Klimatyzacja do domu i biura montażi serwis
Klimatyzacje do biura – Montaż i serwis
29 sierpnia, 2020
Stomatologia estetyczna Toruń -zabiegi DSD implanty wybielanie zębów
Nowoczesne zabiegi w stomatologii
29 sierpnia, 2020

Zdjęcia RTG zębów u dentysty

Radiologia w gabinecie dentystycznym służy w głównej mierze trafnej diagnozie . Stomatolodzy przeprowadzają prześwietlenia RTG, aby mogli uzyskać potrzebne dane co do ułożenia oraz kondycji zębów w szczęce. Z reguły dzięki temu następuje dostrzeżenie dolegliwości, które nie są widoczne, w czasie podstawowego przeglądu kontrolnego.

Radiologia w gabinecie dentystycznym to RTG zębów. Z reguły takie prześwietlenia dzielą się na dwa rodzaje – wewnątrzustne oraz zewnątrzustne. RTG zębów wewnątrzustne, nazywane jest także zdjęciem punktowym zapisuje obraz 2 lub 3 zębów. Wartością zdjęcia punktowego jest to, że dokładnie pokazuje pojedyncze zęby, a to upraszcza stomatologowi diagnozę. Tymczasem zdjęcie rentgenowskie zębów zewnątrzustne odsłania cały komplet zębów. Wliczające się do tej grupy zdjęcie pantomograficzne pokazuje położenie zębów względem szczęki oraz względem siebie oraz zdjęcie cefalometryczne, boczne, co odtwarza obraz tkanek miękkich, zatoki przynosowej oraz podniebienia twardego.

W jakich przypadkach potrzeba badań radiologicznych w dentystyce

Zdjęcia rentgenowskie zębów u dentysty przydatne są dla różnych działów dentystyce. Najczęściej, fachowego skorzystania z radiologii, stomatolog potrzebuje w chirurgii stomatologicznej, implantologii, ortodoncji, protetyce oraz leczeniu kanałowym (endodoncja).

Rentgen zębów przynosi efekty diagnozowaniu chorób dziąseł, zębów, okołowierzchołkowych tkanek, stanów zapalnych, zmian przy kościach – w tym martwica, zwapnienia, torbiele – i zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego.

Zdjęcia RTG włączają się również jako bazowy element przed leczeniem oraz zabiegami, które wymagają wcześniejszego ustalenia położenia zębów. W taki sposób dentysta ortodonta diagnozuje wady zgryzu, a protetyk stwierdza, jak wielką przerwę powstałą po utraceniu zębów lub zęba, trzeba uzupełnić.

Jeżeli pacjent uczestniczył w nieszczęśliwym wypadku oraz doznał urazu szczęki lub zębów, dentysta również wysyła go na wykonanie badań radiologicznych. Rentgen zębów uwidacznia  ewentualne błędy czy powikłania – np. wskaże miejsce narzędzia, jeśli ugrzęzło ono w kanale zęba, a także jest przydatnym krokiem w diagnostyce nowotworów.

Zwykle dentysta zleca powtórzenie zdjęć radiologicznych po ukończeniu leczenia, by ocenić jego rezultat.

W jaki sposób przebiega RTG zębów u dentysty?

Obecnie w wielu gabinetach dentystycznych realizuje się zdjęcia RTG na miejscu na jednym spotkaniu podczas wizyty. To duże ułatwienie dla pacjentów, dlatego że nie muszą umawiać się na następną wizytę, czy specjalnie zgłaszać się do pracowni RTG. Wbrew obawom zrobienie zdjęcia rentgenowskiego zębów nie wzbudza dyskomfotu oraz nie oczekuje od pacjenta przygotowań. Wolno po prostu zjeść śniadanie, wypić oraz przyjąć swoje lekarstwa.

Obowiązującym wymaganiem przed badaniem RTG zębów jest zdjęcie wszelkich metalowych przedmiotów ze strefy szyi i twarzy. Dlatego na RTG u dentysty lepiej przyjść bez spinek oraz biżuterii, a chwilę przed badaniem trzeba ściągnąć protezy, okulary oraz słuchowy aparat.

Samo przeprowadzenie zdjęcia rentgenowskiego zębów u dentysty zajmuje raptem kilka sekund, tym bardziej, że obecnie przy postępie technologicznej, zwykle jest to już RTG w formie cyfrowej. Warto zauważyć, że dentysta, wykonujący RTG rozmawia z pacjentem oraz informuje go o wszystkich etapach przeprowadzanego zabiegu.

Prześwietlenia RTG budzą obawy, z powodu promieniowania. Promieniowanie X, jak powszechnie wiadomo, wpływa na organizm, natomiast nie ma powodów do obaw, dlatego że podczas wykonywania prześwietlenia RTG zębów u dentysty, nie jest to niebezpieczne dla zdrowia. Ciało pochłania znikomą dawkę, a do tego każdy pacjent ma na sobie specjalny fartuch ochronny. Należy pamiętać, by nie zapisywać się na RTG bardzo często, najlepiej nie częściej niż co pół roku, z tego względu trzeba przypomnieć sobie, kiedy wykonywało się je ostatnio. Prześwietleń RTG powinny unikać ciężarne kobiety, niezależnie od tego, czy mają je mieć przeprowadzone dla dentysty czy innego lekarza. Jeśli to nie jest absolutnie niezbędne lepiej, by ciężarna odpuściła badania.

Zalety cyfrowego RTG w stomatologii.

Ze względu na to, że RTG zębów da się przeprowadzić w gabinecie dentystycznym w metodą cyfrową, warto wspomnieć plusy takiego rozwiązania. Kilka lat temu podstawową rolę nośnika rentgena miała klisza, która zazwyczaj wymagała znaczną ilość miejsca oraz mogła bez trudu ulec uszkodzeniu czy nawet zniszczeniu.

W przypadku stomatologicznego RTG w formie cyfrowej nie trzeba się o to martwić, dlatego że pliki można bezpiecznie trzymać w pamięci komputera. To potrzebna zaleta, ponieważ pozwala ona na podawanie obrazu prześwietlenia RTG w dowolne miejsce, bez przymusu dźwigania pełnej dokumentacji badań radiologicznych. Dentysta może spojrzeć na nie oraz dowolnie powiększać zdjęcie. W takiej formie RTG jest zdecydowanie trwalsze, bo ciężko je zniszczyć.

Warto wspomnieć, że technika radiologii cyfrowej umożliwia rezygnację z wytwarzania odpadów, jakie powstają na skutek używania klisz rentgenowskich.

To badanie jest precyzyjne i świetnie sprawdza się w diagnozie stomatologicznej.

Dentysta Toruń