Aranżacja ogrodów projektowanie ogrodów Bydgoszcz projektant ogrodów Toruń
Ciekawe projekty ogrodów
1 stycznia, 2017
Kampanie reklamowe w Internecie Pozycjonowanie stron www Pozycjonowanie wizytówek
Internetowe kampanie reklamowe
10 stycznia, 2017

Projektowanie ogrodów od A do Z

Seedart projektowanie ogrodów

Projektowanie ogrodów to skomplikowana sztuka, zatem należałoby zlecić to specjaliście, który zdobył już podejście, ogromną wiedzę w zakresie projektowania ogrodów i poczucie dobrego smaku. Jeśli pragniesz, aby Twój ogródek był nie tylko przyjemny, ale również wytrzymały oraz praktyczny, musisz pamiętać o tym, że zakładanie ogrodów nie polega wyłącznie na oryginalnym wyznaczeniu miejsca dla drzew oraz kwietników. To również inne kwestie, które krótko opiszemy w bieżącym poradniku. Także mocno zachęcamy do obznajomienia się z naszym informatorem w zakresie projektowania ogrodów.

Twoje potrzeby są ważne przy projektowaniu ogrodów

Nim architekt zacznie tworzyć projekt ogródka, wcześniej określi z Tobą, jaki charakter miałby realizować Twój ogród. Czy przykładowo ma być to przestrzeń wypoczynkowa, przykładowo z rusztem do grilla i tarasem albo może przestrzeń użytkowa, gdzie można sadzić krzewy owocowe i warzywa… W rzeczywistości opcji jest więcej i w zależności od tego, na czym Ci zależy, taki układ zostanie przygotowany.

Planowanie terenu w projektowaniu ogrodów

Spraw, które trzeba brać pod uwagę na czas tworzenia prototypu ogrodu, jest doprawdy sporo. Przykładem jest wielkość działki, którą posiadasz. Dobry projekt ogrodu może optycznie zmienić powierzchnię lub ukazać zagospodarowanie terenu tak, by był on dla mieszkańców jak najbardziej użyteczny.

Co może znaleźć się w takim projekcie? Plan ogrodu poza roślinami uwzględnia wiele alternatyw, w tym również dekoracje, czyli drogi z kamienia, źródełka, altany, czy figurki kamienne. Pomijając przy tym pewne trudności (powierzchnię lub otoczenie) projektowanie ogrodów pozwala zaprojektować taki ogród, który stanie się nie tylko źródłem radości a będzie także miejscem odpoczynku.

Projektowanie ogrodów może odzwierciedlać różne style w architekturze krajobrazu. Tym samym przed Twoim domem może znajdować się:

  • ogród harmonijny (ogród symetryczny) – cechujący się wysokim porządkiem, bardzo często znajdują się w nim rzeźby, ostrzyżone rośliny oraz kompozycje kwiatowe. Pierwowzorem takiego ogrodu jest ogród w stylu francuskim,
  • ogród swobodny – określa go styl imitujący naturalność, w tym ogrodzie rośliny sprawiają wrażenie, że nie są one posadzone przez ludzi. Taki ogród najczęściej wzbogaca się skałami, skalniakami i tym podobne tak jak w angielskich ogrodach,
  • ogród mieszany – czyli typ ogrodu, który łączy w sobie wcześniejsze cechy.

Inaczej będą też projektowane ogrody, które będą powstać w konkretnym środowisku. Bierze się tu pod uwagę głównie trzy rodzaje środowiska (stąd także określenia tychże ogrodów): ogród w mieście, ogród na terenach podmiejskich i ogród w przestrzeni wiejskiej. Różnią się one między innymi powierzchnią, często jest tak, że ogród w mieście będzie stosunkowo mniejszy niż ten znajdujący się na wsi. Zatem odrębnie powinno się podejść do małego ogrodu, a inaczej do dużego, gdyż nie każdy styl będzie tu odpowiedni. Naturalnie architekt zasugeruje Tobie, który rodzaj ogrodu będzie najlepiej odpowiadać do otoczenia i ukształtowania nawierzchni bądź zasugeruje Ci zupełnie nowe, wyjątkowe podejście.

O czym należy pamiętać podczas projektowania ogrodów?

Powinno się przy tym pamiętać, że autorska wizja nieczęsto może być w każdym calu wykonana przez projektanta. Projektowanie ogrodów wymaga również tego, aby brać pod uwagę czynniki środowiskowe, które posiadają znaczny wpływ na to, które rośliny będą się w ogrodzie doskonale czuły. Rośliny występujące w naturze tylko w danych terenach (na przykład rośliny egzotyczne, rośliny górskie i tym podobne) mogą się nie przyjąć w polskim środowisku nie wyłącznie ze względu na temperaturę, ale także na pasożyty.

W trakcie ogrodu trzeba ponadto omówić kwestię tego, w jakim stopniu chcesz poświęcać mu czas, więc ile czasu masz możliwość wyznaczać na dbanie o jego wygląd. Jeśli nie masz determinacji do tego lub po prostu nie znajdujesz na to chęci, specjalista dobierze roślinność w taki sposób, by by wychodziły one naprzeciw Twoim wymaganiom, więc były to na przykład rośliny nietrudne w utrzymaniu (najczęściej są to drzewka iglaste, przykładowo sosny, jodły.

Projektowanie ogrodów – zbadanie terenu

Nim wygląd ogrodu będzie Ci nakreślony, projektanci powinni najpierw zorientować się w tym, jakie warunki panują w Twoim ogrodzie. Profesjonalny architekt krajobrazu sporządzi:

    • badania powierzchni pod kątem cech ziemi,
    • badania nasłonecznienia i zacienienia ogrodu,
    • analizę ukształtowania terenu (kąt nachylenia i tak dalej).

Po określeniu Twoich wymagań, sprawdzeniu możliwości i przestudiowaniu obszaru, ekspert może finalnie zająć się tym, na czym bardzo Ci zależy, czyli projektowaniem ogrodu.

Ogród jak malowany, czyli graficzny projekt ogrodu

Zaletą zlecania projektowania ogrodów jest to że po określeniu szczegółów, projektant przygotuje dla nas model ogrodu, czyli zademonstrowanie ogrodu w formie graficznej. Niezwykle często są to schematy w formie realistycznej grafiki 3D, która pokazuje nie tylko projekt ogrodu, ale dodatkowo jego kolory z uwzględnieniem otoczenia.

Projektowanie ogrodów – sprawdzony projektant

To najważniejsze sprawy, jeśli chodzi o projektowanie ogrodów. Więcej informacji na temat projektu Twojego ogrodu otrzymasz w firmie ogrodniczej wyspecjalizowanej w projektowaniu ogrodów. Dlatego gdy zależy Ci na pomysłowości, poradach eksperta i atrakcyjnym ogrodzie, zdecydowanie sprawdź możliwości, które oferuje Seedart projektowanie ogrodów, a na 100% się nie zawiedziesz.