Nogi drewniane balustrady i poręcze drewniane Tralki drewniane
Nogi drewniane, balustrady, tralki, poręcze – wszystko dla Twojego domu
24 marca, 2017
Depilacja toruń depilacja laserowa depilacja gorącym woskiem
Depilacja laserowa i depilacja woskiem
25 marca, 2017

Bezpieczne i efektowne balustrady schodowe

Nogi drewniane balustrady i poręcze drewniane Tralki drewniane
W domach, w jakich umieszczone są schody, muszą obligatoryjnie być zbudowane balustrady o dopuszczalnej wysokości. Jest to taki motyw mieszkania, który ma zapewnić ochronę wszystkim domownikom – w szczególności małym dzieciom i seniorom. Współcześnie istnieje tyle rodzajów barier, że autentycznie jest w czym wybierać. Trzeba wyliczyć tu chociażby balustrady ażurowe i pełne. Pierwsze między „palikami” posiadają elementy uzupełniające transparentne, m in. zrobione ze szkła. Balustrady pełne wykorzystuje się wewnątrz budynków publicznych i są zrobione najczęściej z wyjątkowo mocnego surowca, m in. marmuru. Można je niewątpliwie przymocować w domu dwupoziomowym czy domu jednorodzinnym, by urozmaicić design wnętrza pomysłową konstrukcją.

Jaki wybrać wzór balustrady?

Po pierwsze warto jest przemyśleć sobie dokładnie: czy stopnie razem z z balustradą będą częścią wyeksponowaną w mieszkaniu, czy będą sprawowały jedynie funkcję pragmatyczną (oraz mają podporządkować się innym elementom otoczenia)? Warto zdecydować, jakie produkty będą pasować, jak ma wyglądać cała kompozycja oraz jaką ilość pieniędzy możemy przekazać na jej zbudowanie. Ogólnie rzecz ujmując chodzi o to, by wpasować wszystkie elementy do rodzaju miejsca oraz np. fantastycznie dekorowanych nóg drewnianych w antycznych meblach, drewnianych nakładek na podłokietniki lub rzeźbionych poręczy.

Balustrada może być zainstalowana wyłącznie po jednej stronie schodów, w przypadku kiedy po drugiej znajduje się ściana. Może być także osobnym komponentem w mieszkaniu – w przypadku kiedy konstrukcje ulokujemy po obydwu krawędziach. Jeżeli jesteśmy w okresie aprobaty schematu domu, musimy ująć również stopnie z poręczami. Projektant, który utrzymuje, iż są zbyteczne, na pewno nie jest zawodowcem. Zwłaszcza, jeśli utrzymuje, że będziemy mieli dużo wolnej przestrzeni oraz przytoczone ograniczenia w sumie nie są przydatne. Lepiej zainwestować w coś, co jest w stanie ochraniać przed upadkiem, a poniekąd utratą życia.

Jak powinno wyglądać mocowanie balustrady?

Mamy szansę to zrealizować w czasie wznoszenia stopni – w obszarach, w których mają widnieć tralki są przytwierdzane specjalne pręty (potem są usuwane). Inną drogą jest zbudowanie balustrady po postawieniu stopni. W owym przypadku musimy wywiercić łagodnie wloty oraz przyłączyć konstrukcję. Świetnym pomysłem jest instalowanie bariery na brzegach schodków, przez co strefa do chodzenia mówiąc w skrócie nie pomniejsza się aż tak bardzo. W niektórych domach możemy spostrzec poza tym inne rozwiązanie. Jeśli zainstalowanie poręczy jest niewykonalne ze względu na obszar, wówczas zakłada się stojące zapory. To one przedzielają przestrzeń otwartą od stopni oraz zapewniają lokatorom bezpieczeństwo.

Każda barierka bez względu na wzór musi obowiązkowo zatrzymać dorosłego najemcę, jaki z rozpędu na nią wpada. Chodzi o to, aby zatrzymała jego ciężar oraz krótko mówiąc nie była nieprzewidzianym czynnikiem prowadzącym do wypadku. Następną kwestią jest zagwarantowanie bezpieczeństwa maluchom, które w czasie gry będą chciały chować głowę między pręty. Rozstaw tralek nie powinien być zatem mniejszy niż 12 cm. W innym przypadku musimy przygotować się na wymontowywanie drążków oraz wypełnianie balustrady czymś innym. W dodatku bariery muszą być oddzielone od ściany na przynajmniej 5 cm, czyli w takiej odległości, by można było bezproblemowo złapać się barierki. Elementy całe ze szkła zdecydowanie muszą mieć lepsze parametry. W przypadku rozbicia malutkie elementy nie mogą okaleczać.

Z ilu elementów składa się balustrada?

Tralki – to najzwyczajniej w świecie słupki, jakie są instalowane w ziemi. Do nich doczepia się poręcz i „dopełnienie”. Spora liczba producentów akcesoriów do sprzętów domowych jest w stanie skonstruować tralki klasyczne, tralki kręcone lub tralki bogato rzeźbione. Muszą świetnie wpasowywać się w otoczenie. Tralki drewniane są wytwarzane z najlepszej jakości drewna, np. sosnowego. Oprócz wnętrz można je umieszczać na tarasach. Zazwyczaj są najefektowniejszym elementem balustrady, jeżeli przygotuje je fachowy rzemieślnik.

Poręcze – inaczej mówiąc pochwyty, a więc te części balustrady, za które zwyczajnie łapiemy wchodząc po schodkach. Przebiegają wzdłuż schodków i umożliwiają mocne wsparcie. Muszą być dobrane do wzoru balustrady, absolutnie nie powinna ślizgać się po nich ręka i muszą mieć właściwą wielkość.

Wypełnienie balustrady – więc część balustrady, która znajduje się między tralkami. Zazwyczaj ustawia się tu części mające uniemożliwić wypadnięcie. Mogą być skonstruowane ze ściśle przymocowanych tralek, dekorowanych drążków drewnianych, szkła w metalowych obramowaniach lub z metalu o jakimkolwiek układzie.

Balustrada z drewna do klasycznego domu

Przeważająca część kontrahentów najczęściej nabywa balustrady z drewna, bowiem zdają egzamin w każdym mieszkaniu niezależnie od wystroju. Możemy dopasować standardowe, surowe tralki bądź efektownie zdobione. To samo odnosi się do poręczy. Drewno jest materiałem lekkim w obróbce, nie ziębi rąk i można je zaimpregnować (lub pomalować na wybrany kolor). Dobrze jest zamontować balustradę z identycznego drewna, z jakiego są stworzone stopnie (ponieważ w innym przypadku nie będzie prezentowało się to elegancko). Trzeba także mieć na uwadze, że drewniane części dodają pomieszczeniom wzniosłości, dlatego nadają się jedynie do przestronnych mieszkań.

Jeżeli zamierzasz dowiedzieć się dużo więcej wejdź w odnośnik – Nogi drewniane sklep