Zettler ZX
American Dynamics, Kantech, Zettler – o gigantach systemów bezpieczeństwa
29 grudnia, 2016
Seedart projektowanie ogrodów
Projektowanie ogrodów od A do Z
5 stycznia, 2017

Ciekawe projekty ogrodów

Aranżacja ogrodów projektowanie ogrodów Bydgoszcz projektant ogrodów Toruń
Kiedy wychodzisz przed swój dom nieustannie oglądasz wstrętną, smutną oraz przytłaczającą przestrzeń? Twoi znajomi niechętnie Cię odwiedzają w gorących miesiącach? Nadeszła chwila, żeby to poprawić! Jeśli masz przed własnym domkiem niezużytą połać, która optycznie zdążyła już się upodobnić do meksykańskich slumsów, wtedy powinieneś zaangażować profesjonalnego projektanta ogrodów. Musi być to bezwzględnie ktoś, kto ma znakomite wyczucie stylu i doświadczenie w przygotowywaniu takich rzeczy. W Internecie możesz wyszukać mnóstwo kuszących projektów na piękny oraz zachwycający skwer, m in. po australijsku, z wykorzystaniem skrzynek z drewna bądź palet. Jeżeli zatem chcesz, aby okolica wokół Twojego domostwa nabrała charakteru i przykuwała zazdrosny wzrok znajomych, czym prędzej zorientuj się w przedmiocie aranżacji ogrodów.

Co powinien zawierać projekt ogrodu?

Przygotowanie doskonałego oraz wzbudzającego podziw ogrodu składa się z paru niezastąpionych etapów. Na starcie musi zostać utworzony schemat wykorzystania terenu. Chodzi tu w pierwszej kolejności o ilustracyjne jego przedstawienie, które obejmuje granice obszaru, oznaczenia informacyjne lub obszary wód. Później opracowuje się dokumentację zdjęciową terenu, w którym ma rozwinąć się ogród oraz stref przy nim się znajdujących. „Wypożyczona” firma ogrodnicza tworzy na niniejszej podstawie osobny plan techniczny, jego przedstawienie graficzne oraz orientacyjny kosztorys.

Jakie elementy muszą być dostrzegalne w projekcie technicznym ogrodu?

 • Roślinność, jaka zostanie użyta w ogrodzie z podaniem konkretnych gatunków i kolorem kwiatów
 • Wariant nawierzchni, m in. kamień ogrodowy
 • Niewielką architekturę, czyli wszelkie meble ogrodowe, zadaszenia i murki
 • Ujęcia wody
 • Schemat źródeł oraz kierunku instalacji elektrycznej
 • Rodzaje oświetlenia, w tym liczbę lamp
 • Pozostałe detale, które będzie można ujrzeć na zarysie zieleńca
 • Kosztorys

Ogród konwencjonalny czy awangardowy?

Do teraz najbardziej znane to skwery francuskie, włoskie, i zen. Każdy spośród nich reprezentuje zupełnie odmienną fantazję i gust. Przykładowo ogrody angielskie skierowane są na autentyczność i autonomię, francuskie – na idealne, regularne układy i alejki przebiegające przez środek ogrodu, a japońskie – mają imitować naturę, zaś nie ją ujarzmiać. Obecnie zakłada się je z ukierunkowaniem na oczekiwania odbiorcy, więc to jakie on ma koncepcje na wyeksploatowanie obszaru swojej przydomowej działki.

Wzorcowe odsłony ogrodów

 • Ogrody modernistyczne – posiadające, m in. płaszczyznę do spokoju i „wysiłkową”
 • Ogrody familijne – dostosowane zarówno do wymogów rodziców, jak i dzieci. Skonstruowane z ujęciem miejsc na relaks, rozrywkę bądź biesiadowanie
 • Ogrody naturalne – takie, w których można odczuć bliskość przyrody (np. schować się w chłodzie drzew)
 • Ogrody miejskie – nakierowane zwłaszcza na funkcjonalność i mające łagodną przestrzeń odpoczynku
 • Ostatnio bardzo popularne stały się też ogrody skandynawskie, industrialne, kolonialne czy prowansalskie.

Efektowne oświetlenie ogrodowe – jakie wybrać?

Powabem zaprojektowanego ogrodu możesz radować się nie tylko w czasie dnia, lecz także po zmroku. Wystarczy, że wyposażymy go w odpowiednie podświetlenie. Kapitalnym konceptem są mobilne lampy, które można umieścić w jakimkolwiek miejscu. Wszystkie dróżki, schody, pomosty – mianowicie szczególnie ruchliwe rejony – powinny mieć trwałe oświetlenie, m in. kompaktowe. Przestrzeń spokoju możesz zaopatrzyć w jedną mocną lampę z żyrandolem. Jeżeli w sąsiedztwie wcale nie ma żadnych źródeł prądu, można z dobrym rezultatem wykorzystywać oświetlenie słoneczne. W trakcie dnia zgromadzą one moc pobieraną ze słońca, a po zmroku będzie można cieszyć się ciekawymi wynikami dekoracyjnymi. Trafnym pomysłem jest ulokowanie tzw. detektorów zmierzchu, które będą zapalały lampy w wybranym czasie czy lamp-automatów z detektorem ruchu (świecące się wyłącznie wówczas, kiedy w sąsiedztwie pojawi się człowiek albo zwierzę).

Ostatecznie:

Podczas planowania zieleńców nadzwyczaj istotne jest wpasowanie wybranych składników, nawet tych najpospolitszych. Dlaczego? Od nich uzależnione jest bowiem to, jakie sprawi na Tobie wrażenie. Strefa komunikacyjna, hamak, oczko wodne wszelkie ścieżki, oświetlenie oraz zadaszenie muszą ze sobą harmonizować. Jeżeli nie umiesz przenieść swoich planów na rzeczywistość, zaczerpnij z uwag projektanta zieleńców. Najprawdopodobniej w tym, czego Ty nie masz szansy do końca uszczegółowić, on łatwo się odnajdzie oraz zaproponuje Ci uczciwe rozwiązania. Pamiętaj, że prócz wymienionych uprzednio elementów, wypada podyskutować z nim także wybór sprzętów do ogrodu, akcesoriów ogrodowych (m in. przyborów piknikowych) i wszystkich drobniejszych dekoracji. Nie warto projektować skweru we własnym zakresie, szczególnie, gdy nie wiemy co i w jaki sposób się robi. O wielu czynnościach można zwyczajnie zapomnieć. Budowanie basenu tylko pobieżnie jest krótkie, proste oraz komfortowe. W rezultacie możesz zostać z rozkopaną działką, która będzie wyglądać gorzej aniżeli przed podjęciem czynności. Osoba odpowiadające za wygląd ogrodu zwraca uwagę na wszelkie elementy, jakie będą wpływały na jego rozwój. Może zabrzmi to trywialnie, przede wszystkim te pogodowe.