Prowadzenie księgowości
9 lutego, 2021
Jak działa klimatyzacja z rekuperacją – co wybrać ?
10 lutego, 2021

Nawierzchnia na podjazd – która najlepsza?

Bazą trwałego podjazdu pod dom jest solidne wykończenie, jakie będzie służyło przez lata. Ciężar wywołany stałym użytkiem wymaga by nawierzchnia była odporna i nie zniszczała zbyt prędko. By stworzyć solidny podjazd potrzeba nie tylko właściwego przystosowania to znaczy podbudowy, żeby uniknąć zapadania się, ale również najlepszych materiałów do wykonania podjazdu. Wśród zwykle wybieranej nawierzchni podjazdu są te, ułożone z kostki brukowej, z kamienia oraz z dekoracyjnego betonu. Która nawierzchnia na podjazd jest najlepsza? Wszystkie mają swoje zalety i wady, z uwagi na to przed wyborem warto zorientować się w ich właściwościach.

Podjazd i chodniki z kostki brukowej

Kostka brukowa to wciąż jeden z popularniejszych i niekosztownych materiałów, z których rozkładana jest nawierzchnia na podjazd. Swoją popularność osiągnęła nie tylko dzięki cenie, ale również wielobarwnością i dostępnością, a nawet wielokształtnością. Ze względu na te cechy możemy wykonać estetyczny podjazd, jaki okaże się zarówno funkcjonalny, jak i przyjemny w odbiorze. Dopasowanie formy zdecydowanie ułatwia rozmieszczenie kostki zgodnie z budową terenu. Natomiast szeroka dostępność w praktycznie każdym sklepie prowadzącym sprzedaż produktów budowlanych sprawia, że nie trzeba przejmować się dostawami lub dodatkowym kupnem, w momencie, gdy było zbyt mało kostek. Cenę kostki brukowej również można dopasować do do swojego budżetu biorąc pod uwagę obszerną ilość wzorów. Z technicznego punktu widzenia kostka brukowa jest niezwykle wytrzymała na warunki atmosferyczne, zmiany temperatury i wysoki nacisk pojazdów, a także jest prosta w czyszczeniu.

Warto jednak wiedzieć, że nawierzchnia z kostki brukowej ma też swoje minusy. Główną niekorzyść ma wpływ warunków pogodowych. Ze względu na opady czy nadmierne promienie słoneczne kostka brukowa może z czasem zmieniać kolor, co sprawia, że traci swoją estetykę. Zdarza się też niekiedy tak, że nieplanowane rośliny jak porosty i chwasty wybijają się między szczelinami i wyrastają, ujmująco wpływając na wygląd podjazdu z kostki brukowej, a wyrywanie ich może pochłaniać sporo czasu. Co więcej, żeby podjazd z kostki brukowej był trwały musi być położony we właściwy sposób, co często wpływa na koszt zaangażowania do tego profesjonalistów. Układanie kostki Toruń

Podjazd i chodniki z kamienia

Przygotowanie podjazdu z kamienia przyciąga do siebie głównie trwałością. Raz wykonany podjazd z kamienia pozostanie na swoim miejscu przez wiele lat. Co więcej dzięki zwyczajnym barwom kamienia, stworzony z niego podjazd nabierze swoistego wyglądu, jaki w interesujący sposób podkreśli wygląd ogrodu i samego domu. Zazwyczaj podjazdy z kamienia są traktowane jako wyjątkowo eleganckie. Ważnym elementem jest też naturalność kamienia. Dzięki swoim właściwościom doskonale przepuszcza wodę. Ta metodą osiągamy dodatkową zaletę, czyli brak odkładającej się na wody.

Decydując się na podjazd z kamienia, należy pamiętać, że kluczową rolę odgrywa tutaj rozmieszczenie, żeby podjazd był wytrzymały i żeby pełnił swoją rolę przez długi czas. Należy unikać zostawiania sporych przerw pomiędzy nimi, z uwag na to lepiej rozmieścić je jak najbliżej jeden obok drugiego, a szczeliny uzupełnić mieszanką cementu i piasku. Nieodpowiednio rozmieszczony kamień nie utrzyma swojej funkcji odprowadzania wody, co prowadzi do odkładania się kałuż i zastoin. Co więcej zwyczajna nierówność kamienia powoduje, że ciężko czyścić taki podjazd, a w zimie ciężko się go odśnieża.

Podjazd i chodniki z betonu dekoracyjnego

Beton dekoracyjny tworzymy dzięki stemplowaniu (odciskaniu) go przy użyciu specjalnych form lub stempli. W ten sposób możemy uzyskać ładne kształty i wzory, a nawet specjalne faktury, jakie łatwo możemy dopasować do charakteru ogrodu czy domu. Wykonanie nawierzchni z dekoracyjnego betonu daje możliwość wykonania wyjątkowo estetycznego podjazdu. Warto dodać, że obecne sposoby produkcji umożliwiają także nadaniu betonowi koloru. Główną korzyścią dekoracyjnego betonu jest jego solidność i odporność na niszczenie i warunki atmosferyczne. Bez trudu da się utrzymać go w porządku, ale w po zastosowaniu dekoracji, potrzebna będzie konserwacja, żeby beton nie tracił wybranego koloru.

Kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny – co wybrać??

Tak samo kamień, kostka brukowa i beton mają swoje zalety i wady. Przy wyborze materiału powinniśmy kierować się przede wszystkim funkcjonalnością, wytrzymałością i estetyką. Sądząc po tym, na którym z tych elementów zależy nam najbardziej, od tego powinniśmy uzależnić swój wybór. Zachowanie czystości jest ważne, dlatego kamień może nie sprawdzić się u osób, dla których ważna jest łatwość mycia. Natomiast jeśli zależy nam na estetyce, kostka brukowa i beton dekoracyjny będą mniej dobrym wyborem. Aby nawierzchnia podjazdu prezentowała się bardzo dobrze, należy jednak pamiętać o właściwym przygotowaniu, ponieważ bez niego żaden z tych materiałów nie sprawdzi się w 100 procentach.

 

Usługi brukarskie Toruń