Adwokat rozwody Wrocław sprawy rozwodowe Prawnik od rozwodów
Skuteczny adwokat rozwodowy
12 marca, 2017
Adwokat Toruń - Adwokat sprawy rozwodowe - Adwokat sprawy karne - Adwokat sprawy cywilne - Dobry adwokat Toruń
Adwokat – jak nim zostać i nie zwariować?
12 marca, 2017

Zwalczanie szkodników drewna

Zwalczanie korników Warszawa - Zwalczanie szkodników drewna - Szkodniki drewna - Jak pozbyć się korników - Usuwanie korników z drewna

Szkodniki w drewnie takie jak korniki, mimo że stanowią ważny element łańcucha pokarmowego, bardzo negatywnie oddziałują na formę lasów. Przeważnie przebywają na jednej powierzchni przez wiele lat. Jest to spowodowane cyklem rozrodczym insektów. Korniki składają jaja w drewnie. Larwy dojrzewają, zaczynają odżywiać się materią, po czym zaczynają się rozmnażać. I tak bez końca.

Dla ochrony drewnianych powierzchni najistotniejsza jest profilaktyka. Zabezpieczanie konstrukcji z drewna należytymi preparatami to podstawa. Wtedy pomniejszamy szanse na rozwój ksylofagów w konkretnym elemencie. W chwili w której odkryjemy obecność szkodników w drewnie musimy podjąć właściwe działania. Zwalczanie korników wymaga rzetelnej analizy, czasu i zastosowania właściwych procedur. Niezbędna jest zatem współpraca ekspertów w dziedzinie likwidowania drewnojadów. Dobrze, że w Polsce jest kilka firm, które zasługują na wyróżnienie, m.in Corneco. Dyskutując z właścicielem tej doświadczonej firmy dowiedzieliśmy się kilku interesujących rzeczy w temacie pasożytów drewna i procedur ich likwidowania. Teraz chcemy Wam to przedstawić.

Najczęściej spotykane drewnojady

Wszelkie pasożyty drewna oznaczane są specjalistycznie ksylofagami. Z języka greckiego ksylon oznacza drewno, a phagein pożerać, dlatego łatwo jest wydedukować znaczenie tego stosunkowo sporadycznie spotykanego wyrażenia. Ksylofagi są to robaki w postaci dorosłej, lub larwy które odżywiają się drewnem. Znaczenie ksylofagów w przyrodzie jest dwojakie. Z jednej strony naruszają one strukturę lasów, ale z drugiej przygotowują terytorium dla młodych drzew w lesie. Warto tu stwierdzić, że korniki uderzają w chore i wiekowe rośliny. Są zatem szkodnikami wtórnymi, gdyż wykluczają z fauny to co i tak już zostało naruszone przez inne czynniki. Aczkolwiek z uwagi na wielkość ich działania powodują więcej strat niż pożytku. Sprawdźmy teraz jakie pasożyty w drewnie mamy możliwość powszechnie napotkać w naszym kraju.

  • Spuszczel pospolity – rozciągłość ciała tego drobnego szkodnika sięga 21 mm. Spuszczele zazwyczaj odżywiają się drewnem miękkim, czyli drewnem drzew iglastych. Lubią ciepłe miejsca, stąd bardzo często możemy je zlokalizować na strychu lub na poddaszu domów z drewna. Pozostawiają za sobą koliste otwory.
  • Kołatek domowy – podobnie jak spuszczel oblega drzewa iglaste, takie jak sosny, czy świerki. Wielkość ciała tego szkodnika osiąga od 2,5 do 4 mm. Ledwie można go go ujrzeć gołym okiem. Mimo drobnych wymiarów jest w stanie wywołać olbrzymie zniszczenie. Kołatek żeruje głównie w terytoriach gdzie rozwija się grzybnia abrozyjnego grzyba.
  • Kornik drukarz – najsłynniejszy szkodnik o rozciągłości ciała wahającej się od 1 do 9 mm. Atakuje słabe drzewa. Z uwagi na liczbę batalia z kornikiem jest bardzo uciążliwa. Zazwyczaj żeruje on na danej partii drzewa. Uwielbia także konstrukcje budowlane. Jest on znany na całym świecie.

Metody zwalczania ksylofagów

Najgorszym przeciwnikiem jest oczywiście kornik. Szybkość reprodukcji i ilość powoduje, że usuwanie tego szkodnika nie należy do najprostszych zajęć. Jednakże użycie stosownych preparatów chemicznych i stosownych technologii udoskonala walkę z tym owadem.

Sposoby zwalczania szkodników drewna są różne. Od cieplnych po chemiczne. Dobierane są przez wzgląd na budowę materiału, na typ pasożyta i efektywność oddziaływania. Poniżej zaprezentujemy Wam najczęściej wprowadzane procedury zwalczania pasożytów:

  • metoda mechaniczna – wprowadzana jest w drewnianych konstrukcjach budowlanych. Polega na obcięciu intensywnie zainfekowanych elementów drewna. Technikę fizyczną zazwyczaj łączy się z chemicznym zwalczaniem szkodników. Kombinacja tych dwóch sposobów kompletnie likwiduje szkodniki.
  • Metoda chemiczna – polega na zagazowaniu, spryskaniu, bądź iniekcji ciśnieniowej obiektu drewnianego specjalistycznymi środkami chemicznymi, zwanymi fumigantami. Jest to niezwykle zaawansowana metoda likwidowania pasożytów drewna. Na czas fumigacji wymaga się szczelnego okrycia obiektu, lub poszczególnego pomieszczania specjalną folią.
  • Metoda termiczna – mianowana także jako dezynsekcja z wykorzystaniem fal mikrofalowych. Używane w tej technologii urządzenie przekazuje fale elektromagnetyczne, które aktywizują cząsteczki wody w drewnie. Drewno nagrzewa się do temperatury 56 stopni co prowadzi do śmierci pasożytów przebywających w partii drewna. Ta technika jest całkowicie bezpieczna dla ludzi i stworzeń i najsprawniejsza pod względem usuwania owadów.

W trakcie pogawędki z reprezentantem przedsiębiorstwa Corneco dowiedzieliśmy się jak bardzo dokuczliwe potrafią być szkodniki w drewnie i jak możemy się przed nimi ustrzec. Zostały nam przedstawione sprawy Klientów, których obiekty były w fatalnym stanie przed dezynsekcją, a po nie było śladu po zniszczeniach. Po rozpoznaniu tych przykładów mamy szansę Wam napisać, że podstawową sprawą o jaką powinno się zadbać jest prawidłowa impregnacja drewna. Dostępne na rynku preparaty efektywnie chronią drewno nie tylko przed owadami, ale także przed niekorzystnym działaniem słońca i wilgoci. Jest jeszcze druga kwestia – kontrola. Przy pierwszych oznakach żeru ksylofagów warto jest szybko umówić się z firmą zwalczającą szkodniki w celu rozpoznania rodzaju szkodnika i postaci szkód.

Zwalczanie szkodników drewna zacznij od współpracy z profesjonalną firmą. Wejdź na stronę www.szkodnikidrewna.com i dowiedz się więcej o skutecznych metodach zwalczania korników: zwalczanie korników Warszawa