depilacja woskiem wszystko o zabiegu
Depilacja pach woskiem – jak depilować
29 sierpnia, 2020
Dentysta Toruń - RTG zęba - gabinet stomatologiczny
Radiologia dentystyczna
29 sierpnia, 2020

Klimatyzacja to co raz częstsze rozwiązanie stosowane już nie tylko w biurach, ale również w domu. Z roku na rok, zakup klimatyzatora jest jeszcze bardziej dostępny dla wszystkich. Klimatyzator w domu ma pozytywny wpływ przede wszystkim na temperaturę pomieszczeń, ale też na jakość i stopień wilgoci w powietrzu. W wielu domach klimatyzator jest także użytkowany zimą jako urządzenie grzewcze. Nikogo więc nie dziwi jego przyrost popularności.

Regulacja powietrza

Klimatyzacja korzystnie oddziałuje na jakość powietrza w domu, dzięki zawartym filtrom, które wyłapują szkodliwe cząstki alergenów, kurzu czy pyłków. To sprawia, że poza kontrolą temperatury, klimatyzator wspiera oczyszczanie powietrza. Nie należy jednak zapominać o wentylacji pomieszczeń. Klimatyzacja nie może jej zastępować. Wspólna praca klimatyzacji oraz odpowiednia wentylacja usuwa ryzyko zawilgocenia budynku, co sprzyja powstawaniu pleśni i grzybów.

Najlepsze warunki działania

Człowiek najlepiej funkcjonuje w dogodnych warunkach. Optymalna temperatura waha się między 23 a 26°C. Także poziom wilgoci ma wpływ i najlepiej aby był w granicach 40-60%. Są to najbardziej dopasowane warunki, w jakich ciało nie marznie i jednocześnie nie poci się.

Do regulacji temperatury trzeba podchodzić z rozwagą. Zalecane jest, aby rozbieżność temperatur między pokojami nie były większe niż 6°C. Inaczej praca klimatyzacji naraża na dolegliwości, takie jak: przeziębienia, zapalenie zatok czy gardła.

Warto również zredukować podmuchy powietrza i przeciągi. Nawiew nie powinien być skierowany prosto na domowników, a jego prędkość nie powinna być mniejsza od 0,2 m/s, by uniknąć dolegliwości.

Ekonomiczny klimatyzator

Zakup jakiegokolwiek klimatyzatora do domu powinno poprzedzać dobre rozeznanie. Warto poznać energetyczną klasę urządzenia oraz sezonową efektywność chłodzenia lub grzania. W tym przypadku im większe wskaźniki, tym mniej energii wykorzystuje klimatyzator.

Zazwyczaj najlepszą klasę energetyczną (A+++) posiadają te najbardziej efektywne i najdroższe klimatyzatory. Warto jednak rozważyć jaką kwotę wyliczy się na zakup, ponieważ tańsze klimatyzatory, zwykle mają niższą klasę, przez co są droższe w użytku i częściej wymagają napraw.

By działanie klimatyzatora było maksymalnie wydajne i oszczędne trzeba zadbać o odpowiednią izolację przegród budowlanych, ścian, stropów oraz szyb okiennych, aby odbijały promienie słoneczne. Ponadto, dobrym sposobem jest montaż żaluzji czy rolet, które pomogą w utrzymaniu temperatury, odbijając lub zatrzymując promienie słońca.

Rodzaje klimatyzatorów

Na rynku można znaleźć kilka rodzajów klimatyzacji. Różnią się pod względem wielkości, sposobu pracy, pobierania energii a także mobilności, co sprawia, że można je dobierać zgodnie z potrzebami.

  • Klimatyzator split – najczęściej montowany klimatyzator domowy. Zbudowany jest on z dwóch elementów: parownika, czyli jednostki wewnętrznej oraz skraplacza, czyli jednostki zewnętrznej. Taki typ klimatyzacji można dostać także w formie multisplit, która od standardowej wersji różni się tym, że do pojedynczej zewnętrznej jednostki można podłączyć kilka (maksymalnie 5) części wewnętrznych, na przykład w różnych pomieszczeniach. Klimatyzacja ścienna w formie split jest często montowana w domach, ze względu na stosunkowo cichą pracę, zabiera niewiele miejsca oraz ma elegancki wygląd.
  • Klimatyzator przenośny – to równie często kupowana klimatyzacja do domu. Zbudowana jest z jednego elementu, co sprawia, że pracuje głośniej. Jego główną zaletą jest możliwość ustawiania urządzenia w wybranym miejscu oraz usunięcie go, gdy nie będzie potrzebny. Wadą jest przewód, który musi być wystawiony na zewnątrz (na przykład przez otwarte okno), aby wypuszczał ciepło. Z tego powodu są nieco mniej efektywne.

Pozostałe rodzaje klimatyzatorów, na przykład: klimatyzatory kanałowe, kasetonowe czy okienne, są lepsze w większych budynkach,: w zakładach przemysłowych czy biurach. Potrzebują znacznie większej przestrzeni oraz zużywają stosunkowo więcej energii.

Ile lat posłuży klimatyzator w domu?

Dobrze działający, regularnie oczyszczany oraz właściwie użytkowany klimatyzator może pracować w domu nawet około 20 lat. Jest to możliwe za pomocą częstych przeglądów, które zmniejszą ryzyko albo usuną wszelkie występujące usterki. Przeglądy powinny odbywać się dwa do trzech razy w roku, żeby nie narażać się na problemy związane z defektem urządzenia, czy ewentualnym rozwojem pleśni lub grzybów. Żywotność klimatyzacji jest często zależna też od ceny i jakości sprzętu. Im lepsza klasa, tym dłuższa gwarancja sprawnego działania.

W razie wymiany klimatyzacji, znaczna część firm zajmujących się ich montażem, proponuje utylizację starego sprzętu w cenie montażu nowego. To oznacza nie tylko wygodę, gdy zajmują się tym specjaliści, ale też bezpieczne, ponieważ urządzenie usuwane jest w odpowiednich warunkach.

Cena klimatyzacji do domu?

Na koszt klimatyzacji w domu oddziałuje wiele czynników. To nie tylko cena sprzętu i jego montaż. Do wydatków trzeba dodać też przybliżoną wartość kosztów eksploatacji, a to przedsięwzięcie długofalowe. Trzeba zastanowić się, czy warto wydać więcej pieniędzy na droższy sprzęt, który będzie mniej drogi w utrzymaniu, ze względu na lepszą sprawność (a więc rzadsze naprawy) oraz mniejsze zużycie prądu.

klimatyzacja.torun.pl