Nawet efektywnie działająca metoda ogrzewania będzie nieskuteczna, gdy dom nie zostanie odpowiednio zaizolowany. Ciepło będzie uciekać. Ogromne straty są wynikiem niewystarczająco zaizolowanego poddasza. Dlatego kwestii izolacji nie należy umniejszać. Sposób termoizolacji domu jest istotna. Stosowane są różne produkty: najbardziej rozprzestrzeniony styropian czy ciesząca się coraz większą popularnością pianka poliuretanowa, nazywana dla ułatwienia pianką PUR.
Najczęściej spotykanym materiałem wykorzystywanym do zabezpieczania przed utratą ciepła z domów jest styropian. Posiada on dużo zalet:jest łatwy w montaży. Jednak nie nie jest polecany do ocieplania tych elementów domu, które są podatne na ogień – dotyczy to głównie elementów drewnianych. Jedną z możliwości jest wełna izolacyjna. Jest ona bardziej kosztownym rozwiązaniem, ale za to cenionym wśród specjalistów trudniących się ocieplaniem. Wełna jest niepalna, perfekcyjnie izoluje przed denerwującymi dźwiękami. Ocieplanie wełną wymaga jednak wzmocnionej konstrukcji dachu, bo ten materiał sporo waży. Wełnę należy chronić przed wodą poprzez zastosowanie materiałów zabezpieczających. Nie są to wszystkie możliwości termoizolacji domu. Z roku na rok, coraz większą popularnością cieszy się pianka poliuretanowa. Sprawdzi się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.
Poliuretan dostępny jest w licznych wersjach. Tworzy się z niego materiały izolujące rożnego rodzaju. Powstaje ona z połączenia dwóch składników: żywicy i utwardzacza, jakim jest izocyjanian. Związki te podgrzewa się i potem pod wpływem ciśnienia tworzy się pianka, którą wykorzystuje się do termoizolacji. Podczas natryskiwania pianka powiększa objętość i natychmiastowo wiąże się. Dzięki temu tworzy się jednorodna powłoka, która szczelnie wypełnia wszystkie szczeliny. Pianka doskonale przylega do niemal każdej powierzchni. Dodatkowe umocnienia są całkowicie niepotrzebne. Natryskiwanie pianki zajmuje niewiele czasu, kilka godzin wystarcza aby ocieplić dach.
Piankę dzieli się ze względu na różnice w strukturze. Wyróżnia się otwarto i zamknięto komórkową. Ta ostatnia stworzona została do zabezpieczenia budynków z zewnątrz. jest także świetnym produktem hydroizolacyjny, dlatego wykorzystywana jest do ocieplania fundamentów. Ocieplanie nią domu od wewnątrz także jest możliwe. Jest to bardzo lekki materiał. Jego porowata struktura sprawia, że ocieplana powierzchnia oddycha. Wykorzystuje się ją do izolacji wnętrz.
Pianka PUR jest niezwykle uniwersalna. Można nią ocieplać zarówno zewnętrze części budynku, jak i poddasza, ścianki działowe i posadzki. Stosowana jest jako materiał izolacyjny w budynkach jednorodzinnych i wielorodzinnych, budynkach wykorzystywanych w celach gospodarczych. Termoizolacja z pianki PUR jest przyjazne dla alergików. Powstała warstwa ocieplająca nie kruszy, dlatego nie jest niebezpieczna nawet dla wrażliwych osób. Pianka PUR jest nietoksyczna, nie oddziałuje negatywnie na środowisko. Warstwa pianki tworzy doskonałe zabezpieczenie przed utratą ciepła, w efekcie czego nadaje się do nowoczesnego, pasywnego budownictwa. Następną pozytywną cechą jest wodoodporność. Warstwa poliuretanu nie zmienia kształtu pod wpływem wody. Ocieplenie tego typu nie wymaga dodatkowego umocnienia warstwy izolującej, bo bardzo dobrze przywiera do drewna, betonu czy papy. Fachowcy od ocieplania domu wiedzą jak dużym problemem są mostki termiczne. Przez nie ucieka więcej ciepła. Wykorzystanie pianki poliuretanowej likwiduje ten problem. Pianka PUR tworzy niewymagającą spoin strukturę przez co nie ma konieczności docinania materiałów izolacyjnych. Daje to możliwość ocieplenia nawet skomplikowanej więźby dachowej i to w ekspresowym tempie. Porównując, izolacja z waty wymaga docinania i łączenia elementów oraz zaangażowania kilku osób.
Odpowiednie ocieplenie domu to wydatek który trzeba przeanalizować i odpowiednio wdrożyć. Przeanalizować trzeba wady i zalety każdego ze sposobów. Najczęściej stosowane materiały stosowane do izolacji od jakiegoś czasu mają poważnego konkurenta jakim jest ocieplanie metodą natryskową. Pianka poliuretanowa zyskuje w oczach fachowców, pozytywnie oceniają oni jej uniwersalność. Ogromnym plusem jest też krótki czas potrzebny na ocieplenie. Pianka poliuretanowa stosowana jest nie tylko w budynkach mieszkalnych, ale też jako ocieplenie budynków wykorzystywanych do chowu zwierząt.