Narzędzia z powłoką diamentową są używane w czasie nieustannej pracy oraz służą w niesłychanie radykalnych okolicznościach. Doskonale sprawdzą się nie tylko podczas kompleksowych czynności na budowie, ale także w zakładach kamieniarskich czy budownictwie drogowym. Oddzielanie niezwykle odpornych tworzyw potrzebuje niejednokrotnie działalności „na mokro”. Co znaczy, że w czasie obcinania zużywa się ciecz, np. wodę bądź substancję smarująco – wychładzającą. Powinno się to robić, by schładzać taflę tarczy oraz wypłukiwać muł. Jeżeli wcale nie ma alternatywy wsunięcia w miejsce przecinania „oziębiacza”, wówczas „robota” zachodzi „na sucho”. Ostrza diamentowe konstruowane są powszechnie w dwóch odmianach: do rozcinania „na mokro” oraz do działalności „na sucho”. Te do pracy „na mokro” wolno stosować wyłącznie do pracy „na mokro”. Tymczasem te do przecinania „na sucho” można wykorzystywać zarówno do pracy „na sucho” jak i „na mokro”. Narzędzia z diamentową powłoką są tak zbudowane, aby potrafiły funkcjonować w naprawdę trudnych sytuacjach i osiągać maksymalną głębię przecinania. Na przykład postępując z tarczami diamentowymi „na sucho” musimy za każdym razem je wyziębiać, albowiem bardzo szybko się zniszczą. Przeważnie robi się to po dwóch minutach wycinania.
Przyrządy z diamentową powłoką dzieli się jeśli chodzi o ich przeznaczenie. W skrócie: bierze się pod rozwagę to, w jakim miejscu będą używane. Generalnie można odróżnić następujące kategorie: tarcze tnące, talerze do szlifierek, wiertła koronowe, frezy oraz wiertnice. Jeśli mamy na uwadze tarcze do przecinania, to mamy tutaj tarcze do przecinania do granitu, tarcze do przecinania do betonu, tarcze do przecinania trex, tarcze tnące do nowego cementu, tarcze do przecinania do gresu lub tarcze do sylikatu. Są generalnie stosowane w piłach drogowych, odręcznych lub bruzdownicach. Nadają się do cięcia bryłki ulicznej i betonu. Narzędzia do wiercenia koronowe są zróżnicowane jeśli chodzi o typ przymocowania, rodzaj modułu i styl cięcia. W trakcie prac „na budowie” dopasowuje się je do wdrążania się w beton, gips zbrojony, kostkę brukową bądź asfalt. W modelach wierteł do gresu (i wszystkich innych wierteł) powinniśmy zwracać uwagę na tzw. „tarcie uboczne”, mianowicie zmniejszanie się segmentu. Gdy wiercimy w trwałym gresie, cząsteczki diamentowe znajdujące się na wiertle, zdrapują materiał. Wyciera się też łącze (jest niezwykle plastyczne, aż koniec końców ślizga się po materiale ceramicznym). Po pewnym czasie na tafli praktycznie w ogóle nie ma już jakichkolwiek diamentowych „okruszyn”, urządzenie jest – mówiąc językiem kolokwialnym – „przytępione” oraz właściwie nie nadaje się do pracy. Z tej przyczyny tak istotne jest wychładzanie, które ochrania narzędzia z diamentową powłoką przed nadmiernie intensywną eksploatacją.
Jest trochę wytycznych, do których powinno się się stosować w trakcie wykorzystywania dowolnego urządzenia z warstwą diamentową. Wcale nie chodzi tu wyłącznie o schładzanie w odpowiednim czasie oraz dostosowanie narzędzia do rodzaju działalności oraz typu ciętego materiału. Piłowanie gipsu, asfaltu lub innego surowca na każdym kroku powinno rozpoczynać się zręcznie. Nie wolno w żadnym przypadku wywierać ponadplanowego nacisku na urządzenie. Rozdrabnianie powinno mieć miejsce w położeniu prostym, co znaczy, iż jakiekolwiek skręcanie tarczy może tylko doprowadzić do jej zniszczenia. Nie możemy ponadto przechodzić względnych paramentów tarczy, m in. głębokości rozcinania. Tarczę każdorazowo wkłada się na wrzeciono w ten sposób, iż zakres jego przebiegu nakłada się z owym umieszczonym na nawierzchni tarczy. Absolutnie nie odwrotnie! Tarczy diamentowych w żadnym przypadku nie możemy wyzyskiwać do wyrównywania. Do niniejszego celu przeznaczone są talerze wygładzające. Jeżeli nigdy będziemy stosować się do tych wytycznych, komponenty ekspresowo się zniszczą czy uszkodzą. Do powodów przyspieszonej eksploatacji można zaliczyć m.in. przegrzanie elementów, zbyt duże tarcie o budulec, odpadnięcie komponentu. Jeśli zamierzasz wiedzieć dużo więcej o narzędziach diamentowych, kliknij w niniejszy link – Tarcze diamentowe