Stomatologia estetyczna Toruń -zabiegi DSD implanty wybielanie zębów
Nowoczesne zabiegi w stomatologii
29 sierpnia, 2020
Piwo kraftowe - Maszyny rozlewnicze do piwa - minibrowary
Piwo z minibrowaru – maszyny do produkcji
30 sierpnia, 2020

Nawierzchnia na podjazd – jaki materiał użyć

kostka brukowa toruń - układanie i cennik

Podjazd z kostki brukowej, z kamienia czy z betonu dekoracyjnego?

Podstawą dobrego podjazdu pod dom jest wytrzymałe wykończenie, które sprawdzi się przez wiele lat. Obciążenie wywołane stałym użytkiem wymaga od nawierzchni, by była wytrzymała i nie zepsuła się zbyt prędko. By powstał trwały podjazd potrzeba nie tylko odpowiedniego przystosowania to znaczy podbudowy, aby uniknąć obniżania się, ale również najwyższej jakości tworzyw do stworzenia podjazdu. Wśród najczęściej wybieranej nawierzchni podjazdu wyróżniamy te, ułożone z kostki brukowej, z kamienia oraz z betonu dekoracyjnego. Jaka nawierzchnia na podjazd jest najlepsza? Wszystkie mają swoje wady i zalety, więc przed wyborem warto poznać ich właściwości.

Nawierzchnia na podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to wciąż jeden z bardziej znanych i jednocześnie niekosztownych tworzyw, z jakich rozkładana jest nawierzchnia na podjazd. Popularność kostka brukowa osiągnęła nie tylko dzięki cenie, ale także dostępnością, wielobarwnością, a nawet wielokształtnością. Dzięki tym cechom możemy wykonać estetyczny podjazd, jaki stanie się tak samo funkcjonalny, jak i ładny. Dostosowanie formy znacznie usprawnia rozłożenie kostki zgodnie z ukształtowaniem terenu. Z kolei całkowita dostępność w niemal większości sklepów prowadzących sprzedaż produktów do budowy sprawia, że nie trzeba przejmować się dodatkowym zakupem lub dostawą, w chwili, kiedy konieczne było dokupienie kostek. Cenę kostki brukowej również można dostosować do swojego portfela z uwagi na dostępną ilość wzorów. Z technicznego punktu widzenia kostka brukowa jest niezwykle wytrzymała na warunki atmosferyczne, zmiany temperatury i wysoki nacisk pojazdów, a do tego jest prosta w myciu.

Warto jednak pamiętać, że nawierzchnia z kostki brukowej ma też wady. Podstawową niekorzyść pochodzi z pogody. Ze względu na deszcze i śniegi czy przesadne działanie słońca kostka brukowa może z czasem tracić kolor, przez co traci swoją estetykę. Bywa tak, że niektóre rośliny jak chwasty czy porosty przebijają się między szczelinami i rosną, niekorzystnie oddziałując na wygląd podjazdu z kostki brukowej, a usuwanie ich może odbierać wiele czasu. Co więcej, by podjazd z kostki brukowej był trwały musi być wykonany w odpowiedni sposób, co zwykle naraża nas na koszt zatrudnienia do tego profesjonalistów.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Wykończenie podjazdu z kamienia przekonuje do siebie przede wszystkim trwałością. Raz ułożony podjazd z kamienia utrzyma się na swoim miejscu przez bardzo dużo lat. Co więcej zawdzięczając to naturalnym barwom kamienia, wykonany z niego podjazd nabierze charakterystycznego wyglądu, jaki w ciekawy sposób podkreśli wygląd ogrodu i samego domu. Z reguły podjazdy z kamienia są oceniane jako wyjątkowo eleganckie. Szczególnym elementem jest też naturalność kamienia. Dzięki swoim właściwościom dobrze przepuszcza wodę. Ta metodą zyskujemy dodatkową korzyść, w postaci braku odkładającej się na powierzchni podjazdu wody.

Wybierając podjazd z kamienia, należy wiedzieć, że główną rolę ma tutaj rozmieszczenie, aby podjazd mógł być trwały i aby spełniał swoje funkcje przez wiele lat. Należy unikać zostawiania sporych dziur między nimi, dlatego lepiej rozmieścić je jeden obok drugiego, a przerwy uzupełnić piaskiem z domieszką cementu. Niedpowiednio rozmieszczony kamień nie utrzyma swojej zalety odprowadzania wody, co prowadzi do tworzenia się zastoin. Ponadto normalna nierówność kamienia sprawia, że ciężko czyścić taki podjazd, a w zimie ciężko się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Dekoracyjny beton tworzymy dzięki odciskaniu (stemplowaniu) go przy pomocy specjalnych stempli oraz form. Taką metodą da się osiągnąć bardzo ładne wzory i kształty, a nawet specjalne faktury, które łatwo możemy dostosować do wyglądu ogrodu czy domu. Wykonanie nawierzchni z betonu dekoracyjnego daje możliwość stworzenia wyjątkowo estetycznego podjazdu. Warto wspomnieć, że obecne sposoby produkcji pozwalają też na nadanie betonowi koloru. Główną korzyścią betonu dekoracyjnego jest jego solidność oraz wytrzymałość na ścieranie oraz warunki pogodowe. Łatwo utrzymać go w czystości, jednak w po zastosowaniu dekoracji, konieczna będzie konserwacja, aby beton nie tracił dobrego wyglądu.

Co wybrać – kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny?

Jak widać zarówno kostka brukowa, kamień oraz beton mają wady i zalety. Decydując o zakupie materiału najlepiej kierować się głównie finkcjonalnością, wytrzymałością oraz estetyką. W zależności od tego, na którym z tych elementów zależy nam najbardziej, od tego najlepiej zmotywować swój wybór. Utrzymanie czystości jest istotne, dlatego kamień może nie być dobry dla osób, dla których ważna jest łatwość mycia. Z kolei jeśli skupiamy się na wysokiej estetyce, beton dekoracyjny oraz kostka brukowa będą mniej dobrym wyborem. By nawierzchnia podjazdu prezentowała się bardzo dobrze, trzeba pamiętać o właściwym przygotowaniu, ponieważ bez tego żaden nateriał nie sprawdzi się w 100 procentach.

kostka brukowa Toruń