperacją – na utrzymanie komfortu

Klimatyzacja czy rekuperacja – co wybrać? Zastanawiamy się, na który z tych systemów lepiej się zdecydować. Jeśli decydujemy się na zakup któregoś z nich, najlepiej najpierw pomyśleć o rekuperacji. Odpowiednia wentylacja powietrza reduluje nasze potrzeby na dogrzanie oraz chłodzenie pomieszczeń czy też filtruje powietrze. Daje nam wysoką oszczędność oraz ochronę przed alergenami, wilgocią i zanieczyszczeniami, a do tego ciągle świeże powietrze. Klimatyzator natomiast dba o nasz termiczny komfort. Najlepszym systemem dostarczania komfortu we wnętrzu pomieszczeń jest połączenie tych dwóch systemów i zakup rekuperacji z klimatyzacją. Nowoczesna klimatyzacja i rekuperacja w jednym stanowi dodanie zysków z instalacji wentylacji i klimatyzacji. Rekuperacja ma również dobry wpływ na systemy grzewcze, dlatego instalacja rekuperacji będzie świetnym rozwiązaniem o każdej porze roku.

Zalety instalacji nowoczesnej klimatyzacji z rekuperacją

Montaż systemu rekuperacji i klimatyzacji posiada wiele widocznych zalet. Największą z nich jest termiczny komfort we wnętrzu domu oraz dostęp czystego i świeżego powietrza, bez konieczności otwierania okien. Bez względu na sposób pracy systemów, trzymamy pod nadzorem temperaturę oraz usuwany występowanie nieprzyjemnych przeciągów. Dodatkowo korzystając z nowoczesnej klimatyzacji i rekuperacji minimalizujemy koszty wychładzania oraz dogrzewania mieszkania, za sprawą gwarantowanej wysokiej energooszczędności. Brak potrzeby otwarcia okien do wentylacji wnętrza oznacza, że możemy odciąć się od gwaru ulicznego. Używanie systemu ma również dodatni wpływ na samopoczucie oraz zdrowie. W ten sposób regulowany jest poziom wilgoci powietrza, co oznacza, że nie ryzykujemy rozwoju grzybów i pleśni. Te wskazane zalety mówią o dobrej jakości systemów. Ich dobry wpływ na komfort panujący wewnątrz budynku przekonuje tego, że warto zastanowić się nad kupnem klimatyzatora z rekuperacją.

Klimatyzatory