Tarcze diamentowe wiertła do gresu wiertła do asfaltu Gdańsk
Profesjonalne narzędzia diamentowe
10 lutego, 2017
Kursy i szkolenia na kierowców pojazdów uprzywilejowanych kurs dla konwojentów szkolenia podstawowe dla kierowców karetek
Kursy dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych
15 lutego, 2017

Zatrudnienie osoby niepełnosprawnej

Fundacja Arkadia zatrudnianie osób niepełnosprawnych praca dla niepełnosprawnych

System gospodarczy dla osób z inwalidztwem lub niepełnosprawnością ciągle nie jest inspirujący. Najczęściej właściciele firm, którzy mają do wyboru pracownika zdrowego oraz „schorowanego”, wyłonią tego pierwszego. Chociażby wówczas, kiedy ten drugi posiada marniejsze kompetencje, m in. kiepskie wykształcenie czy brak doświadczenia. Taka postać rzeczy źle „odkłada się” na jednostkach, które mają rozmaitego rodzaju dysfunkcje. W następstwie tego wcale nie zamierzają chodzić do pracy, „przeżywają” z samej renty oraz są odruchowo „usuwane” na margines. W Polsce „nieszablonowość” wciąż sprzęga się z czymś niewłaściwym, „egzotycznym”, kontrowersyjnym. A przecież osoby np. z dysfunkcją słuchu, jednogłośnie z ustawodawstwem, wcale nie mogą być dyskryminowane. Nie tylko w przypadku dostępnego rynku pracy. Czy istnieje dla takich jednostek jakaś propozycja? Gdzie powinny udać się po poradę? Czy funkcjonują jakiekolwiek sensowne drogi ich mobilizacji?

Fundacje, Centra Edukacji i Aktywizacji, Stowarzyszenia i inne formy pomocy

Pewną z dróg aktywizacji osób niepełnosprawnych jest przyjmowanie do pracy wspomagane. Ta koncepcja ma swoje źródło w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej w latach 60. oraz 70. XX wieku. W Polsce zaczęto ją realizować zaledwie w 2001 roku. Obecnie masa organizacji pozarządowych wykorzystuje wspomnianą procedurę pomocy w odniesieniu do osób z dysfunkcjami. Na czym ona faktycznie polega? Trener pracy oraz ekspert zawodowy określają ewentualnego zatrudnionego i przełożonego. Ważne są tu predyspozycje spodziewanego pracownika, warunki, które ma możliwość potwierdzić właściciel, obszar obowiązków, wysokość pensji i wymiar czasu pracy. Po czym osoba niepełnosprawna przechodzi właściwe badania medyczne i instruktaż z reguł bezpiecznej pracy (są one organizowane przez właściciela). Trener pracy nie ma tylko wyłonić obszaru, w jakim będzie ona wykonywać swojej pracy, ale ponadto przygotować innych pracobiorców wskazanej jednostki na przyjęcie nowego. Ponadto informować jak wygląda dojazd do korporacji oraz ułatwić mu start w innym środowisku. Przeznaczeniem szkoleniowca pracy jest ponadto wyjaśnianie pojawiających się dylematów między zleceniodawcą oraz podwładnym.

Wyjątkowym wariantem pomocy są tzw. Zakłady Pracy Chronionej, jakie posiadają niezwykłe pozwolenia. W specjalny sposób podchodzą do osób niepełnosprawnych, a mianowicie: zapewniają im odpowiednie realia zatrudnienia (na każdym kroku dostosowane do charakteru oraz stopnia niepełnosprawności), pielęgnację leczniczą i hospitalizacyjną (wyjazdy rehabilitacyjne). Owym zakładom pracy należą się preferencje podatkowe, zniżki i dotacje (dokumenty przyjmuje PFRON – Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych). Różnorodne organizacje pozarządowe asystujące w zatrudnianiu osób niepełnosprawnych kooperują z ZPCh. Dokształcają swoich wychowanków relacji z przełożonym, dostosowywania się do nieznanej sytuacji w codziennym funkcjonowaniu oraz zaradności.

Warto nadmienić jeszcze o Warsztatach Terapii Zajęciowej, na jakich wychowankowie organizacji pozarządowych mają możliwość szkolić swoje uzdolnienia i hobby. W pewnych fundacjach funkcjonuje co najmniej kilka wzorów takich klas, przykładowo pracownia aktywności twórczej, pracownia gospodarstwa domowego, pracownia komputerowa bądź pracownia techniczna.

Gdzie prócz tego osoby niepełnosprawne mogą wypatrywać pomocy?

W którychkolwiek miejscach, w których realizowane są zajęcia, praktyki zawodowe, instruktaże, warsztaty, konsultacja prawnika i psychologa. Nierzadko organizacje pożytku publicznego interesują się stymulacją z niepełnosprawnością fizyczną lub psychiczną w tym aspekcie. Są najlepszym miejscem, gdzie opisywane osoby mają możliwość rozszerzać swoje kwalifikacje, uzyskiwać informacje, przyzwyczajać się koegzystować z pozostałymi ludźmi oraz zdobyć rekomendację w wyszukaniu stałej pracy. Przykładowo w zakresie zajęć inwalidzi lub osoby ze stopniem niepełnosprawności mają opcję uczestniczyć w: ćwiczeniach informatycznych, zawodowych, e-learningowych, umiejętności interpersonalnych i w zakresie znajomości prawa. Lekcje z doradcą zawodowym mają za zadanie wsparcie osoby z stopniem niepełnosprawności w obszarze przekształcania ścieżki zawodowej, przekwalifikowaniu się, preferencji kursu, pisania CV i LM bądź we właściwym wyszukiwaniu ogłoszeń. Szczególnie ważne jest jednocześnie to, że organizacje pozarządowe i inne zbieżne struktury społeczne, mogą uzyskać 1% podatku od lokalnych obywateli. Wszystkie pozyskane fundusze są przekazywane tylko na pomoc osób z orzeczeniem. Trzeba zwrócić uwagę na to, że w RP istnieje coraz szersza świadomość, że przy użyciu takiego detalu możemy istotnie komuś pomóc.

Pośrednictwo pracy to kolejna droga, z której mają możliwość skorzystać osoby np niewidome. Chodzi tu nie tylko o organizacje pożytku publicznego, ale różne inne firmy otwarte dla wszystkich. Przeważnie interesują się zatrudnianiem zdrowych osób, zaś jeśli mają sposobność mają oferty specjalne. Chodzi tutaj o opisywane oferty pracy dla niepełnosprawnych, jakie są dopasowane do ich predyspozycji. Jeśli pragniesz otrzymać więcej informacji na ów temat, wejdź w ten link – Aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych