Dentysta Toruń - RTG zęba - gabinet stomatologiczny
Radiologia dentystyczna
29 sierpnia, 2020
kostka brukowa toruń - układanie i cennik
Nawierzchnia na podjazd – jaki materiał użyć
29 sierpnia, 2020

Nowoczesne zabiegi stomatologii estetycznej opiera się na wypracowanej przez lata wiedzy stomatologów i na rozbudowy technik i technologii stosowanych w leczeniu zębów. Zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej odbudowują piękno uśmiechu, a wiele z nich, osiągalna jest praktycznie od ręki podczas kilku, a czasem nawet jednej wizyty w gabinecie dentystycznym. Obecnie pacjenci mają do wyboru wiele technik, które zmniejszają przebarwienia i poprawiają wygląd i kształt zębów, a nawet wypełniają ewentualne braki. Dzięki temu każdy pacjent, jaki przyjdzie do stomatologa, opuszcza gabinet zadowolony z pięknego uśmiechu już w jeden dzień. Które nowoczesne zabiegi stomatologii estetycznej są przede wszystkim znane i na czym polegają?

Digital Smile Design (DSD)

Duża część pacjentów zastanawia się, jak będzie wyglądał ich uśmiech po zakończonym leczeniu zębów. Do niedawna na ostateczny efekt należało czekać aż do końca leczenia i zupełnego zarośnięcia się tkanek – w zależności od przeprowadzonych zabiegów stomatologicznych. Współcześnie istnieje możliwość poznania efektu pracy dentysty nim podejmie się leczenia. Sposobem tym jest Digital Smile Design (DSD), czyli cyfrowe projektowanie uśmiechu.

Jak to działa? DSD to współczesna, elektroniczna wizualizacja uśmiechu. Na podstawie materiałów pochodzących wprost od pacjenta – tj. kompletu zdjęć: uśmiechu na wprost i z profilu oraz zdjęć RTG – stomatolog przy użyciu specjalnego programu nanosi wszelkie zmniany. Przy pomocy tzw. linii referencyjnych dopasowuje kształt i kolory zębów i wpływ zmian na ogólny wygląd szczęki i twarzy pacjenta. Dodatkowo Digital Smile Design można wykonać mając już stworzony plan leczenia dentystycznego, więc pacjent obejrzy poszczególne kroki zmian albo użyć programu w roli przygotowania planu. Za pomocą cyfrowego projektowania uśmiechu pacjent może wyjaśnić dentyście jakiego efektu oczekuje, natomiast stomatolog wskaże pacjentowi, jakie nowoczesne zabiegi stomatologiczne będą konieczne do osiągnięcia wymarzonego efektu.

Implanty w jeden dzień

O tym, że trzeba uzupełniać usunięte zęby nie tylko ze względu na estetykę, ale i zdrowie zębów, już wiemy. Znaczna ilość pacjentów w tym celu decyduje się na wszczepienie implantu zębowego. Niestety dotąd, chociaż implanty są najtrwalszym i według stomatologów najlepszym pośród protez, cały zabieg trwał kilka miesięcy, dlatego że wszczepienie implantów stomatologicznych wiąże się długotrwałym czasem integracji kości z implantem. Nowoczesne zabiegi stomatologii estetycznej pozwoliły na praktyczne skrócenie tego czasu. Współcześnie możliwy jest zabieg wszczepienia implantów w jeden dzień.

Chociaż i w tym przypadku implant musi zrosnąć się z kością, co wymaga trochę czasu, za pomocą nowoczesnego zabiegu pacjent opuszcza gabinet stomatologiczny ze wszpaniałym uśmiechem w jeden dzień. Stomatolodzy opracowali w tym zakresie nowoczesną protetyczną odbudowę tymczasową, którą da się zaaplikować bezpośrednio na nowo wszczepiony implant jeszcze w ten sam dzień. Daje to dwie korzyści. Pacjent wychodzi z gabinetu dentystycznego z pełnym uśmiechem w jeden dzień. Tymczasowa proteza chroni implant ułatwiając jego łączenie z kością. Gdy już implant zęba w pełni połączy się z kością, pacjent przychodzi na następną wizytę, podczas której stomatolog zamienia uzupełnienie tymczasowe na stałą protezę.

Wybielanie zębów lampą Beyond u dentysty

Profesjonalne wybielanie zębów lampą Beyond jest następnym zabiegiem nowoczesnej stomatologii estetycznej. W zestawieniu z innymi sposobami wybielania zębów, użycie przeznaczone do tego lampy zapewnia znacznie lepsze efekty przy tylko pojedynczej wizycie. Wybielanie usuwa wszelkie przebarwienia powstałe w wyniku diety, ponieważ nawet w pełni zdrowe zęby mogą mieć, brzydki żółty odcień. Zaletą lampy Beyond jest technologia naświetlania, która usuwa większość przebarwień, a przy okazji pozbywa się do 97% bakterii. Dodatkową zaletą takiego nowoczesnego zabiegu stomatologii estetycznej jest również pozytywny wpływ na utwardzenie kompozytów stomatologicznych oraz zmniejszenie stanów zapalnych.

Co więcej sam zabieg wybielania u stomatologa jest niezwykle wygodny i nie zajmuje wiele czasu. Szczególnie funkcjonalnym elementem jest mobilność lampy, co pozwala dotrzeć do zakamarków jamy ustnej. Warto wiedzieć, że stomatolog może bez problemu regulować siłę światła i tym samym dopasować się do potrzeb pacjenta.

Korony protetyczne i licówki stomatologiczne

Piękno uśmiechu da się naprawić również za pomocą protetycznych koron i licówek stomatologicznych. Korony protetyczne służą zastąpieniu zębów np. po zabiegu endodontycznym pod mikroskopem lub do wstawienia jej na implancie. Zakłada się je w głownej mierze z uwagi na to, że rewelacyjnie imitują naturalne zęby. Wykonuje się je z porcelany lub cyrkonu, dzięki czemu są bardzo estetyczne.

Z kolei licówki stomatologiczne to niewielkie nakładki, jakie zakłada się od razu na powierzchnię zębów. Licówkami da się zakrywać trudne do usunięcia przebarwienia, np. w przypadku zębów martwych, co nie reagują na wybielanie. Licówki sprawdzają się również jako metodę poprawy minimalnych wad kształtu zębów. Zakładając licówki możemy ukryć np. przerwę między zębami (diastemę) lub ukruszony fragment zęba.

Dentysta Toruń cennik