Sklep internetowy stworzony przez WordPress
17 września, 2020
Biuro rachunkowe i Księgowość online
21 września, 2020

Optymalizacja stron WWW na WordPress

WordPress zapewnia sporo możliwości do tworzenia stron WWW, ich budowania i prowadzenia. Dzięki opcjom WordPressa budowane są strony, jakie da się w prosty sposób rozwijać również ze względu na pozycjonowanie. Aby optymalizacja witryny WWW na WordPressie była skuteczna, warto sięgnąć po różne wtyczki i narzędzia stworzone do optymalizacji i {wspierające|wspomagające pozycjonowanie.

Page Speed Insight

Narzędziem niezwykle korzystnym do optymalizacji stron WWW jest stworzony przez Google Page Speed Insight. To narzędzie w głównej mierze ocenia czas, jakiego potrzebuje przeglądarka, aby w pełni załadować stronę . Na bazie danych Google wskazuje ocenę w skali od 0 do 100 punktów. I choć sam Page Speed nie zwiększa pozycji, tak mała wartość punktowa może wywołać jej zaniżenie. To co ważne w tym narzędziu, to kompletna analiza analiza danych, jakie oddziałują na taki albo inny wynik. Dzięki temu wiadomo, jakie elementy potrzebują zmian. Dla przykładu warto pomniejszać rozmiary grafik, usuwać zasoby blokujące renderowanie, usuwać nieużywane kody CSS, JavaScript albo wtyczki.

Google Lighthouse

Mocno rozbudowanym narzędziem optymalizacji stron na WordPress jest również narzędzie Google Lighthouse, dostępne bezpośrednio w przeglądarce. Funkcjonuje podobnie do Page Speed Insight, jednak jest trochę bardziej funkcjonalne, ze względu na podział na 5 kategorii. Pierwszą jest performance, czyli wydajność witryny. Ocenia stronę internetową ze względu na jej działanie. Określa między innymi czas wyświetlenia witryny, wskazuje niepotrzebne kody CSS, JavaScript, pokazuje elementy niezbędne do poprawy, aby poprawić wydajność. Drugą kategorią jest dostępność. W tym dziale ważna jest wygoda użytkownika. Analizowane są np. teksty alternatywne, zrozumiałość języka albo poprawna struktura.

Kolejny parametr – best practices – analizuje opcje witryny internetowej pod względem działań użytkowników. Dla przykładu sprawdza możliwość wstawiania haseł poprzez wklejanie, kwestie techniczne jak poprawne rozmiary pokazywanych grafik oraz właściwe użycie kodów HTML. Google Lighthouse analizuje stronę internetową też pod względem wskaźników SEO. Sprawdza na przykład obecność meta opisów lub atrybutu alt dodawanego do obrazów. Piąta kategoria, czyli PWA (Progressive Web App) została stworzona, by oceniać, czy strona internetowa zawiera funkcję aplikacji offline i czy dobrze działa w formie mobilnej. Tak szczegółowy audyt pokazuje wszystkie niedociągnięcia, jakie powinno się naprawić dla jak najlepszej optymalizacji witryny WWW na WordPressie.

Test My Site with Google

Funkcja Test My Site w przeciwieństwie do Page Speed oraz Lighthouse koncentruje się w głównej mierze na mobilnych urządzeniach. Najważniejszej weryfikacji podlega czas wyświetlenia strony oraz sposób wyświetlania jej na telefonach. Test My Site tworzy szczegółowy raport pokazujący elementy, które należy zmienić. Dla przykładu ocenia zasoby utrudniające renderowanie, wydajność JavaScript, a także podpowiada wyłączenie niepotrzebnych narzędzi. Test My Site pokazuje również ulepszenia, jakie pomogą dopasować witrynę do wymagań użytkownika, na przykład uruchomienie witryny offline dostępnej z każdego miejsca. Test My Site with Google pokazuje również usprawnienia związane z takimi działaniami, jak szybka metoda logowania, rejestracji oraz płatności. Google oferuje obszerny zakres narzędzi wskazujących najważniejsze usprawnienia korzytnie wpływające na optymalizację witryny WWW.

Wtyczki do optymalizacji stron na WordPressie

Obok narzędzi proponowanych przez Google do optymalizacji stron internetowych na Wordpresie da się zastosować również przygotowane w tym celu wtyczki. Korzystając z WordPressa otrzymuje się nieograniczony dostęp do darmowych i płatnych wtyczek, jakie posiadają sporo funkcjonalnych dodatków, wzbogacających witryny internetowe. Wtyczki połączone z optymalizacją mają na celu wprowadzanie funkcji, jakie wpływają na jakość strony.

Autoptimize – celem tej wtyczki WordPressa jest optymalizacja z zakresu kodów HTML oraz CSS. Za pomocą tej wtyczki usuwane są niepotrzebne znaki HTML. Za jej sprawą możliwa jest również optymalizacja obrazów i czcionek. Ponadto wtyczka Autoptimize przekłada skrypty do stopki, dzięki czemu pomniejsza czas ładowania samej strony.

Yoast SEO – jest wtyczką, jaka analizuje wpisy, podstrony i strony itp. pod względem poprawności elementów SEO np. słów kluczowych, atrybutów alt, meta danych lub parametrów title. Dzięki tej wtyczce możliwa jest edycja tych elementów, a dodatkowo wtyczka pokazuje odpowiednio zrealizowane elementy oraz takie, jakie należy zmienić w treści, aby uzyskać jak najlepsze efekty optymalizacji witryny WWW na Wordpresie.

W3 Total Cache – wpływa na czas ładowania witryny. Za sprawą tworzonych reguł podnosi wydajność witryny dzięki czemu wyświetla się ona o wiele szybciej. Zarządza budowaniem cache (pamięci podręcznej), jej czyszczeniem oraz na kompresję kodów np. HTML oraz CSS. Tą metodą przeglądarka zapisuje statyczne pliki podczas pierwszego wejścia na stronę, a przy następnych razach ładuje ją bez obciążania serwera www.

Optymalizacja stron