Okna energooszczędne Toruń okna pasywne
Okna w budownictwie pasywnym
15 września, 2020
enova 365 wdrożenia oprogramowania dla firm program księgowy do produkcji
Program enova365
15 września, 2020

Nawierzchnia na podjazd – która najlepsza?

Fundamentem dobrze wykonanego podjazdu pod dom jest wytrzymałe wykończenie, jakie sprawdzi się przez wiele lat. Ciężar wywołany ciągłym użytkiem wymaga by nawierzchnia była wytrzymała i nie zniszczała zbyt szybko. Aby powstał trwały podjazd potrzeba zarówno właściwego przygotowania w postaci podbudowy, aby nie dopuścić do zapadania się, ale też najwyższej jakości surowców do wykonania podjazdu. Wśród zwykle wybieranej nawierzchni podjazdu sa te, stworzone z kamienia, kostki brukowej oraz z betonu dekoracyjnego. Która nawierzchnia na podjazd będzie najlepsza? Każdy z materiał ma swoje wady i zalety, ze względu na to przed wyborem warto poznać ich właściwości.

Podłoga i podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to wciąż jeden z najbardziej popularnych i niekosztownych surowców, z jakich rozkładana jest nawierzchnia na podjazd. Popularność kostka brukowa zdobyła nie tylko dzięki cenie, ale również dostępnością, wielobarwnością, a nawet wielokształtnością. Dzięki tym cechom możemy wykonać estetyczny podjazd, który będzie zarówno funkcjonalny, jak i przyjemny w odbiorze. Dobranie kształtu bardzo ułatwia nałożenie kostki zgodnie z budową terenu. Natomiast pełna dostępność we właściwie większości sklepów prowadzących sprzedaż produktów budowlanych sprawia, że nie trzeba martwić się dodatkowym zakupem lub dostawą, w momencie, gdyby zabrakło kostek. Koszt kostki brukowej też można dostosować do do swojego budżetu mając na uwadze obszerną ilość wzorów. Z technicznego punktu widzenia kostka brukowa jest mocno wytrzymała na warunki atmosferyczne, skoki temperatury i wysoki nacisk pojazdów, a do tego jest prosta w czyszczeniu.

Warto jednak dodać, że nawierzchnia z kostki brukowej ma również swoje wady. Największą niekorzyść wynika z warunków pogodowych. Z uwagi na deszcze i śniegi i nadmierne nasłonecznienie kostka brukowa może z upływem lat odbarwiać się, przez co gubi swoją estetykę. Niekiedy jest tak, że niektóre rośliny jak porosty i chwasty przebijają się pomiędzy szczelinami i wyrastają, ujmująco wpływając na wygląd podjazdu z kostki brukowej, a wyrywanie ich może odbierać wiele czasu. Ponadto, by podjazd z kostki brukowej był funkcjonalny musi zostać wykonany w prawidłowy sposób, co zazwyczaj wpływa na koszt zatrudnienia do tego profesjonalistów.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Przygotowanie podjazdu z kamienia przyciąga do siebie głównie wytrzymałością. Raz wykonany podjazd z kamienia pozostanie na swoim miejscu przez bardzo dużo lat. Ponadto zawdzięczając to naturalnym kolorom kamienia, stworzony z niego podjazd uzyska swoistego wyglądu, który w ciekawy sposób uwydatni wygląd ogrodu i samego domu. Zwykle podjazdy z kamienia są uznawane za wyjątkowo eleganckie. Szczególnym elementem jest również naturalność kamienia. Dzięki swoim właściwościom doskonale przepuszcza wodę. W ten sposób zyskujemy dodatkową korzyść, w postaci braku zbierającej się na wody.

Wybierając podjazd z kamienia, warto pamiętać, że kluczową rolę utrzymuje tutaj rozmieszczenie, aby podjazd stał się trwały i aby pełnił swoje funkcje przez lata. Należy unikać pozostawiania sporych dziur pomiędzy nimi, dlatego lepiej rozłożyć je jeden przy drugim, a przerwy uzupełnić mieszanką piasku i cementu. Nieodpowiednio rozmieszczony kamień nie utrzyma swojej zalety odprowadzania wody, co prowadzi do tworzenia się zastoin. Oprócz tego normalna nierówność kamienia oznacza, że trudno czyścić podjazd z kamienia, a w zimie ciężko się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Dekoracyjny beton powstaje dzięki odciskaniu (stemplowaniu) go przy wykorzystaniu form lub stempli. W ten sposób możemy osiągnąć ładne wzory i kształty, a nawet specjalne faktury, jakie bez trudu można dostosować do wyglądu ogrodu czy domu. Stworzenie nawierzchni z betonu dekoracyjnego daje możliwość stworzenia wyjątkowo ładnego podjazdu. Warto dodać, że obecne techniki produkcji umożliwiają także nadaniu koloru betonu. Główną korzyścią betonu dekoracyjnego jest jego solidność oraz wytrzymałość na niszczenie oraz warunki pogodowe. Bez problemu można utrzymać go w porządku, ale w przypadku zastosowania dekoracji, niezbędna będzie konserwacja, aby beton nie tracił wybranego koloru.

Kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny – co wybrać??

Jak widać zarówno kamień, kostka brukowa oraz beton mają swoje wady i zalety. Przy wyborze materiału najlepiej kierować się przede wszystkim finkcjonalnością, wytrzymałością oraz wyglądem. Patrząc na to, na którym z tych elementów zależy nam najmocniej, od tego najlepiej uzależnić swój wybór. Utrzymanie czystości jest istotne, dlatego kamień może nie być dobry dla osób, dla których ważna jest lekkość mycia. Natomiast jeśli zależy nam na wysokiej estetyce, kostka brukowa i beton dekoracyjny okażą się mniej zadowalającym wyborem. By nawierzchnia podjazdu prezentowała się bardzo dobrze, trzeba pamiętać o właściwym przygotowaniu, dlatego że bez tego żaden materiał nie sprawdzi się w 100 procentach.

ukladanie-kostki-torun.pl