Fryzjer ślubny Toruń - Damski salon fryzjerski w Toruniu
Fryzjer Toruń
19 sierpnia, 2019
Endermologia Toruń - odchudzani -usuwanie cellulitu i skuteczne odchudzanie
Endermologia LPG
24 sierpnia, 2019

Klimatyzacja do biura Toruń

Klimatyzacja Toruń -klimatyzatory - serwis klimatyzacji do domu i biura

Klimatyzacja to co raz częstsze rozwiązanie stosowane już nie tylko w biurach, ale także w domu. Z upływem lat, zakup klimatyzatora jest co raz bardziej osiągalna dla każdego. Klimatyzator w domu ma pozytywny wpływ przede wszystkim na warunki temperaturowe, ale również na stopień wilgoci i jakość powietrza. Co raz częściej klimatyzator jest także użytkowany zimą w formie urządzenia grzewczego. Nikogo więc nie dziwi jego wzrost popularności.

Regulacja powietrza

Klimatyzacja korzystnie oddziałuje na jakość powietrza w domu, dzięki wmontowanym filtrom, które wyłapują szkodliwe cząstki alergenów, pyłków czy kurzu. To sprawia, że poza kontrolą temperatury, klimatyzator wspiera oczyszczanie powietrza. Nie wolno jednak rezygnować z wentylacji pomieszczeń. Klimatyzacja nie może jej zastępować. Wspólna praca klimatyzacji i odpowiednia wentylacja zmniejsza ryzyko zawilgocenia budynku, które sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni.

Najlepsze warunki działania

Człowiek sprawnie funkcjonuje w dogodnych warunkach. Najkorzystniejsza temperatura waha się między 23 a 26°C. Także poziom wilgoci ma znaczenie i najlepiej aby mieścił się w granicach 40-60%. To są najbardziej komfortowe warunki, w jakich ciało nie marznie i jednocześnie nie poci się.

Do regulacji temperatury trzeba podchodzić z ostrożnością. Zalecane jest, by rozbieżność temperatur między pomieszczeniami nie były większe niż 8°C. Inaczej praca klimatyzacji naraża na dolegliwości, takie jak: przeziębienia, zapalenie zatok czy gardła.

Warto też ograniczyć podmuchy powietrza i przeciągi. Nie należy kierować nawiewu prosto na domowników, a jego szybkość nie powinna być mniejsza od 0,2 m/s, by nie narażać się na dolegliwości.

Ekonomiczny klimatyzator

Zakup jakiegokolwiek klimatyzatora domowego powinno poprzedzać dobre rozeznanie. Warto poznać energetyczną klasę urządzenia i sezonową efektywność grzania lub chłodzenia. W tym przypadku im wyższe wskaźniki, tym mniej energii wykorzystuje klimatyzator.

Zwykle najlepszą klasę energetyczną (A+++) posiadają te najbardziej efektywne i kosztowne klimatyzatory. Warto jednak zastanowić się nad kwotą, jaką przeznaczy się na zakup, ponieważ tańsze klimatyzatory, zazwyczaj mają niższą klasę, ze względu na co są droższe w użytku i częściej potrzebują napraw.

Aby funkcjonowanie klimatyzatora było jak najbardziej oszczędne i wydajne należy zadbać o właściwą izolację ścian, stropów, przegród budowlanych i szyb okiennych, żeby odbijały promienie słoneczne. Dodatkowo, dobrym sposobem jest montaż żaluzji czy rolet, które pomogą w zachowaniu temperatury, zatrzymując lub odbijając promienie słońca.

Rodzaje klimatyzatorów

Na rynku można znaleźć kilka rodzajów klimatyzatorów. Odróżniają się pod względem wielkości, sposobu pracy, pobierania energii czy nawet mobilności, co sprawia, że można je dobierać zgodnie z potrzebami.

  • Klimatyzator split – najczęściej stosowany klimatyzator domowy. Zbudowany jest on z dwóch elementów: jednostki wewnętrznej, czyli parownika i skraplacza, czyli jednostki zewnętrznej. Taki typ klimatyzacji można kupić również w formie multisplit, która od standardowej wersji odróżnia się tym, że do pojedynczej jednostki zewnętrznej można podłączyć kilka (maksymalnie 5) wewnętrznych części, na przykład w różnych pomieszczeniach. Klimatyzacja ścienna w formie split jest często montowana w domach, ze względu na dość cichą pracę, zajmuje niewiele przestrzeni i ma estetyczny wygląd.
  • Klimatyzator przenośny – to równie często wybierana klimatyzacja do domu. Zbudowana jest z jednej części, przez co pracuje głośniej. Jego podstawową zaletą jest to, że można ustawić urządzenie w dowolnym miejscu oraz zabranie go, gdy nie będzie potrzebny. Minusem jest przewód, który trzeba wystawić na zewnątrz (np. przez otwarte okno), aby odprowadzał ciepło. Z tego powodu są trochę mniej efektywne.

Pozostałe rodzaje klimatyzatorów, na przykład: klimatyzatory kasetonowe, kanałowe, czy okienne, sprawdzają się w większych budynkach,: w zakładach przemysłowych czy biurach. Potrzebują znacznie większej przestrzeni oraz zużywają znacznie więcej energii.

Jak długo będzie działać klimatyzacja w domu?

Sprawny, regularnie oczyszczany i odpowiednio eksploatowany klimatyzator może pracować w domu nawet przez 25 lat. Jest to możliwe za pomocą częstych przeglądów, które zapobiegną albo usuną wszelkie występujące usterki. Przeglądy dobrze przeprowadzać dwa razy na rok, aby nie narażać się na kłopoty związane z defektem urządzenia, czy ewentualnym rozwojem pleśni lub grzybów. Żywotność klimatyzacji jest w dużej mierze zależna również od ceny i jakości sprzętu. Im lepsza klasa, tym dłuższa gwarancja sprawnego działania.

W przypadku wymiany klimatyzacji, wiele firm zajmujących się ich instalacją, oferuje utylizację zużytego urządzenia w cenie instalacji nowego. Jest to nie tylko wygodne, gdy zajmują się tym specjaliści, ale również bezpieczne, dlatego że sprzęt usuwany jest we właściwych warunkach.

Koszt klimatyzacji do domu ?

Na cenę klimatyzatora w domu oddziałuje kilka czynników. Nie zalicza się do tego jedynie sam koszt sprzętu i jego montaż. Do wydatków trzeba doliczyć także przybliżoną wartość kosztów eksploatacji, a to przedsięwięcie długofalowe. Należy zastanowić się, czy warto wydać więcej pieniędzy na droższy sprzęt, który będzie tańszy w utrzymaniu, ze względu na lepszą sprawność (a więc rzadsze naprawy) i mniejsze zużycie prądu.