Firma zwalczająca kuny Warszawa - Firma zwalczająca kuny Gdańsk - Zwalczanie kun Warszawa - Zwalczanie kun Gdańsk - Kuna domowa zwalczanie
Zwalczanie kun i innych szkodników
12 marca, 2017
serwis skuterów Kymco naprawa Kymco pielęgnacja Kymco
Właściwy serwis skutera
13 marca, 2017

Czy masz pojęcie, jakie pasożyty drewna można głównie spotkać w Naszym kraju? Otóż żyją następujące osobniki: to: kornik drukarz, spuszczel pospolity i kołatek domowy – owady odpowiedzialne za przynoszenie dużych zniszczeń w drewnie. Te pasożyty można zaobserwować na dowolnej szerokości geograficznej. Rozmnażają się w błyskawicznym tempie. Mieszkają w lasach, oraz w konstrukcjach z drewna. Według leśników wyznaczają jedno z największych zagrożeń dla lasów. Mimo, że ich działalność tworzy terytorium dla nowych drzew, to jednak postrzega się te insekty bardziej w roli szkodników, aniżeli pomocników.

Musimy powiedzieć, ze konfrontacja z szkodnikami w drewnie nie jest sprawiedliwa. Dzisiaj stosowana technologia pozwala na kompletne wyeliminowanie korników z poszczególnego obszaru. One natomiast są w stanie się przed nami zabezpieczać tylko szybkością rozmnażania. Podczas jednej rójki samiczka kornika składa nawet do 80 jajek. Zważając na to, że rozwój młodego pokolenia trwa dwa miesiące, a żeńskich osobników w jednym skupisku jest niezwykle dużo, intensywność miłosnych amorów korników jest wielka. Co kluczowe, korniki zazwyczaj osiedlają wytypowane drzewo i nie ruszają się z jednego miejsca do drugiego bez potrzeby. Żywią się nim aż do chwili w której nic cennego dla nich nie zostanie.

Dziś skoncentrujemy się jedynie na korniku drukarzu – przewidywalnie najtrudniejszych szkodnikiem rodzimych lasów i najpoważniejszym wrogiem budynków z drewna. Opowiemy tobie jak wygląda kornik i w jaki sposób się mnoży. Zaznajomisz się także z fundamentalnymi metodami zapobiegania i zwalczania korników.

Kornik – klika niezbędnych informacji

Kornik drukarz szturmuje lasy bogate w drzewa iglaste. Długość jego ciała liczy około 5 mm. Nie jest zatem pokaźnym owadem, aczkolwiek jego działalność doprowadza do znacznych zniszczeń w drewnie. Korniki preferują wyłącznie chore drzewa. Pod tym względem są, jeżeli można w taki sposób stwierdzić, bardzo humanitarne. Dorosłe robaki charakteryzują się ciemnobrązową barwą z rdzawym owłosieniem. Młode jednak są żółte. Ciało kornika ma walcowaty kształt, a grzbiet wykończony jest czterema kolcami.

Bardzo zaskakujący jest sposób mnożenia się kornika drukarza. Rójka, można by rzec okres godowy, rozpoczyna się z pierwszymi, ciepłymi dniami. Samiec przygotowuje komory godowe do których ściąga 2- 3 samice. Zapłodniona samica wygryza korytarze macierzyste, w których gromadzi do nawet 80 jajeczek. Małe korniki zaraz po narodzinach przystępują do wyjadania kolejnych partii drewna. Po 8 tygodniach są one dojrzałe do rozmnażania. Krąg ten rozpoczyna się kilka razy, aż do ostatnich dni lata. Korniki żyją nawet 3 lata.

Jak bronić się przed kornikiem?

Jak radzi tradycyjne polskie porzekadło – lepiej zapobiegać niż leczyć. Sens tego stwierdzenia możemy naturalnie zwrócić do pasożytów. Co warto jest więc uczynić, aby uchować się przed atakiem korników? Jeżeli chodzi o konstrukcje z drewna, przede wszystkim dobrze jest produkować je jednomyślnie z standardami. Zastosowanie stosownych metod zabezpieczy wytrzymałość drewna. Dzięki temu korniki nie będą nie będą miały na nie ochoty, gdyż uznają je „za zdrowe”. Po drugie, istotnym punktem ochrony jest impregnacja. Pokrycie drewna impregnatem (zabieg ten warto jest stosować co parę lat) wystarczy, by zrazić korniki. W sklepach. sprzedawane są różne preparaty, które można podzielić na solne i oleiste. Dobierając określony środek, kieruj się co najważniejsze gatunkiem drewna i indywidualnymi oczekiwaniami. Porozmawiaj także z fachowcem, który podpowie Ci co będzie dla Ciebie najlepsze.

Dezynsekcja mikrofalami – nie ma skuteczniejszej metody do walki z kornikami

Eksperci potwierdzają, że dezynsekcja mikrofalami jest najlepszą strategią eliminowania korników. Jakie plusy możemy jeszcze wypunktować? Przede wszystkim bezpieczeństwo dla ludzi i zwierząt. Procedura ta nie zagraża zdrowiu i nie jest trująca. Następna kwestia to brak niekorzystnego oddziaływania na określony materiał. Dezynsekcja mikrofalami, jako metoda cieplna zwalczania korników nie oddziałuje na strukturę drewna, porównując z innymi rozwiązaniami.

Co oznacza dezynsekcja mikrofalami? Głównie polega na rozgrzaniu drewna. Profesjonalna aparatura wysyła mikrofale, które docierają w głąb struktury. Powodują one tarcie, którego efektem jest rozgrzanie drewna do temperatury 56 stopni. W takich warunkach zachodzi koagulacja białka w organizmach korników, wiodąca do ich nagłej śmierci. Dezynsekcja termicznaeliminuje korniki w 100%. Inne wykonywane techniki to dezynsekcja gazowa i iniekcja ciśnieniowa.

Korniki to najtrudniejsze szkodniki w drewnie. Ich działalność może wpływać na osłabienie drewnianej konstrukcji domu, co dla człowieka stanowi niezwykle poważny problem. W leśnym ekosystemie także nie są mile postrzegane. Dziś wiele mówi się o licznym ataku kornika na drzewa żyjące w Puszczy Białowieskiej. W rozumieniu najnowszych wiadomości już 4 tys. z 52 tys. ha drzew na tym obszarze jest obumarłych. Zwalczanie kornika w tym wyjątkowym środowisku to priorytet.

Znajdź więcej informacji o dezynsekcji mikrofalami i odkryj następne usługi przedsiębiorstwa Corneco. Przejdź na stronę klikając w tym miejscu: zwalczanie korników mikrofalami