Okna pasywne Toruń
17 września, 2020
Optymalizacja stron WWW na WordPress
17 września, 2020

Sklep internetowy stworzony przez WordPress

WordPress, jako jedna z najpopularniejszych oraz często wykorzystywanych platform do tworzenia witryn internetowych ma też dodatkową zaletę. Najbardziej zaawansowane dodatki tworzone są we wtyczkach, a za sprawą wtyczki WooCommerce to też idealne narzędzie do zbudowania e-sklepu. Dzięki temu, że WordPress funkcjonuje poprzez własny CMS, czyli system zarządzania treścią, jest łatwy w obsłudze dla użytkowników oraz wspiera projektowanie sklepów i stron internetowych bez potrzeby stosowania zaawansowanej programistycznej wiedzy.

WooCommerce jest absolutnie wkomponowaną w WordPressa wtyczką, która przebudowuje stronę na WordPressie w profesjonalny sklep internetowy. Jej obsługa, szczególnie że jest dostępna w polskiej wersji językowej, jest w sumie nietrudna oraz daje dużo opcji. Poprzez nią można dodawać produkty, opisy i szczegółowe dane, grafiki, ceny, a także stan magazynowy. Z kolei osoby korzystające ze sklepu internetowego zyskują funkcję koszyka oraz w szybki oraz bezpieczny sposób kupić oferowane produkty.

Czy warto stworzyć e-sklep za pomocą WooCommerce?

Wtyczka WooCommerce została stworzona ze względu na użytkowników WordPressa, co oznacza, że jest dopasowana do jego funkcjonalności, a jej procedura dodawania jest całkowicie łatwa. Co więcej bardzo dużo szablonów i motywów jest zupełnie zgodnych z WooCommerce, dzięki czemu oprawa graficzna, elementy układu albo działanie sklepu internetowego na WordPressie jest łatwe do ulepszania. Wystarczy odrobina wiedzy i wyobraźni, aby zbudować e-sklep dostosowany do potrzeb, a do tego interesujący wizualnie oraz przyjazny dla użytkowników.

Co równie istotne, tworząc sklep internetowy poprzez WordPress i WooCommerce zyskuje się totalną kontrolę nad całym sklepem. To odznacza WooCommerce w zestawieniu do sklepów internetowych abonamentowych, to łatwe  zmiany wyglądu i funkcjonalności sklepu, przy wsparciu specjalistów. E-sklepy na WordPressie są tak popularne, że przy zaistnieniu kłopotu można nie tylko sięgnąć po pomoc profesjonalnych firm, ale też szukać na grupach, na blogach czy forach wsparcia ekspertów oraz osób, które wcześniej zetknęły się z podobnym problemem.

Korzyścią WooCommerce jest też to, że posiada szeroki zakres rozbudowanych dodatków. Popularność e-sklepów na WordPressie przekłada się na to, że developerzy wciąż przygotowują osobne wtyczki i dodatki dostosowane do WooCommerce. To oznacza, że jeśli sklep potrzebuje jakiejś funkcjonalności, z reguły wystarczy zobaczyć gotowe wtyczki oraz bardzo prawdopodobne jest to, że odpowiadające na potrzebę do pracy pożądane rozszerzenie istnieje od dawna. Co więcej WooCommerce regularnie eliminuje konflikty pomiędzy dodatkami oraz szablonami w ciągu aktualizacji.

Otwarcie e-sklepu przez WordPress

Zainstalowanie WooCommerce do WordPressa jest w pełni proste. Wszystkim, co trzeba zrobić to w dziale wtyczek odnaleźć WooCommerce. Po aplikacji wtyczki, w panelu administracyjnym pokazują się dodatkowe funkcje, w których możliwe jest dodawanie produktów, kierowanie zamówieniami albo płatnościami i zapisywanie danych o klientach. Oprócz tego dostępne są też statystyki, raporty oraz analizy sprzedaży.

Trzeba mieć jednak na uwadze to, że nie wszystkie funkcjonalności WooCommerce są w pełni bezpłatne. Chociaż nieodpłatna wersja zapewnia naprawdę sporo, niektóre dość ważne w e-sklepie funkcje mogą wiązać się z kosztem. Dla przykładu płatne dodatki dotyczą możliwości płatności internetowych, współpracy z firmami kurierskimi, sklepami mediów społecznościowych (np. na Facebooku), albo zaawansowanych funkcji promocji i rekomendacji. Część płatnych opcji posiada bezpłatną wersję, jednak może zdarzyć się tak, że do prawidłowego działania sklepu internetowego na WordPressie najlepsza będzie wtyczka płatna.

Wsparcie i bezpieczeństwo sklepu internetowego na WordPressie

Bezpieczeństwo e-sklepu to ważna kwestia. Sam WooCommerce oraz WordPress są stale udoskonalane przez twórców, z uwagi na to są oceniane jako narzędzia bezpieczne. Kłopotem mogą być jednak inne wtyczki, które nie zawsze są idealnie dostosowane, dlatego mogą w pewnym stopniu stanowić dostęp do sklepu. Z tej przyczyny, lepiej wybierać rozsądną liczbę rozszerzeń, przede wszystkim tych najbardziej potrzebnych do stworzenia sklepu. Żeby zagwarantować bezpieczeństwo e-sklepu stworzonym przez WordPress i WooCommerce warto na bieżąco aktualizować wtyczki i motywy. Aktualizacje zwykle mają na celu usuwanie błędów i luk. Oprócz tego dostęp do panelu administracyjnego i serwera FTP powinien posiadać przede wszystkim właściciel sklepu internetowego oraz np. osoby wsparcia technicznego. Co więcej hasła muszą być bardzo skomplikowane, aby gwarantowały większe bezpieczeństwo e-sklepu.

Warto też wykupić solidny hosting z tworzeniem kopii danych oraz pomoc profesjonalistów. Wsparcie techniczne może być nieoceniona, jeśli pokaże się kłopot, z którym ciężko będzie wygrać samemu. Oprócz współpracy z profesjonalną firmą, która trudni się wsparciem technicznym w zakresie WordPressa, sporo opracowań problemów znajduje się na blogach i forach internetowych albo na grupach. Czasami wystarczy zostawić pytanie oraz poczekać na odpowiedź. Jeżeli jednak problem wymaga natychmiastowej naprawy, lepiej sięgnąć po pomoc ekspertów.

Sklepy internetoweBlackSoft sklepy internetowe