Izolacja termiczna dachów i poddaszy ocieplanie pianką lub wełną
Izolacja termiczna poddaszy
17 września, 2020
Sklep internetowy stworzony przez WordPress
17 września, 2020

Okna pasywne Toruń

Okna energooszczędne w budownictwie pasywnym

Najwyższą zaletą budownictwa pasywnego jest wysoka energooszczędność, jaka pozwala na minimalizowanie kosztów grzewczych. Tym wśród najistotniejszych elementów oddziałujących na skuteczność tego typu budownictwa jest zastosowanie okien pasywnych. W czym tkwi różnica od innych okien? Pasywność charakteryzuje się w głównej mierze efektywną izolacją termiczną. Korzystne parametry cieplne sprawiają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach energooszczędnych zwykle nie przekracza 0,8 W/m2K. Warto dodać, że im niższą wartość przestawia ten współczynnik tym skuteczniejsza izolacja ciepła. Głębokość okien pasywnych wlicza się mniej więcej 88-120mm, natomiast ich pakiety szybowe przeważnie są pakietami trzyszybowymi. Dla większego rezultatu w budownictwie pasywnym stosowana jest również pianka poliuretanowa (PUR) o podobnych właściwościach termoizolacyjnych. Jeżeli chodzi o strukturę ram pasywnych okien, najczęściej to są okna o ramie drewniano-aluminiowej, drewnianej, PCV oraz aluminiowej.

Jakie są rodzaje okien pasywnych?

Szczególną popularnością w budownictwie pasywnym nadal cieszą się okna pasywne PCV. Tego typu okna są kupowane z uwagi na łatwy montaż, bezproblemowe zachowanie czystości oraz stosunkowo niski koszt. By okna z PCV były ocenione jako pasywne muszą sprostać kilku warunkom. Między innymi jest to wymóg posiadania sześciu wewnętrznych komór oraz aplikacja niezbędnych uszczelek, jakie chronią przed stratą ciepła, wilgocią oraz hałasem. Podobnie jest przy zastosowaniu pasywnych okien z drewna. Okna drewniane są najczęściej kupowane z uwagi na elegancję i estetykę. Zwykle, żeby były pasywne mają trzyszybowy pakiet z 2 komorami. Następnym rodzajem pasywnych okien są aluminiowe okna. Podobnie jak w przypadku pasywnych okien drewnianych i PCV muszą odpowiadać na określone wymogi, ale ich bazową zaletą jest zdolność produkcji w wybranych kształtach. Niestety w zamian za to mają mniej swoje właściwości termo izolacji, dlatego mniej stosuje się je w domach oraz budowlach mieszkalnych. Dla wzmocnienia zalet aluminiowych okien , warto nabyć drewniano-aluminiowe okna, jakie zawierają w sobie zalety okien drewnianych i aluminiowych.  W tego typu oknach ramy robione są z drewna w połączeniu z aluminiowym okuciem. W tym przypadku, drewno da się wymienić na PCV.

Zalety wyboru pasywnych okien

Rozmawiając o pasywnych oknach w głównej mierze kierujemy uwagę na ich możliwość termoizolacji. Niska strata ciepła jest dużą zaletą w porównaniu do do kosztów przekazywanych na utrzymanie najkorzystniejszej temperatury wewnątrz mieszkania. Niewielkie straty cieplne zapewniają pomniejszenie wykorzystania systemów grzewczych zimą oraz klimatyzacji w trakcie lata. Dzięki użyciu pasywnych okien mniej wydamy na dogrzanie domu albo ochłodzenie powietrza w ciągu upałów. To sprawia, że o ile wydatek łączący się z założeniem pasywnych okien będzie większy niż w przypadku niepasywnych okien, zyski wynikające z porządnej izolacji termicznej zwrócą nam wcześniejsze koszty. Poza izolacją termiczną należy dodać także o dobrej akustycznej izolacji. Właściwie zamontowane okna pasywne niezwykle dobrze odcinają nas od zgiełku z zewnątrz, dostarczając nam wysoki komfort. Dodatkową zaletą pasywnych okien jest ich wytrzymałość na warunki pogodowe. Niepodatność na promienie UV oraz opady, zapewnia nam optymalną temperaturę bez przegrzewania wnętrz oraz ochronę przed wilgocią oraz powstawaniem grzybów i pleśni. Warto zwrócić również uwagę na korzyści wynikające z budowy pasywnych okien. Dzięki swojej budowie są odporne na stłuczenia, z kolei wzmocnione okucia przeciwdziałają włamaniom. To gwarantuje nam bezpieczeństwo.

Co warto sprawdzić nabywając okna pasywne?

W kwestii nabycia pasywnych okien, najistotniejsze są najlepsze parametry oraz certyfikaty gwarantujące klasę danego produktu. Trzeba sprawdzić głębokość okna, współczynnik przenikania ciepła, ilość komór i szyb, wielkość ramy i materiał, z którego będzie ono wykonane. Warto także pomyśleć nad dostosowaniem okuć i uszczelek, jakie mają duży wpływ na termoizolację oraz bezpieczeństwo konkretnego okna. Nowoczesne okna pasywne zapewniają też właściwą wentylację. W ten sposób osiągniemy dostęp czystego powietrza oraz jednocześnie nie doprowadzimy do strat cieplnych.

Najistotniejszym elementem jest jednak montaż okna. Na nic zdadzą nam się doskonałe parametry pasywnego okna, wysokiej klasy materiały oraz antywłamaniowe okucia, gdy okno nie będzie wstawione we właściwy sposób. Warto w tym celu zdecydować się na skorzystanie z usług fachowca, który przeprowadzi montaż starannie. Niewłaściwy montaż prowadzi do tworzenia się mostków termicznych, którymi będzie uciekało ciepło. To w znaczny sposób zniży działanie pasywnego okna, w wyniku czego przestanie być już ono pasywne, bo zatraci swoje najcenniejsze cechy.

Tuż obok dobrego montażu trzeba rozplanować rozmieszczenie okien na etapie projektu domu. Jeśli zależy nam na optymalnym zastosowaniu właściwości pasywnych okien oraz czerpania z energii słonecznej. Umiejscowienie okien od strony południowej lub północnej jest najkorzystniejsze. Tak unikniemy przegrzania oraz potrzeby stosowania kolejnej osłony przed nasłonecznieniem.

Okna Toruń